PostBOT, најдобриот придружник што може да го има поштарот во текот на денот

PostBOT робот поштарот

Роботите исто така ќе бидат идеални придружници за поштарите. Факт е дека една француска компанија - со помош на вработените во Дојче пост - го создадоа првиот робот способен да ги придружува јавните службеници од различни пошти на маршрутите. Името на овој робот е PostBOT.

Главната идеја е да се олесни работата. Овој PostBOT има значителен внатрешен простор. Покрај тоа, да бидеме поконкретни, во него има куќи до 6 подножја каде што можете да ја носите целата пошта. Исто така, максималната тежина што може да ја носи е 150 килограми, така што не само што ќе биде задолжено за носење писма, туку и пакети. И ова е местото каде можеби овој пронајдок има најголема смисла.

Робот PostBOT од Дојче Пост

PostBOT е компатибилен со сите видови на лоши временски услови; односно не затоа што врне, ладно е итн. ќе престане да дава услуга. Француската компанија „Ефикас САС“, креаторот на пронајдокот, можеше да се консултира со различни вработени во Дојче Пост до да може да го прилагоди роботот на дневните потреби на работникот. Со други зборови, постигнато е дека капацитетот е адекватен за еден ден и контролите на PostBOT се добро поставени за да се избегне непријатно држење на телото. Сега роботот има сензори за следење за да го следите вашиот човечки партнер и автоматски да го следите без претходно да мора да биде свесен за него.

Првиот пилот тест ќе се одржи во германскиот град Бад Херсфелд (Хесен). Таму, градоначалникот покажа интерес за овој тест бидејќи тие се обидуваат да спроведат проект за паметен град или Паметни градот. На пилот-тестот ќе трае 6 недели. По овие, сите собрани податоци ќе бидат проценети и некои подобрувања ќе бидат имплементирани во работењето на роботот поштар. По ова, од Дојче Пост тие осигурија дека ќе продолжи новиот круг на тестови и проценки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Режим Мартинез Палензуела САбино dijo

    Изгледа како минион