Разговорите на Тајниот Месинџер конечно стигнуваат до сите корисници

гласник

По безброј скандали доживеани поради шпионажа и истекување на податоци, корисниците почнаа да се грижат за нивната безбедност на мрежата, па оттука и апликациите како WhatsApp, Telegram и компанијата мораа да започнат криптираат пораки помеѓу корисниците, секако кога и да го побараат тоа. Овој пат и по долго време конечно е Фејсбук Messenger оној што нуди тајни разговори на сите свои корисници благодарение на системот за енкрипција од крај до крај.

Лично, морам да признаам дека сум прилично воодушевен од фактот дека до сега Фејсбук Месинџер ја немаше оваа опција кога WhatsApp, сопственост на истата компанија, го нуди тоа подолго време. Како што беше соопштено, можноста за пристап до функционалноста на тајните разговори беше достапна неколку недели, иако не стигна до денес кога пристигна. на сите 900 милиони корисници на апликацијата за пораки.

Шифрирајте ги вашите разговори на Фејсбук Месинџер благодарение на употребата на опцијата тајни разговори.

Како што е наведено во повеќе од една прилика, тој Фејсбук Месинџер нуди енкрипција од крај до крај не значи дека вашите комуникации се тотално безбедни, ако е точно дека благодарение на оваа одлика, наводно, никој што ја пресретнува пораката нема да може да ја декриптира. Сепак, исто така е точно дека компанијата што ја дава услугата може да ги користи вашите податоци за да го подобри своето рекламирање.

Според некои информации, се чини дека приватните разговори на Фејсбук Месинџер многу повеќе наликуваат на режимот инкогнито на Google Allo отколку на она што го прави WhatsApp. Имајте на ум дека сте тие не се активираат по дифолт затоа мора да бидете оној што бира како сакате да разговарате со некого, ако го сторите тоа преку оваа нова функционалност никој нема да може да пристапува до вашите пораки, кога ќе се каже дека никој не вклучува влади и шпионски агенции.

Повеќе информации: Wired


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.