Како да преземете видео од Инстаграм

Анкетите се додаваат на Instagram Stories

Видеото стана еден од најчесто користените формати на социјалните мрежи. Секој пат кога ќе видиме како се случуваат повеќе можности при поставување видеа на мрежи како Instagram, која дури има и нова видео платформа. Исто така во другите социјални мрежи како што се Фејсбук или Твитер има водечка улога. Иако еден од проблемите со кои се соочуваат корисниците е како да ги преземат овие видеа што се поставени на социјалната мрежа.

Неодамна ви го покажавме начинот на кој можеме преземете видеа на Твитер. Сега е ред да го сториме истото со Инстаграм. Социјалната мрежа на фотографии остава сè повеќе простор за видеа, а можеби има и вам кој ви се допадна и сакате да го имате зачувано на вашиот компјутер или телефон.

Инстаграм не ни дава природна алатка што ни овозможува да ги преземаме овие видеа кои другите корисници ги поставуваат. Значи, ние сме принудени да прибегнеме кон алатки од трети страни за да можеме да ги освоиме. За среќа, изборот на овие алатки драматично се прошири со текот на времето. Значи, станува сè полесно.

Слика на икона на Инстаграм

Тука го објаснуваме начин на кој можеме да ги преземеме овие видеа во зависност од уредот. Без разлика дали ја користите социјалната мрежа на вашиот телефон со Android, во десктоп верзија или на iOS уред. Така, можете да ги преземете овие видеа во секое време без никаков проблем.

Преземете видеа на Инстаграм на Андроид

Социјалната мрежа првично беше создадена за мобилни телефони, иако веќе подолго време ја има својата десктоп верзија. Но, огромното мнозинство на корисници пристапуваат од нивниот паметен телефон. Ако имате телефон со Android, наоѓаме неколку начини да ги преземеме овие видеа. Наједноставниот начин е да се искористат апликациите. Во Play Store имаме голем број апликации кои ни ја даваат оваа можност.

Најдобрата опција во овој поглед е Видео симнувач за Инстаграм. Благодарение на оваа апликација, што можеме да го преземеме бесплатно на овој линк, можеме да преземаме видеа на нашиот телефон со Android што другите корисници ги поставуваат на социјалната мрежа. И, начинот на кој работи е навистина едноставен, така што нема да имаме проблеми во овој поглед. Откако ќе се преземе, едноставно мора да влеземе во самиот Инстаграм.

Таму мора да го лоцираме видеото што го видовме и нè интересира. Потоа кликнуваме на трите вертикални точки што се појавуваат во горниот десен дел на екранот. Getе добиеме неколку опции во контекстуално мени, меѓу кои и ние наоѓаме можност да ја копираме URL-то на речениот пост. Кликнуваме на оваа опција и URL-то ќе биде копирано во таблата со исечоци. Потоа, влегуваме во апликацијата што ја преземавме на нашиот телефон со Android.

Во рамките на оваа апликација, она што треба да направиме е да ја залепиме URL-то што штотуку ја копиравме. Видеото што го видовме на Инстаграм и сакаме да го преземеме, тогаш ќе се прикаже на екранот. Треба да кликнеме на иконата за споделување, каде што тогаш ќе имаме можност да ја преземеме. Кликнете на оваа опција и преземањето ќе започне. За неколку секунди ќе го имаме видеото на нашиот телефон со Android.

икона на Инстаграм

Преземете видеа на Инстаграм на компјутер

Десктоп верзијата на апликацијата добива присуство. Во моментов можеме да извршиме голем број активности од него, тоа ни овозможува да се движиме помеѓу профилите на оние сметки што ги следиме на многу удобен начин. Затоа, може да наидеме на видео од прилика. И, ако користиме компјутер, со Google Chrome како прелистувач, имаме неколку опции.

Преземете директно

Преземете видео на Инстаграм

Постои многу едноставен трик што ни овозможува да ги преземаме видеата без потреба од страници или инсталирање екстензии во прелистувачот. Она што треба да го направиме е внесете го профилот на Инстаграм каде е видеото што нè интересира САД Кога сме во профилот и веќе го сместуваме видеото, кликнуваме со десното копче на глувчето, без да влеземе во објавата. Потоа ја избираме опцијата "отвори врска во ново јазиче".

Кога ќе се отвориме во ново јазиче, адресата на видеото е нешто како ова: https://www.instagram.com/p/Bpw1bBIl775/. Единственото нешто што ќе треба да го направиме е малку да ја измениме речената URL-адреса. Вие само треба да додадете qq пред Instagram, и така ќе можеме да го преземеме. Значи, URL-то ќе стане: https://www.qqinstagram.com/p/Bpw1bBIl775/. Потоа, кликнете enter во лентата за адреси.

Takeе потрае некое време, но тоа ќе доведе до а страница каде што можеме директно да го преземеме видеото. На екранот ќе се појави копче за преземање, што е она што треба да го притиснеме во овој случај. Така, го преземаме видеото на нашиот компјутер на едноставен начин.

Екстензии

Приказни на Instagram

Google Chrome има огромен број на достапни додатоци, благодарение на што можеме да ги преземеме овие видеа што ги гледаме на Instagram на нашиот компјутер. Така, едноставно мора да ја инсталираме оваа екстензија и кога ќе видиме видео, треба само да кликнеме на копчето за преземање, што го олеснува процесот значително.

Постои добра наставка што ќе ни овозможи да преземеме секаква содржина што е поставена на социјалната мрежа. Предметното проширување се нарекува Преземач за Инстаграм, што можете да преземете во Chrome на оваа врска. Благодарение на тоа, ќе можете да преземате и фотографии и видеа што се прикачени на социјалната мрежа. Неговата работа е исто така многу едноставна, кога ќе го инсталираме во прелистувачот, едноставно мора да влеземе во социјалната мрежа.

Кога внесувате профил, ако го поставиме курсорот над видео или фотографија, ќе видиме што ќе добиеме на врвот од неа е опцијата за преземање. Затоа, едноставно мора да кликнеме на него, за да можеме да го преземеме видеото или фотографијата што нè интересира на едноставен начин. Тие ќе бидат автоматски преземени на компјутер и можеме да зачуваме или да работиме со нив. Во случај на видеа, тие секогаш се преземаат во формат MP4.

Преземете ги видеата на Instagram на iPhone

Режимер

Со iPhone истото се случува со Android, најдобрата и најлесната опција во овој поглед е да користите апликација. Во App Store наоѓаме многу опции за преземање видеа од Instagram, чија работа е слична. Добра опција, која има позитивни оценки за корисниците, е Regrammer, која можете да ја преземете на оваа врска.

Кога ќе го инсталираме на iPhone, мораме прво одете на Инстаграм и побарајте го видеото што нè интересира во овој случај. Во горниот десен дел од екранот добиваме три вертикални точки, на кои мора да ги притиснеме. Со тоа, ќе се појават неколку опции, меѓу кои ја наоѓаме онаа за копирање на URL-то на споменатото видео. Ние кликнуваме на него.

Потоа влегуваме во Regrammer и ќе видиме дека на екранот се појавува поле. Што треба да направиме е да ја залепиме URL-адресата што само ја копиравме во неа. Потоа кликнуваме на копчето за преглед за да видиме што е навистина видеото што сме заинтересирани за преземање. Следно, кликнете на копчето за споделување и ќе добиеме неколку опции. Ние мора да ја погодиме заштедата.

Така, видеото ќе биде зачувано на нашиот iPhone. Значи, процесот на преземање на видео од популарната социјална мрежа е многу едноставен благодарение на оваа бесплатна апликација за iPhone.

Дали сакате да стекнете следбеници на Инстаграм? Откријте ги најдобрите совети за да го направите тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.