Нетфликс ги зголемува цените за старите клиенти почнувајќи од септември

нетфликс стапки Божиќ декември 2017 година

Овие минати месеци ги гледаме бидејќи Нетфликс ги зголемува цените на претплатата. Иако ова зголемување на цените е нешто што влијае само на новите корисници, оние кои прават сметка за прв пат. Иако беше познато дека во одреден момент, исто така, оние што веќе имаат сметка ќе страдаат од овој пораст. Тоа ќе се случи во септември.

На компанијата започна да ги известува корисниците преку е-пошта. Зголемување на цената што сигурно не им се допаѓа на многу корисници со сметка на Нетфликс. Покрај тоа, во зависност од планот што е договорен, зголемувањето на цената може да биде различно.

Основниот план е единствениот што останува непроменет во овој поглед, со цена од 7,99 евра месечно. Во случај на планот Стандард, Нетфликс ја зголемува својата цена за едно евро, така што ќе остане на 11,99 евра месечно. Планот каде порастот е најзабележителен е Премиум, што се случува да чини 15,99 евра во овој случај. Пораст од две евра на неговата цена.

Слика на логото на Нетфликс

Компанијата веќе во својот ден објави дека би го објавил овој пораст 30 дена однапред. Во оваа смисла, неговото ветување е исполнето, па корисниците сега имаат време да размислат дали сакаат да продолжат да ја користат нивната сметка или дали ќе ја откажат претплатата заради ова ново покачување на цените.

Во 2017 година Нетфликс веќе ги зголемуваше цените, во истиот процент што го сторија сега. Платформата ги зголемува стапките ширум светот веќе неколку месеци, како начин да заработите повеќе приходи за да ја создадете својата сè поширока листа на серии и филмови. Иако по некои неуспеси тие најавија дека ќе продуцираат помалку големи буџетски филмови.

Поврзана статија:
Што да гледате на Нетфликс, Мовистар + и ХБО во август

Ако имате сметка на Нетфликс, веројатно е дека дали веќе сте добиле е-пошта да ве информира за идното зголемување на цената што пристигнува во септември. За некои корисници тоа е нешто комплексно, бидејќи во зависност од планот тие би платиле 24 евра повеќе годишно, што не е нешто што премногу им се допаѓа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->