Парк или птица: Препознајте ги видовите птици на нашите фотографии

Парк или птица

Парк или птица е интересен проект што го развива Фликр некое време, каде што секоја личност (без да имаш зачленета сметка) можеше да дојде да ја прегледа секоја своја фотографија и да открие дали има егзотичен вид птица.

Поради оваа причина, многу луѓе дојдоа да ја спасат секоја од фотографиите направени на нивните различни патувања за да се обидат препознајте која било од двете средини што ги идентификува оваа онлајн апликација наречени Парк или Птица од Фликр, има неколку многу интересни аспекти што треба да се земат предвид пред да започнете да го користите и кои ќе ги споменеме подолу.

Работно покритие понудено од Парк или Птица

Дадовме резиме на добрата вест во претходниот пасус, можеби најнепријатниот дел од сите што доаѓаат, бидејќи Парк или Птица се проект што Фликр го спроведува може да „не“ има ефективен резултат за птиците или националните паркови надвор од Соединетите држави. Во секој случај, вреди да се обидеме да го искористиме овој ресурс за да препознаеме некои видови птици што може да ги направиме случајно на едноставна фотографија со нашите мобилни уреди. Следно, ќе анализираме како да работиме со оваа алатка, добрите и лошите страни, како и различните барања што се потребни за да се постигнат ефективни резултати.

Барања за користење парк или птица со нашите фотографии

  1. Да се ​​биде апликација преку Интернет, лесно е да се утврди дека во прв степен ќе ни треба интернет прелистувач. Ова може да вклучува употреба на кој било вид платформа во однос на персоналните компјутери и може да има одредено ниво на ефективност на мобилните уреди, иако, во вторите, работи исклучиво со прелистувачот.
  2. Второто барање што се бара е тоадека фотографиите се во добра дефиниција, односно дека колку што е можно тие не се замаглени и дека птиците или дрвјата можат лесно да се препознаат.
  3. Како трето барање би можеле да споменеме дека овие фотографии мора да размислуваат само и исклучиво сценарија на национални паркови и диви птици, што значи дека нема да има апсолутно никаква корист ако на фотографиите има човечки карактери.
  4. Гео-локацијата е уште еден аспект што треба да се земе предвид, иако според Фликр (развивачот на Парк или Птица), тој може да се игнорира.

Во врска со овој последен аспект што го споменавме, исто така се предлага сите слики и фотографии што ги анализираме со апликацијата преку Интернет да ги мора се преземени во рамките на Соединетите држави, ова е можеби една од ограничувањата што за многумина може да биде досадна кога живеат во друг регион на планетата.

Како работи Парк или Птица со моите фотографии

Па, ако ги земевме предвид секоја од разгледувањата што ги спомнавме погоре (по пат на барања), тогаш ќе бидеме подготвени да работиме со оваа апликација преку Интернет.

Сè што треба да сториме е да одиме на официјалната веб-страница на истиот со следнава врска. Откако таму ќе се восхитуваме на горната лева страна на мала четворка со скршени линии, место каде што ќе мораме влечете и испуштете која било фотографија што ги имаме на нашиот персонален компјутер.

Доколку нашите фотографии ги исполнуваат условите што ги споменавме погоре, деталните информации за истата веднаш ќе се појават на левата страна и каде, ќе бидат дефинирани во прв степен ако оваа фотографија е направена во национален парк во САД или во истиот, има диви птици.

Парк или птица сè уште е во фаза на тестирање, па може да има различен број грешки. Во почетниот дел од оваа статија сме поставени фотографија на која група пеперутки се присутни, нешто што за оваа онлајн апликација се едноставни птици. Ова значи дека сè уште треба да почекаме некое време за да можеме да се восхитуваме на оваа целосно развиена алатка, иако за момент би можеле да извршиме одреден број тестови кои можат да понудат привлечен резултат што ќе биде многу ценет особено од loversубителите на птиците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.