Паметна сијалица и паметен приклучок, паметно осветлување со Koogeek [АНАЛИЗА]

Се повеќе и повеќе корисници почнуваат да ги разгледуваат паметните алтернативи што се достапни на пазарот за да го направат своето домашно опкружување што е можно поудобно. Затоа тимот на Кугик, Кинеска компанија со долгогодишно искуство во IoT производи, нуди добар асортиман на производи компатибилни со системот Домашен комплет, демотиците прилагодени од Apple.

Денес ви ги донесовме неговите две поевтини и пофункционални алтернативи за да го направите вашето осветлување паметно дома, зборуваме за Паметната сијалица и Паметниот штекер од Koogeek. Останете со нас и откријте како работи и што се способни овие интелигентни системи да направат за вас.

Toе ги анализираме карактеристиките на секој од овие уреди одделно, иако се од иста фирма, логично ќе имаат повеќе од една заедничка точка, затоа, не пропуштајте детали за нивните карактеристики, само тогаш ќе можете да споредите со други алтернативи, иако веќе предвидуваме дека е тешко да се најдат други уреди со исти карактеристики што вклучуваат слични карактеристики по цени толку ниски како што тоа го прави. Кугик, специјалист за ова и тоа добро му даде слава на брендот што го става на исто ниво со другите со кинеско потекло како што е Ауки, кои успеаја да произведат квалитетни производи и да ги демократизираат.

Паметна сијалица

Ајде да одиме прво со паметната сијалица, ова е производ кој обично побрзо влезе низ очите, бидејќи тоа е едноставна сијалица која се крие во потребната технологија за да може да стане цел паметен систем за осветлување и истовремено да ги олесни сите домашни работи преку одликите на Siri и HomeKit.

Општи карактеристики

 • Тип Паметен уред: Стандардна LED сијалица со големина на приклучок E27.
 • уреди компатибилен: И Андроид (преку неговата апликација), и iOS преку HomeKit или сопствена апликација, иако неговата интеграција со HomeKit го прави попривлечен во опкружувањето на Apple.
 • тежина вкупна сијалица: 299 грама.
 • Потрошувачка на енергија и енергија: 8W.
 • Лумени: 500.
 • Класичен тон на светлина: Помеѓу 2.700K и 6.000K.
 • Алтернативни бои: Со конфигурација до 16 милиони вкупно со својот RGB тип на LED светло.
 • Поврзување: Bluetooth 4.0 и WiFi.

Издвојува колку е лесно да се инсталира, ако размислиме за инсталација за да ја навртуваме сијалицата во кој било компатибилен држач за ламба, реалноста е дека тие не можат да ја стават полесно. Потоа, за време на конфигурацијата ќе ја следиме патеката што ја претпочитаме, преку сопствена апликација или преку HomeKit, искористувајќи ги кодовите на уредите што ги нудат налепниците вклучени во полето, едноставно ќе треба да ја внесеме Home апликацијата Apple и да скенираме тие бројки остатокот е буквално „парче торта“.

Дневна употреба и први сензации

Она што е највпечатливо веднаш штом започнете е тоа што тежи многу повеќе од која било друга LED сијалица (позната по тоа што е лесна), но секако, тоа е во внатрешноста на капачето ја има целата своја технологија. Но, се разбира, мора да имаме предвид дека тоа е целосно независно, не е потребно да се купуваат драјвери одделно надвор од нашиот мобилен телефон, што повеќе да побараме?

Откако започнавме со употреба, можеме да продолжиме да кажуваме „Еј Сири, исклучи го светлото“, или изберете ја употребата преку прекинувачите на апликацијата Home (Home ако имате iOS на шпански јазик). Ништо од ова не спречува да ја користиме сијалицата на традиционален начин, односно користење на копчињата на идот. Се разбира, сијалицата ќе ја испушти бојата и интензитетот што претходно ги конфигуриравме преку нејзината апликација или Home.

Сепак, поради неговите карактеристики и осветленост, идеално е да го инсталирате во секундарни држачи на ламби, како подни или секундарни ламби, бидејќи иако осветлувањето не е премногу моќно, можноста за промена на бојата и поставување на вашиот дом е многу попривлечна доколку не се емитува директно од горе.

Паметен штекер

Сега се свртивме кон помалата алтернатива, помалку функционален, но исто така привлечен во зависност од какви ситуации. Во оваа прилика ќе имаме пред приклучок, односно подлога со стандардна женска нишка E27 и со мажјак со иста големина. Намерата е во оваа основа да вклучиме каква било сијалица што ја сакаме и со тоа брзо да ја претвориме во интелигентен систем за осветлување. Ова има свои лоши страни во однос на верзијата Smart Light Bulb, се разбира, бидејќи нема да можеме да го регулираме интензитетот или бојата на сијалицата, пасивниот систем (сијалицата) ќе биде тој што ги одредува овие карактеристики.

Општи карактеристики

 • Тип паметен уред: големина на паметно капаче E27 и маж и жена.
 • уреди компатибилен: И Андроид (преку неговата апликација), и iOS преку HomeKit или сопствена апликација, иако неговата интеграција со HomeKit го прави попривлечен во опкружувањето на Apple.
 • тежина вкупен уред: 130 грама.
 • Поврзување: Bluetooth 4.0 и WiFi.

Уште еднаш, она што се издвојува е инсталацијата, ние едноставно мора да ја навртуваме сијалицата што сакаме да ја направиме „паметна“ и да го навртуваме комплетот во стандардниот штекер. Нема да ни треба повеќе време. Потоа, во времето на конфигурацијата ќе ја следиме патеката што ја претпочитаме, преку своја апликација или преку Домашен комплет, искористувајќи ги кодовите на уредот што ги нудат налепниците вклучени во полето.

 

Секојдневна употреба и првите сензации

Во овој случај, ќе можеме само да ја вклучиме или исклучиме сијалицата HomeKit или сопствената примена на Кугик, односно нема да можеме да контролираме повеќе параметри. Совршено е дополнување ако, на пример, имаме повеќе паметни сијалици дома, но едноставно сакаме да управуваме со вклучувањето и исклучувањето. Изграден е во бела пластика и исто така има свое копче ON / OFF.

Мислење на уредникот

Паметна сијалица и паметен штекер Koogeek
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
29,99 a 42,99
 • 80%

 • Паметна сијалица и паметен штекер Koogeek
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Ова се двете најевтини алтернативи што ќе ги најдеме на пазарот да имаме независни интелигентни системи за осветлување, особено ако сакаме да ги искористиме карактеристиките на HomeKit. Можеби Паметната сијалица е попривлечна поради нејзините карактеристики, но ако сакате да започнете вакво нешто, Koogeek несомнено ќе биде одлична алтернатива.

 • Не се пронајдени производи
 • Не се пронајдени производи

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • HomeKit
 • цена
 • ?

Contras

 • Паметната сијалица нема да трае вечно
 • Кога ќе го исклучите копчето, тој ја губи врската
 • ?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)