Вико Уфел Премиер, ви кажуваме како нè изненадува овој среден опсег [ПРЕГЛЕД]

Ние сме во време кога уредите со среден опсег сè повеќе привлекуваат поголемо внимание. Секако, андроидот од висока класа има се помалку смисла, барем кога компании како Вико, чие мото е „Промена на игра“, и толку многу што тој сака да ги смени правилата на игра, а денес зборуваме за уред кој и покрај цената што ја има на пазарот, не недостасува ниту еден дета detail. Но, како што добро знаете, Во „Актуалидад гаџет“, она што сакаме е да го анализираме овој тип на уреди за да знаете со што се соочувате на пазарот заситен со паметни телефони, одиме таму со прегледот на „Уфел премиер“.

Како и секогаш, нашите modus operandi е да се анализира секој од основните столбови на овие електронски уреди, така што ќе ви го олесниме со навигација помеѓу различните карактеристики на истиот. Затоа нарачуваме сè како што треба и едноставно, за да немате најмало сомневање.

Дизајн, силна точка

Ние сме порано телефон од среден опсег ... сигурно? Hardе ви биде тешко да поверувате кога за прв пат ќе го одржите Wiko Ufeel Prime. Навистина, задниот дел е составен од метална шасија, одлично вграден алуминиум со логото на Вико и тоа несомнено ќе ги привлече погледите на оние кои не ја знаат марката. Во горниот и долниот дел е занитвена во пластика со боја идентична со онаа на алуминиумот, повеќе отколку што е потребно за покривањето да дојде правилно, но ќе биде тешко да се разликува од алуминиумот на прв поглед.

Во центарот на задниот дел наоѓаме камера и двоен блицСепак, и покрај фактот дека станува збор за двоен блиц, не наоѓаме различни нијанси, т.е. двата трепкања емитуваат бела светлина, што несомнено обезбедува важно осветлување во темни ситуации, но тоа може да даде премногу сини тонови на времето за фотографирање .

Светлина горниот дел, каде што ќе го најдеме само класичниот 3,5-инчен приклучок, и многу фино свртување на дното, двојни слотови за микрофон, звучници и влез за microUSB. Од левата страна го имаме панелот за копчиња, вкусно заниткуван и во алуминиум, а од десната страна класичниот слот за SIM и microSD картички.

На кратко, Ufeel Prime се мери во однос на материјалите и дизајнот, бидејќи се смета и предниот дел со скоро 70% од вкупниот број на екранот со 2.5D стакло, блиц за предната камера и домашно копче со читач на отпечатоци отпечатоци од прсти во механички формат, со стабилна патека и ЛЕР за известување. Без сомнение, телефонот повеќе од исполнува денешните стандарди за дизајн и материјал.

Хардвер, на врвот на дизајнот, квалитетот и моќта

Дали очекувавте процесор МедијаТек? Заборавете, ние сме соочени со среден опсег кој има намера да се лизне во џебовите на оние кои сакаат квалитетни уреди. Ние наоѓаме процесор Qualcomm® Snapdragon ™ 430 MSM8937 Octa-Core 1.4 GHz, Cortex-A53, придружуван од Adreno 505 GPU, тоа е, ќе можете да ги извршувате скоро сите апликации во Google PlayStore без проблеми. Но, ако очекувавте дека ќе заврши тука, притиснете ги страните на столот затоа што доброто доаѓа, не помалку од 4 GB RAM меморија, што ќе осигури дека уредот ќе се спротивстави не само на извршувањето на тековните апликации, туку и на идните надградби на Android.

Што се однесува до мрежната картичка, наоѓаме LTE-Cat 4, за да можеме да уживаме во вообичаениот 4G во телефонските компании на земјата. Од друга страна, ќе имаме WiFi до 150 Mbps преземање и 50 Mbps прикачување, доволно за да пребаруваме, да преземаме содржина и да уживаме безжично. Се подразбира дека имаме Bluetooth 4.1.

Во случај сега она за што се грижите да е складирање, таму Овој Wiko Ufeel Prime исто така е на висина на задачата, 32 GB внатрешна меморија како стандард, доволно за огромното мнозинство на корисници на паметни телефони, сепак, повеќето гурмани ќе можат да го искористат подножјето за СИМ-картичката за да додадат картичка microSD и да достигнат вкупно 64 GB. Искористувајќи го фактот дека зборуваме за картичката microSD, ве потсетуваме дека се соочуваме со уред со dualSIM, користејќи две nanoSIM картички, ако не го искористиме слотот за microSD.

Екран и аудио за да консумирате содржина насекаде

Тука сме во стандардна големина, 5 инчи со Full HD панел (1920 × 1080), што ни дава не помалку од 441 пиксели на инч. Нешто што го привлекува нашето внимание веднаш штом го користиме е дека имаме прилично висок контраст и боја, ЛЦД-панел со 2,5D стакло пријатен на допир и со дигитализатор кој работи искрено добро, всушност во некои прилики, како кога гледаме видеа, тоа е прилично чувствително. Што се однесува до осветленоста, 460 бита осветленост, нешто што може да звучи тотално ирелевантно, но тоа обезбедува добра осветленост. Сепак, се чини дека токму панелот нè тера да изгубиме малку јасност на отворено со директни светлосни ситуации, ова е една од слабите точки на букварот Wiko Ufeel Primer, тој се брани, но не се истакнува. Имајќи ја предвид цената на уредот, ви простуваме речиси без двоумење.

Како да релативно моќно аудио со моно аранжман би очекувале помалку енергија, нешто вообичаено кај уредите од овој опсег, сепак, во овој поглед, откако Вико Уфел повторно ќе ни донесе насмевка. Сепак, на највисоки нивоа јачината на звукот почнува да се нарушува, затоа не би препорачале злоупотреба на звучната моќност во надворешни околности, но јачината на звукот е над просекот за уредите.

Сензорот за отпечатоци ги достигнува сите корисници

Сега можете да престанете да гледате на скапи уреди со читач на отпечатоци. Wiko Ufeel Prime го става на дофат на раката на спектакуларен начин. Неверојатен корисник на iPhone 6s кој го става својот отпечаток со малку надеж и гледа како работи за прв пат 99% од времето. За разлика од другите уреди и другите брендови во истиот опсег чии читатели понекогаш се повеќе пречка отколку додаток.

Покрај тоа, читачот на отпечатоци за прсти Wiko Ufeel Prime е придружен со истовремено и тактично и механичко копче, можеме да го искористиме ако му дадеме еден единствен допир за да се вратиме на почетокот, или да го притиснеме по волја. Патека која не е превисока, но е пријатна. Читачот на отпечатоци има значителна големина и е опкружен со метален прстен кој во својата бела верзија дава одличен допир. На кратко, тоа е добар начин за демократизација на технологијата што е веќе достапна за секого.

Ова е камерата на Wiko Ufeel Prime

Започнуваме со задниот дел, 13MP со сензор на Sony, IMX 258, 5p објектив кој се одликува со син оптички филтер. Но, ова се чисти броеви, така што на почетокот на овој дел ви оставивме тест за тоа што е способен Wiko Ufeel Prime на отворено среде попладне, и малку понизок од оној што е способен за во затворен простор со вештачко осветлување . Камерата е она што би очекувале од уредот од среден опсег, не можеме да побараме премногу од тоа во бунтовни услови на осветлување, тој е способен да прави слики што ќе ни овозможат да се придржуваме, но ако сте lубител на фотографија, ова не е вашиот телефон, ниту пак барате во вистинскиот опсег. На кратко, задната камера на Ufeel Prime го исполнува она што би го очекувале од уред со оваа цена.

Одиме до предната камера, 8MP со селфи блиц што има доста опасностИако е вистина дека може да нè извлече од тесно место во скоро целосен мрак, понекогаш „блицот на екранот“ е подобар, бидејќи овој блиц е буквално премоќен за некои селфиња. Сепак, тоа е додаден детал во ерата на селфито. Треба да се запомни дека пост-обработката на фотографиите направени со предната камера е озлогласена, елиминирајќи ги нечистотиите и бучавата на најделикатен начин, без сомнение, нејзината предна камера ќе го плени помладиот сектор на јавноста, иако може да разгневи чистач на фотографија (тука е присутен).

Оперативен систем, цена и лично мислење

Преглед на премиерот Вико Уфел
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
230
 • 80%

 • Преглед на премиерот Вико Уфел
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Екран
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Камера
  Уредник: 65%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 87%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 87%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Процесор и RAM меморија
 • Квалитет на цената

Contras

 • Пост-обработена предна камера
 • Копчиња на екранот

Скоро две недели го користев Wiko Ufeel Prime како еден од двата главни уреди што секогаш ги носам во џебовите. Уште од првиот момент кога го видов тоа знаев дека се соочувам со нешто изненадувачко и тоа беше така, толку многу што ќе ми биде тешко да го испуштам. Сепак, не можам а да не му дадам мал удар на рачниот зглоб на Вико за неговиот важен слој на прилагодување, и покрај тоа што работи на Android 6.0 Marshmallow, пакетот со икони и неговиот изглед може да ги доведат во заблуда чистовите на Android

Wiko Ufeel Prime можете да го купите на Амазон за само 230 €, во бело / сребро, злато и антрацит, со фронтовите што одговараат на грбот (за што треба да се заблагодариме). Неверојатно добра цена за уредот што го направи усекот од денот кога го извадив од својата кутија и кој силно го препорачувам да го купи за оние кои ракуваат со слични буџети.

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Процесор и RAM меморија
 • Квалитет на цената

Contras

 • Пост-обработена предна камера
 • Копчиња на екранот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.