Претворете го вашиот персонален компјутер во уред со Android

bluestacks

Ова може да биде сон на голем број луѓе кои сакаат да уживаат, на многумина Андроид апликации на вашиот персонален компјутер, биди овој со оперативен систем Windows или Mac; Иако во моментов има голем број предлози за имитирање на нашиот оперативен систем на Андроид компјутер, овие виртуелни машини обично имаат одредени ограничувања, кои не ја задоволуваат потребата за секој вкус.

Во прилог на ова, виртуелни машини кои имитираат платформа Андроид во рамките на нашиот персонален компјутер, тие обично бараат голема количина ресурси за да функционираат; Доказ за тоа е дека ние мора да фатиме голема количина RAM меморија, голем број јадра на нашиот процесор, простор на тврдиот диск меѓу неколку други дополнителни карактеристики. Но Како е да го претворите вашиот персонален компјутер во уред со Android, така што тој работи во реално време?

Апликација од трети страни за компјутер и Mac за да се емулира Android

Па, едноставна апликација што би можеле да ја преземеме во овој момент потполно бесплатна доаѓа од раката на страницата bluestacks.com, место каде што ќе треба да ја избереме вашата алатка за да ја инсталираме на нашиот персонален компјутер; Таму имате 2 опции, едната зелена (за Виндоус) и другата сива (за платформите на Мек).

Апликации за Android 01

Откако алатката е преземена, продолжуваме да ја инсталираме, процес што ќе потрае некое време, бидејќи на алатката и требаат неколку ресурси за да се преземе и инсталира од вашиот облак.

Процесот може да потрае некое време, барајќи многу трпеливост додека не заврши секоја нејзина работа во процесот на инсталација.

Апликации за Android 02

Апликацијата ќе ни понуди можност за создавање директен пристап, пристап до продавницата за апликации меѓу неколку други алтернативи.

Апликации за Android 03

Кога е целосно инсталиран, веднаш ќе работи „цел екран“ во нашиот тим, каде што ќе се восхитуваме на голем број апликации за уживање, а меѓу нив и видео игри, кои им се омилени на најмалите и на кои би можеле да им го дадеме компјутерот ако работиме на нашиот таблет Андроид.

Апликации за Android 07

Најважните функции во ова Андроид емулирани

ова Андроид емулирано (тоа е она што сакавме да го именуваме) е специјална верзија на BlueStacks, кои редовно нудат ажурирања на нивниот оперативен систем; На главниот екран ќе се восхитуваме на неколку категории, сите во стилот на продавницата за апликации.

На врвот се најкористените алатки, оние што неодамна ги водевме; присутен е оној што се однесува на системската конфигурација, што можеме да го извршиме за да прегледаме неколку параметри, ако сакаме да ги модифицираме.

Апликации за Android 06

Интерфејсот што ни ја нуди оваа конфигурација во Андроид емулиран, е многу слично на она што би го нашле на мобилен уред со истиот овој оперативен системЗатоа, многу е лесно да се справите со секој од овие елементи ако веќе имаме искуство со нашите мобилни уреди.

Копчињата како што се Дома, повратна активност или преглед на неодамна отворени апликации се претставени од нивните икони во долниот лев агол.

Наместо кон десната страна, ќе имаме информации како што се времето, можноста за споделување на некој вид фотографија или апликација, мала икона за префрлете се од цел екран на посебен прозорец и друга икона што ќе ни помогне да ја затвориме апликацијата.

Оваа последна икона што ја споменавме, привремено ќе ја затвори алатката, иако иста би се извршило со минимални ресурси во позадина, нешто од што можеме да сфатиме ако ја провериме областа за известување во нашата лента со задачи, од каде што можеме повторно да ја избереме за да работиме и да се вратиме на работа Андроид во рамките на Windows или Mac.

Како што можеме да му се восхитуваме, ова е одлична алтернатива за користење на овие апликации Андроид на персонален компјутер, емулација што ветува дека ќе биде поефикасна додека се развива, бидејќи тековната ревизија сè уште е во бета фаза, како што е соопштено од нејзината официјална страница. Ако имате игра што не се инсталира на вашиот компјутер, не заборавајте да ја тестирате нејзината компатибилност со нашите предлози.

Повеќе информации - Оваа игра ќе работи на мојот компјутер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.