Ранливост во macOS High Sierra му овозможува на администраторот пристап до Mac. Ви покажуваме привремено решение

macOS, претходно познат како OS X, оперативниот систем Mac, отсекогаш се карактеризирал, барем во теорија, како еден од најбезбедните во екосистемот на компјутерот, а Виндоус е тој што секогаш нуди најголеми проблеми. Но, тоа не е сосема точно, бидејќи macOS, како Виндоус и различните варијанти на Линукс, Сите тие имаат безбедносни дупки.

Најновата што е откриена и што претставува значителен ризик за зачуваните податоци во неа, влијае на Mac-овите кои ја користат најновата верзија на macOS High Sierra. Оваа ранливост ни овозможува пристап до режимот на администратор од сметка на гости, сметка што генерално обично нема лозинка, па оттука и неговото име. Откако ќе пристапиме, можеме да ја смениме администраторската лозинка без да мора да ја знаеме во кое било време, бидејќи тоа директно ни го покажува прозорецот за промена на администраторската лозинка, како што можеме да видиме на горната слика.

За да можеме да го направиме ова, само треба да пристапиме од Системските преференции на нашата корисничка сметка, кликнете на катанецот лоциран во долниот лев агол. Следно го пишуваме зборот "корен" како корисничко име и притиснете го копчето за внесување неколку пати додека не го прифатите. Откако ќе заврши овој процес, на располагање ни се администраторските контроли на Mac што ги користиме.

Поправете го ова безбедносно прашање macOS

Решението е да го оневозможите гостинскиот корисник пред се, процес што можеме да го направиме преку Системските преференци, како што е детално прикажано подолу.

 • Во рамките на Системските преференции, одиме Корисници и групи.
 • Во рамките на Корисници и групи, ние избираме Корисник на гости.
 • Тогаш ја деактивираме опцијата Pдозволете им на гостите да се поврзат со овој компјутер.

Но, за да бидеме потполно сигурни и дека новите грешки од овој тип можат да ја доведат во опасност безбедноста на информациите што ги чуваме на нашиот компјутер, мора да ја смениме лозинката за коренот, што по дифолт е поврзано со „root“ корисникот. За ова ќе продолжиме како што следува:

 • Headе се упатиме нагоре Преференци на системот.
 • Кликнете на Корисници и групи и изберете Oопции за стартување.
 • Потоа кликнете на Сервер за мрежна сметка, и притиснете Отворете ја алатката за директориум.
 • Во следниот чекор, одиме во менито Уреди и изберете Cпромена на лозинката за кориснички корен.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.