Писмо од претседателот на Нинтендо до своите акционери

татсуми кимишима

Татсуми кимишима, сегашниот претседател на Нинтендо што се случи со историското Сатору Ивата, испрати порака до инвеститорите на компанијата каде што менаџерот ги истакнува идните приоритети на голем Н., желбата да се достигнат нови деловни активности, да се обрати поголема публика и други цели што се поставени за иднината на куќата на Марио.

Силно препорачуваме да го прочитате, бидејќи станува збор за многу интересна декларација за намери, каде има прашања во врска со моменталната позиција на Нинтендо, се зборува за мистериозниот Nintendo nx, пристапот кон паметни уреди или како да се искористи трговскиот потенцијал на харизматичните карактери и лиценци на Јапонците.

«Од лансирањето на Семеен компјутерски систем (познат како Нинтендо забавен систем надвор од Јапонија) во 1983 година, Нинтендо му понуди на светот уникатни и оригинални производи за забава под концептот на интегриран развој на хардвер и софтвер. Во арената за домашна забава, индустријата за видео игри е една од ретките индустрии воспоставена во Јапонија која расте во светот и Нинтендо се етаблираше како добро позната марка која ја претставува културата на видео игрите ширум светот.

„Ние веруваме дека нашата мисија е да цртаме насмевки на лицата на луѓето ширум светот со нашите производи и услуги и затоа ја следевме нашата основна стратегија за зголемување на обемот на луѓе кои играат, нудејќи производи што можат да ги уживаат сите независно возраст, пол или искуство со видео игри. Сега сакаме да одиме чекор понатаму во оваа мисија со зголемување на бројот на луѓе кои имаат пристап до интелектуалните својства на Нинтендо […] Активно ги нудиме интелектуалните својства на Нинтендо на различни начини на таков начин што не само сегашните корисници на нашите видео игри, не сите потрошувачи (вклучително и оние кои порано играа, но повеќе и тие што никогаш порано не играле видео игри) се во контакт со нашите интелектуални својства '.

«За нашиот бизнис со конзоли, Нинтендо во моментов развива гејмерска платформа со кодно име NX што ќе претстави целосно нов концепт. Нашата деловна програма за интеграција водена од софтвер и хардвер и софтвер ќе продолжи да биде основна дејност на Нинтендо. Со цел да се зголеми популацијата што комуницира со интелектуалните својства на Nintendo, ние исто така ќе влеземе на пазарот за паметни уреди за да се обидеме да генерираме приход и профит со нив, како и да создадеме синергија со нашите конзоли.

«Што се однесува до другите иницијативи за користење на Интелектуални својства на Nintendo лансиравме нов производ наречен Амибо (Ликовите на Нинтендо се нудат на фигури или картички што работат со нашите видео игри). Тие се одлично прифатени од многу наши потрошувачи. Понатаму, нашите напори нема да бидат ограничени на видео игри. Планираме да понудиме нови простори во забавни паркови со користење на ликовите од Нинтендо. Исто така, ќе ги зголемиме шансите потрошувачите да стапат во контакт со ликовите во Нинтендо на дневна основа преку визуелна содржина и трговија ».

„Сега, ние прошируваме како да ги користиме интелектуалните својства на Нинтендо на различни начини надвор од нашата традиционална употреба на нивно користење во бизнисот со конзоли. Понатаму, во нашиот обид да воспоставиме одржлива и постојана врска со нашите потрошувачи, создаваме a нов систем на членство и нов систем на корисничка сметка што треба да функционира како мост помеѓу нашите конзоли и други уреди или дури и со средини во кои нашите потрошувачи можат да бидат во контакт со интелектуалните својства на Нинтендо и, според тоа, функционираат како механизам за да се зголеми бројот на луѓе кои комуницираат со интелектуалните својства на Нинтендо".

«Нинтендо ќе продолжи да се трансформира на флексибилен начин, прилагодувајќи се на времето, истовремено оценувајќи го духот на оригиналност засновано врз верувањето дека „автентичната вредност на забавата е во нејзината единственост“ и ќе продолжи да нуди производи и услуги што ги изненадуваат и задоволуваат луѓето "

Ако сакате да ја прочитате оригиналната порака на Татсуми кимишима, истото можете да го најдете во овој линк. Според зборовите на претседателот на НинтендоСе чини дека големиот N би ги диверзифицирал своите деловни активности и би користел поагресивни стратегии за подобрување на својот бренд и неговите интелектуални својства, иако претпоставувате дека, како што тоа го правеше со генерации, поставувајќи свој тренд во бизнисот со конзоли.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.