Програми за бесплатно следење на перформансите на компјутерот

 

Следење на компјутер

Компјутерот е машина составена од неколку различни хардверски компоненти што го прават да работи во правилна хармонија, но не секогаш сè работи како што треба и без потребните алатки или знаење, помалку познатите корисници се целосно изложени на нејзино неправилно работење. прекумерна потрошувачка на ресурси без да се знае која е всушност причината. Како можеме да знаеме дали промената на процесорот или графиката навистина има навистина позитивен ефект во однос на подобрувањето на перформансите? Постојат некои програми посветени на ова особено.

Не е едноставна алатка за гејмерите што бараат максимална брзина на рамки во секунда, ниту поголема стапка и пресметка на нивните процесори, исто така е потребно да се види како се однесува нашиот компјутер пред какво било барање за пресметка или меморија, според каква работа потрошувачката на ресурси и капацитетот на нашиот компјутер е многу важна. Толку многу многу производители придонесуваат со свои програми да се олесни животот во овој поглед.

Кои аспекти на нашиот компјутер се следат и зошто

Можеби ти се случи одеднаш вашиот компјутер почнува да забавува, толку многу што може да се очаите, слушате како вашиот хард диск не престанува да пишува и чита информации и ако се обидете да отворите апликација или да напишете, сè претрпи огромно доцнење. Не знаете што се случува и тоа обично се должи на неселективна инсталација на апликации на нашиот компјутер.

Монитор компјутер

Тие обично се мали апликации, но трошат висок процент од нашите ресурси. Нашите компјутери имаат сензори во секоја од нивните компоненти, така што во случај на дијагноза да можеме да се информираме за однесувањето на секој од нив, така што на овој начин можеме да го најдеме проблемот што го трпиме.

Најважни аспекти:

 • Активност на процесорот: Ова е мозокот на нашиот компјутер, оној што прави сè да работи додека го користиме, тука можеме да видиме дали тоа што го правиме во тој момент ги заситува ресурсите на нашата опрема.
 • RAM меморија: Тука можеме откриеме дали имаме апликации во меморијата што троши во позадина на нашиот компјутер, што значи дека, на пример, веб-страница не мора да се вчитува ако поминеме добро време без да ја разгледаме, ова е ценето ако работиме со мноштво отворени прозорци.
 • Складирање и хард диск: Во овој дел ќе видиме како се рефлектираат и капацитетот на нашата опрема и брзината на пишување и читање што ги имаат хард дисковите, откривајќи какво било аномално однесување.
 • Батерија и напојување: Многу производители на матични плочи обезбедуваат специфични програми за овој дел, многу важни за контролирајте ја потрошувачката на енергија на нашиот компјутер, бидејќи можеби трошиме повеќе енергија отколку што ни треба.
 • Активност на мрежата: Конечно ја имаме активноста на интернет мрежата, каде го контролираме протокот на податоци што влегуваат и излегуваат од нашиот компјутер. Некои програмите што ги инсталираме случајно може да собираат информации преку нашата интернет мрежа без да реализираме.

Виндоус мајчин алатки

Ако она што ни треба е основно следење на нашата опрема, не е потребно да се прибегнуваме кон трети лица програми. Најдоброто што можеме да го пристапиме е самиот Windows Task Manager, каде што ќе имаме пристап до најрелевантните информации за потрошувачката на ресурси.

Во овој администратор имаме се повеќе и повеќе опции: Процесорот, RAM меморијата, програмите, услугите, мрежата и неодамна е додадена активноста на нашиот график. Всушност, дури и од трети страни е тешко да се најде поцелосна програма од оваа и најдоброто нешто е што таа е целосно интегрирана во нашиот оперативен систем.

Администратор на Виндоус

Единствената лоша страна на оваа програма е дизајнот, бидејќи нема никаква врска со оние што ги нудат производителите на компоненти. Покрај тоа, немаме можност за поставување графички контроли на екранот, што ни овозможува полесно да ги знаеме потрошувачка на ресурси во реално време. Нешто многу корисно ако сакаме да тестираме програми или видео игри и да видиме каков ефект има на нашиот тим.

Матични алатки за MacOS

OS X е многу затворен систем, но ние имаме минимум контрола врз тоа што се случува во него, на овој начин можеме да добиеме информации за сите најосновни податоци за мониторинг. Можеме да го направиме ова без помош на која било надворешна програма, директно со апликацијата Монитор за активност на системот. Што ќе најдеме во делот на „Апликации“ на нашите Пронаоѓач.

Админ Мек

Во оваа апликација наоѓаме подредливи списоци на сите апликации според нивната потрошувачка во реално време, Процесор, RAM меморија, напојување, диск и мрежа. Од тука можеме исто така приближи сила на која било апликација што ја сметаме за соодветна. На овој начин ќе ја избегнеме аномалната потрошувачка на која било апликација, како и да извршиме дијагностика за да провериме дали сите овие компоненти работат правилно.

Добро е секогаш да ја имате оваа апликација при рака, особено ако во нашиот случај Mac е на одредена возраст, што го прави почувствителен на заситеност поради нередовна потрошувачка на ресурси. понатаму можеме да ја користиме иконата doc за да прикажеме основни информации како активност на нашиот процесор или пишување и читање на нашиот хард диск.

Бесплатен софтвер за следење на нашиот компјутер

Тука ги имаме главните моменти што програмерите ни ги нудат во смисла на бесплатен софтвер за следење на процесите на нашиот компјутер, не е секогаш лесно да се најде оној што најмногу ни одговара, па затоа ќе препорачаме различни од оние што најмногу нè убедуваат .

HWiNFO: Следете ја температурата на нашиот компјутер со многу опции

Оваа програма е способна да чита било кој процес или параметар на нашиот компјутер. Е имаме контрола на сите хардверски сензори на нашиот компјутер. Процесор, графички процесор, VRM, чипсет, HDD температури и напони. Единствената лоша страна е неговиот изглед, кој освен што не е многу интуитивен, не е многу убав или лесен за око, тоа е доколку количината на информации што ги дава не е споредлива со скоро која било друга програма.

HWinFO

Работи со сите верзии на Windows на пазарот, од XP до W10, исто така е компатибилен со 32 и 64 бита. Тоа е потполно бесплатна алатка и препорачуваме да ја испробате на секој што бара ваков тип на програма.

Преземете го HWINFO потполно бесплатно во ова ЛИНК.

Мерач на дожд: Персонализирајте ја работната површина со додатоци за информации

Многу корисници не само што бараат да го следат нивниот компјутер, тие исто така бараат да го сторат тоа со стил, оваа програма ни нуди да поставиме графички контроли на нашата работна површина со релевантни информации за следење на целиот компјутер. Можеме да избереме дизајн на додатоци, како што се нивната боја или големина, што го прави сè уникатен дизајн по наш вкус.

Мерач на дожд

Можеме да ги следиме процесорот и другите компоненти, нивните температури и да додадеме ленти со икони за кратенки, покрај тоа што е тотално бесплатна програма, таа е идеална и за создавање на сопствени позадини.

Преземете го Rainmeter бесплатно од ова ЛИНК.

MSI Afterburner: Оверклок за нашите процесори и графички процесори

Долготрајна програма, широко користена од гејмерите кои сакаат да го оверклокуваат својот графички процесор. Но, квалитетот што најмногу го бараат неговите корисници е да го следат FPS додека играме видео игри и да ги вчитуваме на целиот хардвер. Тој нуди бесконечна информација и е компатибилен со скоро целиот постоечки хардвер. Што се однесува до оверклок, има некои ограничувања.

Вклучува Rivatuner кој ни нуди голема разноврсност во однос на читањето на параметрите на играта и нашиот хардвер. Можеме да создадеме комплетен центар за статистика за да го прикажуваме додека играме. Естетиката е многу концептуална и нуди многу интуитивен дизајн.

Преземете го MSI Afterburner од ова ЛИНК

EVGA Precision X1: Најдобро кога станува збор за оверклокување на графичкиот процесор

Оваа програма е посветена особено на корисниците кои бараат подетално следење на нивниот процесор и графички процесор, како и извршете го најдобриот можен оверклок. Не можеме да најдеме подобра апликација на целиот пазар.

Ни нуди целосно следење на сите параметри, како што се фреквенции, енергија, температура и напон и можеме да ја модифицираме секоја од нив по наш вкус на графичките картички Nvidia. Оверклокот со оваа програма станува едноставен и рутински.

Преземете EVGA Precision X1 бесплатно од ова ЛИНК.

Аида64

Таа е една од најпознатите програми во својата област и една од најстарите што можеме да ја најдеме. Со него ќе можеме длабоко да ги знаеме утробата на компјутерот со кои се справуваме со неколку едноставни кликања.

Се користеше нормално за ги знаат сите детали за хардверот на компјутерот, и од корисници и од професионалци, но она што нè интересира е дека тој е способен да ја следи секоја од овие компоненти и нивните перформанси во реално време и многу ефикасно.

Аида64

Во прилог на ова, можеме да извршиме оперативни тестови со цел да ги откриеме перформансите на компјутерот за да можеме да ги споредиме со другите, многу корисни кога сакате споредете го хардверот што го купуваме со она што веќе го имаме. Единствената лоша страна што ја откривме е дека ова е спротивно на остатокот од списокот не е бесплатно.

Најдовме неколку верзии и сите платија со цени што се движат помеѓу 39,99 € до најнапредните што достигнуваат 199,90 €. Сето ова од неговата официјална страница во ова ЛИНК.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.