Продажбата на касети вртоглаво се зголеми во 2017 година

продажба на касети 2017 година

слика: Pixabay

Seemе изгледа како шега. Но, не: сè ретро се враќа. И тој го прави тоа со сила. Можеби музиката е онаа што најмногу погодува за ова чувство на носталгија. И, ако винилите живеат втора младост во последниве години, сега е ред на една од заборавените: касетата.

Продажбата на касети минатата година 2017 година се зголеми во споредба со претходните години. Според Нилсен, иако има уметници кои сè уште се обложуваат на овој формат и продаваат некои копии од своето дело (Принц, Нирвана, Еминем, Кание Вест итн.), вистината е дека виновниците за ова зголемување на продажбата се две оригинални саундтрак.

ОСТ чувари на галаксијата том 2

Сигурно веќе претпоставивте како што треба: ова се саундтрак на две продукции кои се обложуваат на ретро. Прво на сите, ние зборуваме за саундтракот на Чувари на Галакси, том 1 и том 2. Додека другата саундтрак што брише во формат на касета е серијата со воздушни осумдесетти „Чудни работи“.

Според податоците снимени од Нилсен, продажбата на саундтракот „Чувари на галаксијата“ била 19.000 2 копии за том 15.000, 1 3.000 копии за том XNUMX и XNUMX копии за Stranger Things OST. Ова значеше дека се продадени повеќе 2016 касети во споредба со 45.000 година. Се разбира, ако направите споредба на вкупната продажба регистрирана во текот на 2009, 2010 и 2011 година, продажбата е многу зголемена. Во текот на овие периоди, забележана е продажба од 34.000, 21.000 и 31.000 примероци.

Бидете внимателни, бидејќи вкупните бројки за продажба немаат никаква врска со ЦД-а или винил. Според познатите податоци, продажбата на касети во 2017 година била 174.000 14,3 примероци во САД, додека продажбата на винил изнесувала XNUMX милиони - најпродаваниот албум на винил е повторно издавање на "Sgt на Битлси. Клубски бенд на Pepper's Lonely Hearts" и беа продадени вкупно 176 милиони албуми. А ти, дали имаш уште касети?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)