Како да преместите WhatsApp во SD картичка

WhatsApp постигнува нов рекорд на дневни корисници

Апликациите за пораки се тука да останат и денес тие станаа алатка што најмногу ја користат корисниците и за испраќање пораки и за остварувајте повици или видео повици, барем меѓу апликациите што ја нудат оваа функција, како што е случајот со кралицата платформа во светот на телефонијата: WhatsApp.

Во зависност од уредот во кој користиме и во зависност од конфигурацијата што ја воспоставивме, нашиот паметен телефон може брзо да се наполни, особено ако сме дел од голем број групи, групи каде што видеата и фотографиите генерално се споделуваат во големи количини. Ако меморијата на нашиот уред е полна, ние сме принудени да преместете го WhatsApp на SD.

Но, не сите уреди имаат ваков тип на проблем, оттогаш Ајфони на Apple немаат опција да го прошират просторот за внатрешно складирањеЗатоа, единствениот начин да ја извлечете содржината што ја зафаќа WhatsApp е да ја избришете од уредот или да ја извлечете со поврзување на iPhone со компјутер со iTunes.

Сепак, Андроид терминали тие немаат проблеми кога станува збор за проширување на просторот за складирање, Бидејќи сите терминали ни овозможуваат да го прошириме преку картичка microSD, што ни овозможува да преместуваме секаков вид апликација или содржина на картичката со цел да го ослободиме внатрешниот простор на терминалот, просторот неопходен за правилно работење.

Преместете го WhatsApp на SD-картичка

Слика на новиот 400 GB Sandisk MicroSD

Кога инсталирате апликации на Андроид, тие се инсталираат во рамките на системот, надвор од досегот на најинтересните, така што никогаш нема да можеме да пристапуваме до датотеките со апликациите, освен ако ги немаме потребните знаења. На мајчин начин, секој пат кога ќе инсталираме WhatsApp во нашиот терминал за Android, се создава папка наречена WhatsApp во основниот директориум на нашиот терминал, папка каде што е зачувана целата содржина примена во терминалот.

За неколку години, Андроид ни дозволува да префрлиме некои апликации на СД-картичката, така што просторот неопходен за функционирање е тој на мемориската картичка. За жал, многу малку се апликациите што дозволете ни да ги преместуваме податоците на СД-картичката, и WhatsApp не е еден од нив, затоа ќе бидеме принудени рачно да прибегнуваме кон алтернативни методи.

Со управувач со датотеки

Преместете го WhatsApp на SD

Преместете ја целата папка со име WhatsApp на мемориската картичка е многу едноставен процес кој бара малку знаење од корисникот. Вие само треба управувач со датотеки, одете во root директориумот на нашиот терминал, изберете ја папката WhatsApp и пресечете ја.

Потоа, повторно користејќи го управувачот со датотеки, одиме во коренскиот директориум на мемориската картичка и ја залепиме папката. Овој процес може да трае долго време, во зависност од просторот што овој директориум моментално го зафаќа на нашиот уред. Исто така, тоа ќе зависи од брзината на microSD картичката што ја користиме.

Откако ќе заврши процесот, целата содржина што сме ја зачувале во папката WhatsApp ќе бидат достапни на мемориската картичка, што ни овозможува да ослободиме голема количина на простор на нашиот компјутер. Кога повторно ќе ја отвориме апликацијата WhatsApp, повторно ќе се креира папка наречена WhatsApp во коренскиот директориум на нашиот уред, бидејќи само ги сместивме зачуваните податоци на апликацијата, а не самата апликација.

Ова принуди нè редовно да го спроведуваме овој процес, особено кога терминалот почнува постојано да нè предупредува дека просторот за складирање е под нормалниот. Во последниве години, има многу производители кои природно ни нудат управувач со датотеки, затоа не е потребно да се прибегне кон Google Play за да може да се префрли WhatsApp на SD-картичка.

Ако вашиот терминал нема управувач со датотеки, еден од најдобрите достапни во моментов во Google Play Store е ES File Explorer, управувач со датотеки што ни овозможува да извршуваме операции со датотеки на многу едноставен и брз начин, иако знаењето на корисниците е многу ограничено.

ES File Explorer
ES File Explorer
Развивач: ЕС Глобал
цена: слободен

Со компјутер

WhatsApp

Ако не сакаме да преземеме апликација што нема да ја користиме на нашиот компјутер или управувачот со датотеки вклучен во нашиот терминал е покомплициран отколку што може да изгледа, секогаш можеме да избереме да ја преместиме содржината на WhatsApp на SD картичката преку компјутер. За да го сториме тоа, треба само да го поврземе паметниот телефон со нашиот компјутер и да го искористиме Пренос на датотеки на Андроид.

Android File Transfer е апликација што Google става на располагање на некој начин тотално бесплатно и со кои можеме лесно да пренесуваме содржина од нашата опрема на паметниот телефон или обратно без никаков проблем и со вкупна брзина. Откако ќе ја поврземе нашата опрема со паметниот телефон, апликацијата ќе започне автоматски. Ако не, мора да кликнеме на иконата за да ја извршиме.

Пренос на датотеки на Андроид

Апликацијата ќе ни покаже управувач со датотеки со целата содржина на нашиот паметен телефон, содржина што можеме да ја исечеме и залепиме и на нашиот компјутер и на мемориската картичка на нашиот терминал, до која има пристап и апликацијата. За да ја преместиме содржината на WhatsApp на SD-картичката, треба само да одиме во папката WhatsApp и со десното копче на глувчето кликнете на Cut.

Следно, одиме на SD-картичката, од самата апликација и во root директориумот кликнуваме со десното копче на глувчето и изберете Вметни. Ако оваа копија и залепеност е малку комплицирана, можеме едноставно повлечете ја папката WhatsApp од внатрешната меморија на уредот до SD-картичката на терминалот. Колку ќе трае процесот ќе зависи од брзината на картичката и големината на директориумот. Спецификациите на опремата со која ја извршуваме оваа задача не влијаат на брзината на процесот.

Совети за да заштедите простор на WhatsApp

Заштедете простор на WhatsApp

Проверете ги поставките на WhatsApp

Пред да започнеме со преместување на содржината на WhatsApp, мора да се обидеме да спречиме нашиот тим повторно да се пополни со видеа и фотографии. За да го направите ова, ние мора да одиме во опциите за конфигурација на WhatsApp и во рамките на делот Автоматско преземање на мултимедија изберете во Видеа Никогаш.

На овој начин, не само што ќе можеме да заштедуваме на стапката на мобилен телефон, туку исто така ќе спречиме видеа, типот на датотека што зафаќа најмногу простор, автоматски се презема на нашиот уред иако ни најмалку не интересира.

WhatsApp Веб

Една опција за да можете да ги видите видеата што се испраќаат до една од групите на кои припаѓаме, особено ако тие се многу плодни со овој вид мултимедијална датотека, е да пристапите преку WhatsApp Web со компјутер. При пристап до мрежата на WhatsApp, целата содржина што ја преземаме на нашиот компјутер ќе биде кеширана, затоа нема да биде потребно да го преземеме на нашиот компјутер за да може да се додава на други видеа и просторот за складирање на нашиот уред брзо да се намали.

Редовно прегледувајте ја галеријата со слики

И на iOS и на Android, WhatsApp има среќна манија да не прашува дали сакаме да ги кренеме видеата и фотографиите на нашиот уред, туку дека тој автоматски се грижи за тоа, што го предизвикува тоа со текот на времето нашиот тимски простор се намалува. Оваа операција нè принудува периодично да ја прегледуваме нашата галерија за да ги избришеме сите видеа и фотографии што ги добивме преку апликацијата за пораки и кои се исто така достапни во самата апликација.

Другите апликации, како што е Telegram, ни овозможуваат да ја конфигурираме апликацијата така што целата содржина ќе ја добиеме не чувајте директно во нашата галерија, што ни овозможува да складираме во него, само фотографиите и видеата што навистина ги сакаме. Покрај тоа, тоа ни овозможува редовно да ја испразнуваме целата содржина зачувана во кешот на апликацијата, со цел да ја намалиме нејзината големина на нашиот уред.

Контролирајте го бројот на групи на кои сме претплатени

Групите на WhatsApp се главниот проблем кога нашиот уред брзо се полни со дополнителна содржина што не сме ја побарале, затоа е секогаш погодно да не бидете дел од групите каде што се испраќа повеќе мултимедијална содржина отколку текстуални пораки, се додека е тоа можно.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.