Приходите од мобилната мрежа на Нетфликс се искачија за 233%

 

Netflix

Стриминг видео платформата Нетфликс продолжува да ја консолидира својата хегемониска позиција во секторот. Само пред неколку дена да ви го кажевме тоа Нетфликс соборува рекорди кршејќи ја бариерата на XNUMX милиони претплатници глобално по додавањето 5,2 милиони нови корисници Во текот на последниот квартал, сега се покажа дека периодот од април до јуни 2017 година исто така бил рекорден во однос на економскиот приход од нејзината мобилна апликација.

Според заклучоците на последниот пријавите објавено од фирмата за анализа на апликации Sensor Tower, во текот на вториот квартал на 2017 година, Апликацијата Нетфликс на iOS забележа 233 проценти раст на приходите достигнувајќи 153 милиони долари, што е за 46 милиони долари повеќе отколку во истиот временски период минатата година, бројки кои неизбежно се поврзани со растот што го доживеа бројот на претплатници.

Нетфликс расте, расте, расте ...

Нетфликс го погодува, и жалам за изразот, но тоа е реалност. Сруши рекорди на претплатници надминувајќи ги сите очекувања и сега, нејзината мобилна апликација за iOS доживува раст на приходите од 233% и станува вашиот главен извор на приход. Но, што може да се должи на ваквиот раст?

Апликацијата Netflix забележа раст на приходите и од нејзината апликација за iOS и Android, раст на нивото на приход што го става Netflix далеку пред просечниот раст на приходите на двете продавници за апликации мобилни телефони кои во моментов изнесуваат 56 проценти. Со други зборови, Раст на приходите на Нетфликс кои доаѓаат од мобилни уреди Андроид и iOS не е поврзано само со постојан раст на самиот екосистем на апликации и неговите поврзани бизниси, туку и е специфично поврзано со можноста на Нетфликс да додаде нови претплатници.

Netflix

 

Зошто толку остар раст на мобилните платформи

Како што потсетивме на почетокот, минатата недела стриминг-услугата објави дека додаде 5,2 милиони претплатници во текот на вториот квартал од годината, надминувајќи ги 3,2 милиони што беа предвидени. Од сите нив, нешто повеќе од четири милиони (четири од пет, околу 80 проценти) доаѓаат од меѓународни пазари, што исто така може да помогне во објаснувањето на наглото зголемување на зголемувањето на приходите во App Store. И дали е тоа новите корисници на Нетфликс често се регистрираат преку нивните телефони и платете се на претплатата како набавка во рамките на апликацијата, бидејќи тие ги добиваат истите поволности и е попогодна и побрза.

Глобално (мобилни платформи, десктоп и лаптоп компјутери, сет-топ боксови, итн.), Приходите на Нетфликс за вториот квартал се зголемија за 32 проценти, еквивалентно на 2.790 милијарди долари. Во текот на претходниот квартал, приходите се зголемија за 36%, достигнувајќи 2.480 милијарди долари.

Од ова може да се заклучи, како што е наведено во извештајот на Сензор кула, дека со раст од 233%, Приходите од мобилните платформи се многу поголеми од оние од немобилните платформи.

Од друга страна, Нетфликс јасно го надмина својот најголем ривал денес, Хулу, чии приходи од продавниците за мобилни апликации забележаа раст од само 22 проценти во вториот квартал.

Клучот: разновидна и обилна мрежа за содржина

Како што компанијата веќе истакна кога ги објави своите финансиски резултати минатата недела, клучот за неговиот раст лежи во оригиналната содржина, нешто во што Нетфликс инвестира од година во година. Во 2017 година веќе инвестираше 6.000 милијарди долари во оригинална содржина, вклучително и четириесет филмови.

Во врска со ова, Нетфликс издаде предизвик на филмската индустрија во Холивуд, наведувајќи дека сега планира да го трансформира филмскиот бизнис исто како што тоа веќе го стори со телевизискиот бизнис. Во врска со ова, компанијата изјави дека „... додека го менуваме и повторно го измислуваме телевизискиот бизнис со ставање на потрошувачите на прво место и олеснување на пристапот до содржина, веруваме дека Интернет телевизијата може слично да го заживее филмскиот бизнис“. Дали ќе успее?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.