Пиратскиот залив повторно е активен на свој домен

Потрагата на Пиратскиот залив

Пиратскиот залив е без сомнение референтната веб-страница со години за сите видови преземања, иако во својата последна фаза беше специјализиран за торенти. Пиратскиот залив, беше објект на блокада во огромен список на земји пред неколку години, меѓу кои е и Шпанија. Се смета за незаконско за кршење на бројни авторски права и интелектуална сопственост, нивниот пристап е ограничен, барем директно.

Официјалната веб-адреса, www.thepiratebay.org, веќе не беше достапна од заклучувањето. Но, оваа мрежа, И покрај ограничувањата, тој никогаш не престана да работи и да бидат целосно оперативни. Но, за да имате пристап до тоа, моравте да го сторите тоа преку други „мрежни екрани“ користејќи прокси. Нешто што се чини дека, во моментот, не е потребно.

Пиратскиот залив се враќа на активност во својот оригинален домен

Изненадувачки, за неколку недели, оригиналната веб-страница е повторно достапна од кој било прелистувач без ограничувања, барем засега. Факт што може да се должи на каква било промена во сопственоста на доменот или видот на официјална активност што ја нуди наведената веб-страница на своите корисници. Се чини дека оваа ситуација ќе биде привремена сè додека соодветните власти не сфатат дека Пиратскиот залив повторно работи во свој домен.

Прелистувачот Pirate Bay

Вистината е тоа обемот на нелегални преземања драматично опадна во последниве години. Голем дел од „вината“ на ова намалување на преземањата, особено на аудиовизуелните содржини, серии или филмови директно му се припишува на Нетфликс. Пристапот до платформите за дигитална содржина, како што се Netflix или HBO, на пример, го прави постоен огромен каталог на содржина достапен легално за неговите клиенти, и по пристапни цени.

Сепак преземањата на музика продолжуваат да бидат со голем волумен. Сектор за преземање што Исто така, доживеа забележително намалување благодарение на Спотифај во овој случај и можноста легално да се слуша таквата музика. Можност да имаат пристап до филмови, серии и музика за мала цена, има многу кои претпочитаат погодност за директен и легален пристап. Да не зборуваме за ризик од преземање на малициозен софтвер скриени и вируси, хендикеп што ги прави секогаш „опасен“ овој вид веб-страници за преземање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.