Анализа и први впечатоци за новиот Logitech G502 Lightspeed

Глушец Logitech G502

Новата верзија на Logitech G502 Lightspeed ни нуди понатамошен чекор кон она што веќе го знаевме за овој популарен модел на глувче што ги воодушевува корисниците кои поминуваат часови играјќи на нивниот компјутер. Во овој случај и по презентацијата направена од самата Logitech во германската престолнина пред нешто повеќе од една недела, имаме можност да тестираме еден од овие нови G502 Lightspeed.

Неговата главна новина во прилог на нешто подобрен дизајн и поизбалансирани тежини се фокусира директно на безжичната конекција на новиот G502 Lightspeed. Овој обновен глушец нуди можност за играње со мала латентност во тековните игри без кабли, така што побарувачката на милиони корисници на оригиналниот G502 лансиран во 2014 година беше исполнет со овој нов презентиран модел. Новиот глушец ги има сите карактеристики да стане врвен продавач исто како и неговиот претходник во текот на овие години.

Logitech G502

Дизајн и главни спецификации на новиот Logitech G502 Lightspeed

Кога ќе се фокусираме на дизајнот на овој нов глушец, ги наоѓаме потребните подобрувања во однос на безжичното поврзување, исто така можеме да видиме дека тој совршено се прилагодува на сите видови гејмери, бидејќи големината, иако мала, има совршена ергономија. Главните материјали за производство се ABS и ова го прави прилично лесен, но додава и опција да се вклучат тегови внатре на едноставен начин совршено да се прилагоди на играчот. Logitech не сакаше многу да го менува дизајнот во однос на претходната верзија и е дека кога нешто работи подобро е да не го допираме премногу.

Ова се главни спецификации Техники на новиот Logitech G502:

 • Големина 132 x 75 x 40
 • Тежина 114g + 16g благодарение на 6-те дополнителни тежини
 • Hero 16K сензор дизајниран за овој G502
 • 32-битен микропроцесор на АРМ
 • 100-16.000 ДПИ
 • Црна боја
 • Без осветлување може да трае до 60 часа интензивна игра

Очигледно ги имаме сите опции за конфигурација неговите 11 копчиња што можат да се конфигурираат во истиот аранжман како жичаната верзија. Всушност, како што веќе рековме претходно, тие го изменија дизајнот или опциите на глувчето малку, она што го направија е подобрување на неговиот внатрешен хардвер што е навистина важно.

Купете го вашиот Logitech G502 Lightspeed тука

Чувствителноста и моќноста одат рака под рака со овој G502 Lightspeed

И исто толку е важно да имате моќен глушец во однос на спецификациите и тоа навистина реагира за игрите. Во овој случај, најдоброто нешто во врска со овој G502 Lightspeed е што можете да ја видите напорната работа што ја направија од марката за да не ја изгубат ефикасноста во глувчето и во настанот за презентација тие го истакнаа напорниот направена истражувачка работа така што потрошувачката на енергија и моќноста на уредот не влијаеле на плеерот во долги часови игри. Затоа, овој нов Hero 16K сензор дизајниран исклучиво за овој G502 постигнува потрошувачка да падне и до 10 пати повеќе од другите слични глувци.

Единствената лоша работа во овој случај е што начинот на полнење на овој нов G502 Lightspeed додека играте е како што се случува со моделите од серијата G903 и G703, совлошката на глувчето Logitech Powerplay.

Рачна Logitech G502

Инсталирањето на новиот глушец на компјутер е многу едноставно

Навистина е лесно да го инсталирате овој глушец на нашиот компјутер и едноставно мора да го преземеме софтверот на уредот со помош на pendrive што доаѓа во полето и да го поврземе USB кабелот. Сега можеме да го преземеме софтверот на вашиот компјутер и да уживаме во различни опции за конфигурација на игри што ни ги нуди овој нов G502 Lightspeed. Ако ја имате претходната верзија на овој жичен глушец, ќе откриете дека е многу слична ако не е иста.

Тоа е едноставен софтвер што е обезбеден за да ја олесни посакуваната конфигурација на секој плеер, тој исто така нуди можност за конфигурирање на макроата директно од овој софтвер, што го олеснува процесот на инсталација. Воопшто не е комплицирана задача И, ако имате уред со бренд Logitech, сигурно ќе можете брзо да го набавите софтверот за инсталација.

Компјутер Logitech G502

Многу високо ниво за вистински гејмери

Во мојот конкретен случај, можам да го кажам тоа Јас веќе не сум тој „екстремен играч на Counter Strike“ но за време на часовите, она што го игравме со овој нов Logitech G502 на компјутер е навистина спектакуларно. Совршено издржува часови игра на „дома“ и батеријата воопшто не претставува проблем. Тогаш имаме опции за промена на инстант DPI благодарение на копчето и ова се цени во некои моменти од играта, но она што најмногу ме изненади е без сомнение агилноста на глувчето и колку малку или ништо не губи во однос на брзината е безжичен глушец. Ова е она што најмногу изненадува, а тоа е дека безжичен глушец не ме изненадуваше во игри долго време, да, ова е еден од врвните глувци и неговата цена го покажува тоа.

Beе можеме мирно да играме Fornite, Blizzard, Battlefield 5 или која било игра благодарение на нејзината прецизност и безжична, сè што прави е да ја фаворизираме играта бидејќи можеме да имаме поголема леснотија во движењата. Презентацискиот настан на избраната игра на Logitech беше одличната Лига на легенди, игра за која можам да кажам дека играв за прв пат на овој настан и дека вашите фанови ми простуваат, но јас сум многу лош. Со остатокот од игрите што можевме сега помирно да ги тестираме, ја сфаќаме спектакуларната прецизност на G502 Lightspeed.

Мислење на уредникот

Можеме да нагласиме многу аспекти на овој нов глушец, но ќе останеме со најважните според мене. Големата автономија на глувчето Logitech, додадена на економскиот дизајн и добрата работа на неговата безжична технологија направи да мислиме дека играме со жичен глушец И така, тоа е навистина одлично во врска со овој нов Logitech G502.

Можеме да помислиме дека купувањето на еден од овие безжични глувци може да значи загуба на нашата цел или дури и да мора да се полни повеќе, губејќи часови игра и тоа не е точно. Технологијата имплементирана во овој глушец нè тера да го заборавиме сето тоа и само ајде да уживаме во разноврсноста што ја нуди и спектакуларните спецификации што не е во ред со тоа. Ако планирате да купите безжичен глушец токму сега за да поминете часови и часови играјќи ги вашите омилени игри, имајте го на ум овој нов модел на Logitech бидејќи сме сигурни дека нема да ве остави рамнодушни.

Добрите

 • Дизајн и функционалност
 • Безжичен е, но не ја губите целта во игрите
 • Однос на изведба на цени

Contras

 • Компатибилност на подлогата за полнење
Logitech G502 Lightspeed
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
155
 • 100%

 • Logitech G502 Lightspeed
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.