Ние го анализираме devolo GigaGate, висококвалитетен мост за WiFi

Поврзувањето WiFi дома станува сè посериозен проблем бидејќи повеќе уреди се приклучуваат на поврзувањето на нашиот дом. Не само затоа што ни е тешко да уживаме во целосниот опсег во најоддалечената просторија од рутерот, туку и заситеноста на опсезите и другите аспекти се повеќе влијаат на квалитетот на врската. Затоа devolo работи и истражува многу години со намера да го подобри начинот на поврзување дома и во канцеларија. Во гаџетот Актуалидад ви понудивме во повеќе од една прилика длабинска анализа на некои од нивните производи, но Она што денес го фокусира нашето внимание е devolo GigaGate, WiFi порта што ни нуди до 2 Gbit / s со спектакуларен дизајн и квалитет на материјали.

Toе детализираме кои се аспектите што го прават devolo GigaGate толку посебен и зошто е претставен како повеќе од интересна алтернатива дома.

Дизајнот и материјалите

devolo никогаш не разочарува во врска со ова, германската фирма секогаш ги користи најтрајните материјали што можете да ги замислите во своите производи. Во GigaGate наоѓаме фин, убав производ што нема да се судри насекаде каде што сакаме да ги поставиме. Прво на сите, неговиот рамен и правоаголен дизајн обезбедува разноврсност за да може да се постави и хоризонтално и вертикално. За ова вертикално поставување, имаме две јазичиња што може да се повлечат од задната страна и ќе го одржат стоен и стабилен каде и да го поставиме.

Првото нешто што не погодува е сјајниот тон на неговите облоги, додека предниот и задниот дел нуди „авион црно“ толку модерен во последно време, во средниот јаз ќе имаме мат-црн пластичен материјал кој е почист и одбива отпечатоци од прсти. На предната страна, без разлика дали ќе го поставиме вертикално или хоризонтално, ќе го најдеме распоредот на LED диодите што ќе ни го покаже статусот на основата и врските што ги конфигуриравме.

Технички карактеристики

Да почнеме со основата, таа ни нуди порта GigaBit во задниот дел, како и поврзување со електричната мрежа на куќата. Морам да кажам дека промашивме дека основата вклучува и излези од LAN, во случај нашиот рутер да нема повеќе од еден (иако е невообичаен). Оваа база ќе емитува брза и долга опсег мрежа во познатата опсег од 5 GHz, За оние кои не го знаат, овој необичен бенд во Шпанија е оној што компаниите како Movistar сега го користат за да понудат WiFi +, способен тивко да достигне 300 Mbps пренос.

Што се однесува до сателитот, тука ќе ја имаме истата порта GigaBit во која исто така ќе можеме да додадеме тврд диск или каков било вид на врска што сметаме дека е соодветно, за да можеме да пристапуваме до нашите датотеки или аудиовизуелни содржини како облак благодарение софтверот на devolo. Веднаш над, наоѓаме не помалку од четири LAN порти, така што можеме да ја претвориме таа WiFi конекција во кабел и да го изгубиме минималниот можен квалитет, беспрекорна алтернатива за канцеларии или за оние кои ќе решат да ја користат Wi-Fi портата за играње на конзола за игри, на овој начин ќе ја најдат најниската можна латентност.

Рутерот има моќност од 2 Gbit / s да понуди оптимално мултимедијално искуство. Покрај тоа, двата уреди, и основни и сателитски, имаат технологија Квантена 4 × 4 стрТака што врската е насочена подеднакво во сите правци, со тоа нема простор во куќата да биде во голема мера погодена. Реалноста е дека по тестовите сме воодушевени и во една и во друга насока. За пренос на податоци на најбезбеден начин, WiFi портата има AES криптирање и е компатибилна со сите рутери, мултимедијални приемници, па дури и телевизиски декодери, како што се оние од Movistar + или Vodafone TV.

Што се однесува до комбинацијата, ќе можеме да додадеме до осум сателити во истата база, без да изгубиме ниту една јота моќ, што ни дава добар показател за видот на производот со кој се занимаваме.

Како да го инсталираме devolo GigaGate? Користете искуство

Бидејќи кажувањето не е исто како да го сториме тоа, ние започнавме да работиме за да го конфигурираме devolo GigaGate. Како и сите производи на devolo во овој тип на тема, конфигурацијата е невозможна. Theе ги следиме следниве чекори на правилен начин:

 1. Ние ја приклучуваме основата на devolo GigaGate во електричната мрежа и во LAN-портата на рутерот и проверуваме дали LED диодите за конекција светат правилно. Сега ќе кликнеме на копчето за предно поврзување.
 2. Одиме во просторијата каде што сакаме да ја продолжиме WiFi конекцијата на стабилен начин, каде што имаме повеќе уреди со проблеми или некаде помеѓу
 3. Ние го поврзуваме сателитот devolo GigaGate со струјата и лесно ќе го притиснеме истото копче за поврзување како порано.
 4. Сега треба само да почекаме неколку минути за трепкачките бели светла на двата уреди да се променат во стабилно бело.

Не може да биде полесно, ајде да се соочиме. Затоа devolo стана една од најпосакуваните алтернативи за оние кои го користат овој вид на производ. Важно е да знаеме дека мора да почекаме неколку часа за приклучокот WiFi да се задоволи со сите можни перформанси. Откако ќе помине разумно време, продолживме да ги правиме соодветните перформанси и просечните тестови на пристаништето GigaGate, под рутер Movistar + и врска до 300 Mbps симетрична нагоре и надолу:

 • 13 метри оддалечени поврзани со WiFi со сателитот: 100 пад + 100 пораст / 43 ms ПИНГ
 • 13 метри оддалечени поврзани со LAN со сателитот: 289 пад + 281 пораст / 13 ms ПИНГ
 • 30 метри оддалечени поврзани со WiFi со сателитот: 98 пад + 88 пораст / 55 ms ПИНГ
 • 30 метри оддалечени поврзани со WiFi со сателитот: 203 пад + 183 пораст / 16 ms ПИНГ

Важно е да имаме предвид дека овој WiFi мост доаѓа да ни донесе мултимедијални и мрежни игри со висока резолуција на најубавиот начин, од оваа причина сакаме да ве потсетиме дека тоа оди многу подалеку од едноставната WiFi точка, всушност, никој не ги нуди овие карактеристики по подобра цена.

Карактеристики, мислење и цени

Деволо GigaGate има, како што рековме, пристаниште GigaBit на сателит, ова значи дека можеме да поврземе HHD со него за да монтираме нешто слично на NAS. Не сакаме да ја пропуштиме можноста да ви кажеме дека devolo ни нуди интересен софтвер и за macOS и за компјутер и Linux, тој се нарекува devolo Cockpit и ќе ни овозможи да ги подобриме перформансите на нашата домашна мрежа, избирајќи и соодветни опсези. бидејќи ги сменивме параметрите со дефект на нашата врска, препорачуваме наскоро по нејзиното поврзување и правилно да работиме, да продолжиме со неговото преземање и конфигурација, нема да жалам најмалку.

Можете да го направите со devolo GigaGate en ОВОЈ ЛИНКод Амазон или натаму овој линк од официјалната веб-страница, за цена од околу 215 евра за Стартер Кит или 134 евра за секој дополнителен сателит.

деволо Гигагејт
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
210 a 220
 • 80%

 • деволо Гигагејт
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • конфигурација
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Материјали
 • Дизајн
 • Лесно поставување

Contras

 • Донекаде висока цена
 • Ми недостига уште една порта за етернет на основата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.