Почнувајќи од јули, прелистувачот Chrome ќе не извести кога ќе посетиме небезбедна веб-страница

Пријатели на другите, обидете се да најдете која било слаба точка за да ги искористите другите. Интернетот е еден од нив. Сигурно во повеќе од една прилика, добивте е-пошта што се обидува да се имитира на вашата банка, давател на пошта, телефонска компанија ... ве повикува да пристапите на веб-страница Сменете ја лозинката.

Оваа техника се нарекува Физинг и стана многу популарна алатка меѓу пријателите на другите, кои исто така видоа како прелистувачите придонеле за кражба на податоци, бидејќи во ниту еден момент не пријавиле дека ги внесуваме нашите податоци на небезбедна веб-страница. Но, ова е готово. Chrome ќе започне да ги информира корисниците кога ќе се обидеме пристапете до веб-страница што не го користи HTTPS протоколот.

Веб-страниците што го користат протоколот HTTP не ги криптираат податоците што ги внесуваме за пристап во кое било време, па ако некој ги пресретне на патот, може лесно да пристапи до нив Поради овој недостаток на безбедност, се роди HTTPS протоколот, протокол кој криптира податоци од кога ќе го напушти нашиот компјутер додека не стигне до својата дестинација, затоа ако некој ги пресретне по пат, никогаш нема да може да пристапи до нив.

Банките и серверите за пошта се она што традиционално секогаш го користеше овој протокол, но за да се зголеми безбедноста на корисникот, овој протокол стана скоро обврска да се прифати од повеќето веб-страници, не само за да се понуди доверба на корисникот, туку и за да не бидат исклучени од резултатите од пребарувањето.

Почнувајќи од верзијата број 68 на Chrome, секогаш кога ќе посетиме веб-страница што не е безбедна, односно не го користи HTTPS протоколот, прелистувачот на Google тоа ќе ни покаже порака „Не сум сигурен“ веднаш до веб-адресата да го извести корисникот дека ако внесе било каков вид на податоци, нивното испраќање нема да биде шифрирано во кое било време, со ризик што ова го повлекува. Во моментов, како што можеме да видиме на сликата погоре, кога посетуваме небезбедна веб-страница, Chrome не ни ги нуди тие информации на едноставен начин, како да ги прави со веб-страниците што користат HTTPS протокол (слика што е предводник на овој напис)

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.