Прегледајте го LG G2, паметен телефон со 5,2 инчи и Snapdragon 800

Денес е денот кога компанијата LG го претставува во Шпанија својот нов терминал Г2, наследник на Optimus G што несомнено означува важен квалитативен скок во хардверот, употребата и филозофијата на брендот.

Постојат многу новини што LG G2 и од таа причина, ќе разговараме за сите нив по малку.

Технички спецификации

LG G2

LG G2 се карактеризира со тоа што е еден од првите терминали на пазарот што ја монтира новата платформа Кученце 800 од Qualcomm. Зборуваме за четири-јадрен процесор кој работи на 2,26Ghz, вистински astвер денес што резултира со екстремна флуидност под секоја ситуација.

Во придружба на Snapdragon 800 имаме вкупно 2 GB RAM меморијаПовеќе од доволно за да можете да имате добар репертоар на отворени апликации без да влијаете најмалку на перформансите.

Играчите ќе го сметаат LG G2 за многу привлечен и е дека за графичкиот дел, компанијата се одлучи за GPU Adreno 330 MP што перфектно се изведува во многу тешки игри како што е Real Racing 3 и непречено го поминува реперот 3DMark.

Енергија, LG G2 има многу моќ и е нејзина 5,2 инчен екран ни овозможува да го добиеме целиот свој сок. Неговите димензии пораснаа малку за да достигнат 138,5 x 70,9 x 8,9 милиметри, нешто нормално ако се земе предвид големината на дисплејот, сепак, за да се спречи нејзиното преголемо растење, LG ги намали страничните рамки на минимум. патем, е IPS и Full HD (423ppi).

LG G2

Толку голем екран во помало тело на смартфон е нешто што долго време го сакавме и што се цени кога станува збор за носење на LG G2 во џеб. Морам да кажам дека по дефиниција, контраст и агли на гледање, екранот на овој паметен телефон е еден од најдобрите што можеме да ги најдеме денес.

La задната камера е 13 мегапиксели и ни овозможува да снимаме видео со 1080p и 60fps, предната страна ја намалува својата резолуција на 2,1 мегапиксели. Задната камера се одликува со систем за фокусирање во 9 точки, оптичка стабилизација, фокусна бленда f2.4 и сензор со големина од 1/3.

Апликацијата за камерата што ја носи LG G2 ни овозможува да се прилагодиме неколку параметри на сликата (ISO, рамнотежа на белата боја, осветленост ...), применуваат ефекти или различни режими (пукање, панорама, HDR, ...) на фотографијата. Многу опции за да го извлечете максимумот од фотоапаратот кој работи многу добро во светли средини и се придржува во мракот благодарение на својот LED блиц.

LG G2

На ниво на складирање наоѓаме 16 GB или 32 GB Во зависност од верзијата што ја купивме, односно нема слот за вметнување на картички microSD.

И на крај, LG G2 има Внатрешна батерија од 3000 mAh што ќе ни обезбеди автономија близу два дена на употреба во зависност од апликациите што ги извршуваме. На моите тестови успеав да надминам 48 часа без проблеми, така што ова е многу ценето во толку моќен терминал.

Дизајн

LG G2

Дизајнот на LG G2 е прилично едноставна и несомнено е обележан со неговиот голем екран. Како што веќе споменавме, страничните рабови се сведени на минимум, а посветените копчиња на Андроид зафаќаат мал дел од екранот. На предната страна ги имаме само логото на брендот и звучникот за слушање во сребрена боја како елементи што се издвојуваат од црниот сет. Постои и мал блиц ЛЕР на врвот што ќе ни покаже известувања кога ќе имаме.

Задниот дел е оној што можеби има повеќе новости. Претставува а малку закривен дизајн на краевите да се прилагодиме на обликот на нашата рака и на тој начин да можеме да ја држиме на поудобен начин.

Друг интересен детал е што LG G2 има копче за напојување и копчињата за јачина на звук веднаш под камерата. Интересен детал е, но ќе ни треба малку време да се прилагодиме за да избегнеме манија да одиме во страничните области. Копчето за напојување излегува малку над копчињата за јачина на звук за полесно да го притисне, дури и да е така, повеќепати еднаш ќе направиме грешки додека не ја пронајдеме нејзината точна позиција.

Задниот капак има а мазна и сјајна завршница иако ако погледнеме внимателно, дијагоналниот жлеб се гледа како карактеристичен допир. На дното е конекторот microUSB (совршен за употреба на доковите), а од страната е фиоката за вметнување на microSIM.

Система operativo

LG G2

LG G2 доаѓа со Андроид 4.2.2 Желе Bean инсталиран како стандард. Компанијата се обврза на корисниците така што ажурирањата ќе стигнат до корисниците во најкус можен рок, така што оние кои се сомневаа во тоа може да бидат мирни.

Како што веќе рековме, флуидноста на оперативниот систем е неверојатна, а исто така, LG ја има прилагодено со некои од вашите апликации интересно како QuickMemo што ни овозможува да водиме белешки директно и да ги чуваме на Андроид интерфејсот доколку е потребно. Можеме да го вклучиме и големиот 5,2-инчен екран со двоен клик на празно место или на статусната лента и со тоа, уште многу тајни што ќе ги откриеме како одминуваат минути.

Цена и достапност

LG G2

Цената на LG G2 16GB е 599 евра за време на неговото лансирање и сега може да се купи бесплатно.

Повеќе информации - Го тестиравме LG Optimus G
Врска - LG G2


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.