Мудноти, апликација за ментално здравје од креаторите на Monument Valley

Веројатно името „Уство“ воопшто не ви звучи познато, но ако ви кажам дека тој е одговорен за Monument Valley, една од најуспешните игри со загатки на мобилните уреди со iOS и Android, особено за неговиот убав и внимателен дизајн, тогаш работите се менуваат. Но, Уство не е посветен само на игрите.

Уство има студија во Малме, Newујорк, Сиднеј и Лондон, а токму последната канцеларија е одговорна за интересна апликација за ментално здравје именувана по Мудноти, кој е достапен за iOS уредите, и кој исто така ќе биде достапен за Android многу скоро.

Мудноти, помагало за нашиот ум

Мудноти е мобилна апликација која е претставена како А. алатка што може да ни помогне да ги истражиме, а можеби и да ги подобриме нашите ментални навики. За таа цел, неговото работење одговара на принципите на когнитивно-бихевиорална терапија (TCC) и е развиен во соработка со ThrivePort, компанија со седиште во Лос Анџелес, под раководство на двајца психотерапевти.

Сепак, такви апликации веќе постојат, според МекБрајд, еден од овие психотерапевти, она што тие го сакаа беше да создадат нешто “што луѓето ќе им биде пријатно да го носат« И овој аспект, Уство беше клучен. МекБрајд забележува дека неговата работа во Споменик долина тоа му даде искуство во развој на апликации што луѓето уживаат да ги користатСега тој само требаше да го примени тоа искуство и знаење за нов проект.

Се повеќе и повеќе корисници користат различни апликации за да ги снимаат секојдневно преземените чекори, поминато растојание, чаши вода што ја пијат и многу повеќе, сепак, никој не се сеќава на состојбата на умот и се грижи за тоа Мудноти. Кога ќе се најавите во апликацијата, она што ќе го видите е лице и лизгач што ќе ни овозможи да ја претставиме нашата моментална состојба на умот помеѓу „посреќни“ или „потажни“.

И штом го избереме сегашното основно расположение, тогаш можеме да додадеме или прилагодиме повеќе детали за тоа како се чувствуваме, секогаш на многу едноставен, брз и интуитивен начин.

Благодарение на тоа, Мудноти ќе ни понуди исклучително корисни информации, „Стапици“ кои се мисловни обрасци што можат да предизвикаат појава на негативни чувства, како што се обвинување, минимизирање на позитивни мисли, навестување за среќа или среќа. Beе биде како корисникот ќе може подобро да ги разбере овие чувства, како и причините за нивниот изглед и, следствено, да се обиде да ги избегне.

МекБрајд посочува дека ако имаме негативни мисли, ниска самодоверба, сомнежи за себе, Мудноти ни помага прво да ги идентификуваме тие мисли и потоа да ги „свртиме“ и да ги искористиме за да бидеме попозитивни и да ни помогнеме на долг рок. Затоа, Moodnotes не е само апликација за снимање на нашите мисли или расположение.

Како што изјави МекБрајд, фокусот е ставен на помогнете им на корисниците да идентификуваат кога се приближуваат кон однесување и мисли што можат да бидат проблематични во нивните животи и разберете зошто се случува ова. Сепак, не е наменета да биде замена за стручна помош или лек за анксиозност. Затоа, кога ќе ја отворите апликацијата за прв пат, се известува дека треба да побарате помош од стручни лица ако имате негативни мисли.

Дефинитивно е, барем, добра иницијатива, што покажува дека технологијата сепак може да даде многу повеќе од себе. „Вистинската идеја зад Moodnotes е дека сакаме да им помагаме на луѓето и сакаме да научиме како можеме подобро да им помогнеме на луѓето“, рече МекБрајд.

За момент, одговорните за Мудноти Тие сè уште не открија конкретен датум на објавување за уредите со Android, тие едноставно се ограничија да зборуваат за „наскоро“. Меѓутоа, ако е веќе достапен за iOS по цена од 4,49 €.

И, ако сакате повеќе информации за оваа интересна апликација, можете исто така посетете ја нивната официјална веб-страница (на англиски јазик), па дури и регистрирајте се за програмата за бета верзија за Android, и на тој начин соработувајте со вашите повратни информации за да ги подобрите за следното издание.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Фернандо Фернандез dijo

    Изгледа многу добро, особено затоа што не е следење на расположението, туку поради логиката што може да се развие подоцна. Seeе видиме што нуди оваа логика!