Како да преземате содржина на Нетфликс за да ги гледате во секое време и на секое место

Претплата на Нетфликс

Netflix Денес е едно од најпопуларните услуги за видео по потреба кои постојат, не само во нашата земја, туку и на половина свет. Сега има ривал во Шпанија со доаѓањето на HBO, но се чини дека сакаат да се соочат со тоа и вчера ја започнаа долгоочекуваната можност за преземање на содржина, така што откако ќе ја видат во кое било време и место, без да останат без на податоци за нашата стапка.

Сега секој корисник може да испланира, на пример, патување со долг воз или автобус и да преземе неколку поглавја од серијата што ги гледа или филм, за да помине забавно и пријатно патување. За да имате сè под контрола, денес ќе ви објасниме на едноставен начин како да преземате содржина на Нетфликс за да гледате во кое било време и на кое било место.

Која содржина може да се преземе?

Имаме лоши вести или не сите добри вести што би сакале, а тоа е дека не може да се преземе целата содржина заради радиодифузни права, и во моментот може да се преземе само дел од сè на Нетфликс.

За пристап до целата содржина што може да се преземе, создаден е посебен дел што можете да го најдете во менито за услуги. Да ви дадеме идеја подолу, ве направивме А. резиме на главната содржина што ќе можете да ја преземете без никаков проблем и на едноставен начин;

 • Наслови на Нетфликс:„Наркос“, „Круната“, „Назначен наследник“, „Параноја“, „Стрелецот“, „Куќа на карти“, „Грејс и Френки“, „Крв“, „3%“, „Марсела“, „The Lasr Kingdom ',' Glitch ',' The Girl ',' Rebellion ',' Flacked ',' Expanse ',' Sense8 ',' Stockholm ',' Orange is the New Black ',' Marco Polo ',' The Get Down "," Нераскинлива Кими Шмит "," Римската империја "," Loveубов "," Хејтерите се повлекуваат! "," Табела на готвачот "," Ранчот "," Црно огледало "," Река "," Марсеј "," Аманда " Нокс ',' Господар на никој ', итн.
 • Странски наслови:„Куќа“, „Добрата сопруга“, „Janeејн Богородица“, „Падот“, „Хенкок“, „Гринч“, „Брејкинг лош“, „Пирев“, „Премин линии“, „Кожи“, „Декстер“ "," Стрелец "," The Late Bloomer "," Cuckoo "," костуми "," Шкорпија "," Бруклин девет и девет "," Говорот на кралот "," Реј Донован "," Недопирлив "," Аферата Слевин " , „Работни места“, „Гилмор девојките“, „Вис а вис“ итн.

Како да преземете содржина на Нетфликс

Нетфликс сакаше да го направиме тоа многу лесно и за преземање содржина ќе треба да пристапиме само до филмот или поглавјето од специфичната серија што сакаме да ја преземеме. Во моментов и за жал не можете да преземете комплетни серии, нешто што би било навистина интересно.

Како што гледаме на следната слика веднаш до копчето за репродукција, ќе видиме нова икона со стрелка надолу. Ако кликнеме на него, тој автоматски ќе започне со преземање на содржината.

Преземете ја содржината на Нетфликс

Како што можете да видите какво било преземање што се врши, можеме да го видиме на дното на главниот екран и на кој било екран на Netflix.

Колку трае преземањето и колку долго ќе чекаме?

Како што веќе споменавме, изборот на содржина за преземање на нашите уреди е доста широк и сигурно друго прашање што си го поставувате е просторот што го зафаќаат. Капацитетот што го зафаќа секое преземање што ќе го направиме ќе зависи малку од нас самите, а тоа е дека од „Поставки за апликација“, што можеме да го најдеме во главното мени, можеме да го избереме квалитетот со кој сакаме да ги извршиме преземањата.

Можностите се „Стандард“, што значи побрзо преземање и помала потрошувачка во однос на просторот за складирање на нашиот уред.. Достапна е и опцијата „Висока“, која зафаќа поголем простор за складирање и преземањето на содржината ќе трае многу подолго.

Netflix

Во тестот извршивме un поглавје од час и половина ни однесе нешто повеќе од 450 MB во стандарден квалитет и 1.2 GB во висок квалитет. Целиот простор за складирање што е потребен за складирање на филмовите или епизодите од серијата, мора да доаѓа директно од внатрешниот простор за складирање на вашиот уред. Во моментов можноста за зачувување на преземањата на SD-картичката на уредот не е достапна доколку ја имаме, иако треба да се замисли дека оваа можност ќе биде активна многу скоро.

Наше мислење откако ја испробавме новата опција на Нетфликс

Сите ние што од ден на ден правиме долги патувања со воз, со автобус или дури и со автомобил како придружник, многу ја пропуштивме можноста да го користиме Netflix (и други услуги од овој тип) офлајн или каква е истата можност за преземање содржина, преку WiFi конекција и потоа да ја користиме без да мора да прибегнуваме кон нашата конекција со податоци.

Нашето прво искуство беше повеќе од позитивноКвалитетот на репродукција е доста добар без да трошиме премногу простор на внатрешното складирање на нашиот уред, што во повеќето случаи ќе биде паметен телефон и неколку таблет, што ќе биде покомплицирано да се носи со нас.

Меѓу дефектите што ги откривме во оваа нова функционалност на Нетфликс, е и онаа на не може да се зачува преземената содржина на картичката microSD. Во мојот случај дека сум го направил тестот на iPhone, секогаш се појавуваат компликации со просторот за складирање, без разлика колку има 64 GB. Се надеваме дека наскоро не само што ќе ја видиме можноста за складирање содржина во microSD, туку и во облак создаден од и за Netflix.

Конечно, не можам да не кажам дека преземањето на содржината и нејзиното организирање е наједноставно, иако кога станува збор за бришење на содржината, работите стануваат малку покомплицирани и тоа е што понекогаш, на пример, поглавјата од серијата бараат време да бидат елиминирани и особено при ажурирање на просторот за складирање.

Што мислите за новата опција што ни нуди Нетфликс да преземеме содржина за да ја зачуваме на нашиот уред и да ја гледаме каде и кога сакаме?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

Netflix
Netflix
Развивач: Netflix, Inc.
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана dijo

  Облак? Дали барате облак каде што можете да ја зачувате содржината? Колку е глупаво тоа? Ако го имате во облак, мора да го преземете и за тоа ви треба Интернет-врска… За тоа, подобро е да го гледате во стриминг. Да можеш да го чуваш во SD е единствената опција што има смисла, но не мислам дека е можна бидејќи претпоставувам дека ќе биде шифрирана содржина, така што ќе може да се гледа само од апликацијата Netflix за да нема опција да го закачам на Интернет

 2.   Willy dijo

  Не е глупаво, изгледа многу успешно, го барам истото, преземам во облак и причината е многу едноставна, симнувам дома (во облак) и ја гледам во канцеларија

бул (точно)