Тие развиваат софтвер способен да знае за што размислувате

нервна мрежа

Без сомнение, светот на компјутерската наука и машинското учење расте со скокови и граници. Во оваа прилика треба да зборуваме за најновата работа развиена од тим истражувачи кои припаѓаат на реномираниот Лабораторија Камитани на Универзитет во Кјото (Јапонија), кои успеаја да развијат софтвер кој, според првите експерименти, е способен да го чита и репродуцира на екранот она што едно лице го мисли.

Без сомнение, станува збор за многу порелевантен напредок отколку што може да изгледа на прв поглед оттогаш влијанието што може да го има ваков проект во која било област од нашите животи е доста големо И сето тоа, се разбира, без да навлегуваме во воени проблеми, сектор кој сигурно ќе биде особено заинтересиран да знае од прва рака како напредува една ваква технологија.

неврон

Тие развиваат нервна мрежа способна да препознае за што размислувате

Како што се појави во трудот објавен преку престижно и препознатливо списание како на пр наука, очигледно најкомплицираниот предизвик со кој се соочи тимот на јапонски истражувачи требаше да биде постигнат создадете алгоритам кој е способен за толкување и, пред сè, прецизно репродукција на сликите снимени од мозокот на една личност откако ќе ги прегледате на екранот. За возврат, алгоритмот е исто така способен да го толкува и репродуцира она што некое лице го памети од сликите што ги видел претходно.

Наспроти она што може да изгледа, се соочуваме со пресвртница која никој не успеа да ја пресоздаде со какви било други средства. За да го ставите овој развој малку во перспектива и подобро да разберете што е постигнато, само кажете ви дека досега, обидите за развој на алгоритам способен за извршување на оваа работа беа, за некако да им се јавам, прилично ограничен. Разликата помеѓу извршената работа и точката до која достигнаа неколку тимови е дека оваа нервна мрежа не само што ја зголеми перцепцијата и компјутерската репродукција на менталните слики, туку исто така дозволи да се толкуваат и реплицираат форми што постојат само. имагинација на лицето.

Три волонтери беа доволни за обука на овој интересен софтвер

Како што е опишано, за да помогнат во обуката и развојот на нервната мрежа, истражувачите кои го сочинуваа тимот одлучија да го користат тројца волонтери со нормален вид на оние кои ќе презентираа различни фотографии кои припаѓаат на категории како што се природата, буквите и геометриските форми.

Идејата со овој експеримент беше дека кога ќе се погледнат сликите, ќе се генерира активност во церебралниот кортекс на секој од овие волонтери што ќе се пренесе и анализира во нервната мрежа. За да може да се развива и да учи од различните реакции, волонтерите мораа прегледајте повеќе од 1.000 слики повеќе пати. Меѓу сликите, за да можеме да добиеме подобра идеја, можеме да најдеме риба, едноставни обоени форми или авион.

Нервна мрежа

И покрај големиот напредок што го донесе создавањето на овој софтвер, на неговите развивачи им претстои уште многу работа

За да ја забележат мозочната активност на секој од волонтерите, истражувачите користеле техники како на пр функционална магнетна резонанца, кој го мери протокот на крв присутен во одредени региони на мозокот и на тој начин открива нервна активност. Со секоја од сликите беше анализирана мозочната активност на поединецот. Благодарение на оваа огромна работа, конечно беше можно компјутерот да има доволен капацитет да ја реконструира сликата од мозочната активност што секоја личност ја презентираше во одредено време.

Како детал, само коментирајте го тоа реконструкцијата на сликата не е нешто моментално, но нервната мрежа го оцртува истото во текот на околу 200 круга бидејќи перцепцијата што ја добива индивидуата за реакцијата што ја има поединецот на сликата што е претставена или запомната буквално мора да се спореди со оние што ги зачувал. На крајот, како детал, не само нервната мрежа успева да ја реплицира сликата на мозокот, туку таа добива поголем реализам благодарение на специјалниот алгоритам кој е дополнително имплементиран.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.