Преведувачот Skype сега поддржува 9 јазици

skype-преведувач

Преведувачот Skype е нова опција што ни овозможува да учествуваме во разговори со луѓе кои зборуваат други јазици. На пример, ако треба да направам повик до клиент во Кина и тој не знае англиски јазик за да комуницира со мене, благодарение на Skype Translator, ќе можеме да воспоставиме разговор без никаков проблем. Мајкрософт штотуку го ажурираше списокот на јазици кои веќе се поддржани од оваа нова опција што извршниот директор на Мајкрософт ја најави на конференција организирана од Рекод пред две години. Услугата е вид на вештачка интелигенција што вклучува обука на вештачки нервни мрежи за големи количини на податоци со цел да се направат заклучоци за нови податоци. Како функционира оваа функција е малку комплексно да се објасни, но она што навистина е важно е тоа што навистина работи многу добро.

Овој софтвер ги елиминира типичните ознаки како „хм“, „ах“, преведувајќи го текстот речиси во исто време кога зборуваме ние или нашиот соговорник. Како одминуваат минути, нервната мрежа учи за начинот на зборување на секој корисник а преводот се прави скоро моментално. Бидејќи е процес што бара човечка интеракција, кривата на учење може да биде различна кај некои корисници. По многу барања, Мајкрософт конечно додаде руски јазик во Skype Translator, што додава на претходните 8: англиски, шпански, кинески, германски, португалски, француски, италијански и арапски.

И покрај пристигнувањето на други платформи кои овозможуваат бесплатни разговори и видео повици помеѓу корисниците, Skype знае како да се прилагоди на новите промени на пазарот, нудејќи опција што во моментов ја нуди само компанијата. Но, Skype Translator не само што преведува разговори во реално време, туку и исто така ни овозможува да започнеме разговори со луѓе кои зборуваат други јазици, благодарение на услугата за автоматски превод на Skype, која поддржува повеќе од 50 јазици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.