После неколку години во егзил, Епл ТВ се враќа во Амазон

Пред неколку години, скоро совпаѓајќи со лансирањето на четвртата генерација на Apple TV, првиот што ја вметна сопствената продавница за апликации, продажниот гигант Амазон се налути на манцанитата затоа што овој уред се натпреваруваше со Fire TV. Ниту краток, ниту мрзлив, и ја истакнува својата поддршка за слободна трговија, Амазон го отстрани Apple TV од својата веб-страница. Оттогаш не е можно да се види ниту еден од овие трикови, сепак, работите се менуваат.

На крајот на минатата година, Амазон одеднаш ја прошири својата услуга за видео-стриминг Амазон премиер видео до стотици земји ширум светот. Тие дури и не се потрудија да ја преведат соодветната апликација и секако, не брзаа да ја создадат апликацијата за Apple TV, како што тоа го правеа со Netflix, HBO и многу други. Но, бидејќи сега таа апликација е пред пристигнување, Apple TV повеќе не е забранета ставка, и почнува да се појавува на виртуелните полици на Амазон.

За интересот те сакам андрес

Амазон е компанија и како таква е водена од профитот. Не е лошо, ниту треба да и судиме за тоа, но се цени малата дисимулација, понекогаш.

Fire TV vs Apple TV

Оган ТВ VS Епл ТВ

После неколку години во кои Амазон го задржа ветото на сет-топ-боксот што го започнаа оние од Купертино, „Епл ТВ“ веќе почнува повторно да се појавува на „Амазон“, поточно, „Епл ТВ 4К“ што му беше претставен на светот во септември 12 заедно со новите iPhone 8, iPhone X и Apple Watch Series 3. Очигледно, ова има многу врска со растечката гласина дека апликацијата на Амазон премиер видео за Apple TV е пред деби во продавницата за апликации tvOS. Всушност, вашето пристигнување може да се случи веќе утре.

Apple TV 4K на Амазон

 

Како што се појавува, тој исчезнува, и иако беше прикажан во лагер, сега Apple TV 4K повеќе не се појавува како таков, иако тоа се појавува во предлозите за пребарување. И, она што е јасно е дека Амазон нема да креира страница за производи ако немате намера да ја користите.

Од друга страна, лансирањето на апликацијата Amazon Prime Video може да биде неизбежно како што истакнавме, но може да се одложи и за неколку недели. Биди така, Тоа е добар сигнал, потегот сугерира дека Амазон повеќе сака да го промовира својот видео-сервис за стриминг отколку да продава сопствен хардвер. Иако е исто така точно дека Уредите на Google Chromecast, кои во моментов не го поддржуваат видеото на Amazon Prime, сè уште недостасуваат. Помислете на ова како чекор напред, наместо да завршите со долга сага.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   повеќе гаџети dijo

  Одлична вест е да се гледа премиерното видео на Амазон на Apple tv

  1.    Хозе Алфоцеа dijo

   Целосно се согласувам. Исто така, тоа да се повлече производ или да не се продаде затоа што не сте ја развиле апликацијата за тоа, се чини дека е малку грдо хахаха.
   Се најдобро!!