CAT S31 во наши раце, можеби најотпорниот смартфон во светот [ПРЕГЛЕД]

Анализите за најинтересните уреди на пазарот повторно доаѓаат во Актуелидад Гаџет, денес имаме прилично посебен производ, дизајниран за оние корисници на кои од професионални причини им треба многу повеќе од телефон, им треба работна алатка што одговара на нивните потреби Популарна фирма за индустриски машини CAT одлучи да лансира „неуништлив“ терминал на пазарот.

Имаме во наши раце CAT S31, терминал дизајниран да ги издржи најекстремните работни сесии и може да стане ваш совршен сојузник во ситуации кога нормален телефон не се справува лесно. Останете со нас и откријте ги најинтересните карактеристики на овој уред.

Како и секогаш, ние ќе ги разликуваме различните делови од ова КАТ С31 нагласи, детално да ги разгледате и да ви кажам кои се нашите впечатоци за овие клучни точки, искористете го нашиот индекс ако сакате да одите директно до точките од ваш интерес.

Хардвер, прилагодувајќи ја цената со доволно

Во КАТ С31 наоѓаме процесор со среден / низок опсег, произведен од Квалком, de четири-јадрен и способен за 1,3 GHz, доволно, за телефон со овие карактеристики или за оваа намена, но сигурно не е тоа што сакаме да станеме вообичаени мултимедијални корисници. Ниво на меморија RAM меморија и вкупно складирање ќе имаме од една страна 2 GB, доволно за терминал со среден опсег и за извршување на најпопуларните апликации од PlayStore и за складирање имаме 16 GB, нешто фер да чуваме содржина, но дека можеме логично да ги прошириме преку картичките микро SD, така што во принцип не се соочуваме со ограничен терминал.

Камерите се исто така дизајнирани да ни ја вршат услугата, задна камера од 8 Mpx и предна камера за „селфи“ ако на работа сакате да објавите нешто на Инстаграм, ќе имате 2 MPx, така што нема да можете да направите премногу процвета. Продолжувајќи со графичкиот дел одиме кон предниот панел, имаме 4,7-инчен екран со HD резолуција (720p) што на нашиот тест покажа доволна осветленост, иако резолуцијата не може да се пофали, таа треба да ги исполни очекувањата во рамките на функционалните рамки за кои е наменета. Последно имаме батеријата, дел што може да биде доста одлучувачки и каде CAT не сакаше да штеди, 4.000 mAh што ни овозможија да уживаме во скоро два дена автономија со стандардна употреба.

 • Екран 4.7 ”HD екран на допир со резолуција 720p (HD) оптимизирана за надворешна употреба дури и со влажни или нараквици со прсти
 • Батерија 4000 mAh
 • IP68 сертификација, заштита од паѓање до 1,8 метри на бетон, со сертификација за воен стандард MIL SPEC 810G и стакло Gorilla Glass 3
 • Потопливо на 1,2 метри 35 минути
 • Оперативен систем: Андроид 7.1 Нугат
 • меморија RAM меморија: 2 GB
 • 16 GB простор може да се прошири преку картички microSD
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon Quad-Core 1,3GHz
 • Задна камера од 8MP и в2MP предна камера
 • Поврзување: LTE Cat 4, VoLTE, VoWiFi
 • Поврзување на податоци: Двојна SIM - Нано

Дизајнот не е наменет да биде убав, но функционален

Терминалот има многу јасна ориентација, тој е дизајниран да ве придружува во вашите напорни работни денови, каде и да е присутна индустриската машинерија CAT. За тоа, на предната страна ќе ги најдеме трите копчиња за интеракција на Андроид со традиционален механички систем, Ова ќе ги спречи лесно да кршат и да не успеат во време на најголема потреба. Рамките, како што може да се очекува од ваков терминал, се прилично дарежливи, а наследното печатење на брендот го наоѓаме на левата страна на терминалот.

На страните ќе ја најдеме тастатурата, целосно интегрирана неговиот груб материјал со лесен зафат што ќе ви овозможи да се справите во најекстремните ситуации. Врските се правилно запечатени со гумени капаци, во горниот дел аудио приклучокот, во долниот дел микро USB (не би чинело ништо за додавање на USB-C кабел во овој момент) и на левата страна картичката покрива меморија и телефонија. Сосема е јасно дека нема да имаме најубав телефон во соседството, но ќе го имаме најфункционалниот. Нашите тестови беше пријатно при рака, лесен за употреба од многу позицииЈасно е дека е голем, но е дизајниран токму за тоа.

Воен отпор, така што кршењето не е ваша главна грижа

На што е способен да издржи овој терминал? Нашите тестови видовме соодветно да го навлажнуваме во барички, пред кои не покажа ни најмали проблеми. Слично на тоа, ние тестиравме падови од околу еден метар високи во различни позиции, а телефонот едноставно отскокнува, всушност се плашевме на некои тестови на подот во канцеларијата. На кратко, сè што може да очекувате од IP68 сертификација, тој е отпорен на вода, прашина и паѓа од 1,8 метри на бетон. Благодарение на тоа го помина воениот тест со летачки бои MIL SPEC 810G за ултраотпорни мобилни телефони што гарантира добро функционирање на уредот во екстремни услови на животната средина.

Мислење на уредникот: Овој телефон е неуништлив

CAT S31 во наши раце, можеби најотпорниот смартфон во светот [ПРЕГЛЕД]
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
280 a 329
 • 60%

 • CAT S31 во наши раце, можеби најотпорниот смартфон во светот [ПРЕГЛЕД]
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 60%
 • Екран
  Уредник: 60%
 • Перформанси
  Уредник: 75%
 • Камера
  Уредник: 60%
 • Автономија
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Безбедно ги тестиравме сите карактеристики со кои може да се пофали овој телефон и ги помина со летачки бои. Можеби мора да имаме предвид дека на ниво на хардвер и мултимедијална изведба немаме многу помалку од она што можеме да го најдеме во средниот опсег по слични цени. Ова е затоа што во наши раце немаме телефон, туку алатка за работа.

На пример, CAT смета дека е соодветно да вклучи низа апликации во рамките на оперативниот систем инсталиран природно што може да нè извлече од повеќе проблеми како мерење на камери или ниво. Работи што можат лесно да ве извлечат од неволја во работни ситуации.

Добрите

 • Сертификати за отпорност
 • Автономија
 • цена
 • ?

Contras

 • Повеќе процесор недостасува
 • ?

Сепак, тоа покажува повеќе од доволно за извршување на најпопуларните апликации од Google Play Store. Цената е привлечна, можеби и повеќе, бидејќи Овој CAT S31 можеме да го добиеме на продажба од 284,05 евра на Амазон.На крајот на краиштата, CAT го испорачува она што го ветува, и тоа е добра можност да уживате во терминалот од овие карактеристики, за вас, секојдневен професионалец.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.