Nintendo Switch конечно е хакиран и никој не може да го поправи

Многумина беа луѓе во светот кои работеа практично при пристигнувањето на пазарот на Nintendo Switch to проверете го вашиот оперативен систем. Во исто време, сигурни сме дека размислувате, имало и многу инженери и експерти за безбедност на Нинтендо кои крпеле можни грешки во системот за да се осигурат дека овој процес не може да се спроведе во познатата конзола за игри на јапонската компанија.

После сите овие месеци на чекање, особено откако излегоа на виделина првите траги лани во февруари, кои не вознемирија сите за фактот дека конечно конзолата може да биде хакирана, денес ја имаме конечната потврда, истата што ни доаѓа од две различни групи на експлоатација програмери и кои потврдуваат дека, секој што сака, може целосно да ја прилагоди својата единица благодарение на откриена ранливост во процесорот Nvidia Tegra X1 присутни на конзолата.

Jailbreak

Иако е позната ранливоста користена за хакирање на Nintendo Switch, никој нема да може да стори ништо за да ја поправи грешката

Без сомнение, најзагрижувачката работа за Nintendo денес е фактот дека, и покрај фактот што нејзините инженери, поради официјалното објавување од страна на двете групи на развивачи на експлоатации за тоа како се спроведува процесот и за каква ранливост се користи пробие ја конзолата Nintendo, вашите инженери не можат да сторат ништо, барем на конзоли за игри кои веќе ја напуштија фабриката и тие се дистрибуираат низ целиот свет, без разлика дали се веќе купени или сè уште се дистрибуираат во продавниците.

Навлегувајќи во малку повеќе детали, очигледно станува збор за а откриен мал дефект во Tegra X1 SoC. Благодарение на тоа, сега секој корисник со минимум знаење ќе може да извршува изворен код на својот Nintendo Switch со можност за инсталирање, на пример, оперативен систем Linux, емулатори, неофицијални игри и може дури и да дојде до точка, или барем за тоа е она што веќе се дискутира во заедницата, да направите резервни копии на игрите зачувани во конзолата за игри.

неуспешно прелевање

ReSwitched и FailOverflow се одговорни за пробивањето на Nintendo Switch

Одговорни за оваа пресвртница се екипите на ReSwitched и FailOverflow. Во конкретниот случај на опремата Повторно вклучен, нејзините членови веќе имаа време да развијат алатка позната како Фузе Геле и работи на поедноставен начин искористете ја ранливоста присутна во Nvidia Tegra X1 при извршување на враќање преку USB. Во овој момент пристапувате до bootROM, што ви овозможува да инсталирате нов фирмвер целосно прилагоден на многу едноставен начин, опција што може да ја користат многу корисници.

Во врска со предлогот на неуспешно прелевање, се сретнавме со ShofEL2. Благодарение на оваа алатка можете да инсталирате дистрибуции базирани на Linux, па дури и емулатори. Оваа алатка е веќе достапна за секој корисник што сака да ја користи, иако не е толку едноставна како претходната, делумно затоа што со тоа се носи голем ризик што може да заврши со запалена конзола затоа што мора да си играте со напоните на самиот Nintendo SwitchУште повеќе, како што се појавува на веб-страницата FailOverflow:

Ако вашиот прекинувач се запали или стане Ouya, тоа не е наша вина. Сериозно, не жалете се ако нешто тргне наопаку.

ReSwitched очекува да ги има упатствата за употреба на неговиот софтвер подготвени пред 15 јуни

Бидете како и да е, за да инсталирате било кој од двата експлоата што треба создадете краток спој во еден од вистинските пинови на конекторот Joy-Con. Благодарение на овој мал краток спој, режимот за враќање на USB е активиран. Проблемот со Tegra X1 на Nvidia е што, за време на тестирањето, платформата бара 65.535 бајти за секое барање, износ што е далеку поголем од капацитетот на DMA тампонот во bootROM. Поради ова прелевање, пристапот е даден на сите заштитени апликации на системот, овозможувајќи извршување на кој било вид код.

Во моментов Nintendo не се позиционира како можно решение што може да го даде на сите корисници кои ги користат овие техники за да го хакираат својот уред. Поправањето на нив преку софтвер не е остварливо решение бидејќи голем дел од користениот софтвер треба да се смени, така што развивачите на оваа експлоатација се обложуваат повеќе за тоа што компанијата може блокирајте пристап до мрежни услуги на корисниците кои ги персонализираат своите уреди.

Како последен детал, кажете ви дека, како што е најавено од компонентите ReSwitched, неговиот софтвер и сите упатства и упатства потребни за нивно користење ќе бидат подготвени пред следниот 15 јуни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.