Преголемата батерија беше причина за проблемите на Galaxy Note 7

Samsung

2016-та година ќе остане запаметена делумно по избрзаното отповикување на Samsung од Galaxy Note 7., кој се запалил и експлодирал без да им даде предупредување на сопствениците. По обидот за поправка на уредите, замена на нејзината батерија, јужнокорејската компанија мораше да го повлече терминалот од пазарот, враќајќи ги парите на сите свои купувачи.

Во моментов со сигурност не ја знаеме причината зошто Galaxy Note 7 се запали и експлодираше, иако Samsung работи на извлекување заклучоци за големиот неуспех на годината. Други компании исто така сакаа да коментираат, а во последните неколку часа Инструментал, компанија специјализирана за производствени процеси ни понуди свои заклучоци.

Преголемата батерија може да биде причина за проблемите на она што беше повикан да биде голем конкурент на iPhone 7 Plus, и што Самсунг го доби пред себе со избрзано лансирање. Според јужнокорејската компанија „Инструментал“, батеријата била премногу голема и тие исто така се обиделе да користат други стандарди од вообичаените.

„Помала батерија што користи стандардни параметри за производство ќе го решише проблемот. Но, помалата батерија би ја намалила автономијата на телефонот под претходникот Note 7, како и неговиот голем конкурент, iPhone 7 Плус"

Покрај тоа, во својот извештај „Инструментал“, се сугерира дека доколку Самсунг ги следел вообичаените процедури за тестирање, надворешни на компанијата, тие ќе го детектирале проблемот порано, успевајќи да избегнат проблеми со батеријата. Секако, во тој случај можеби немаше да можат да го предвидат лансирањето на новиот iPhone 7, кој сакаа да го симнат од тронот на пазарот и успеаја само да му направат голема услуга.

Дали мислите дека еден ден ќе ги знаеме вистинските причини за експлозиите и пожарите на Galaxy Note 7?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Xavier dijo

    Насловот е целосна глупост. Тоа е обична претпоставка негирана како додаток во средината на статијата. Друг пример за новинарски упад толку многу во овие времиња.