Решението на Intel за Meltdown и Spectre, носи рестартирање на некои компјутери

Интел

Не може да се каже дека одговорот на Intel за проблемот со Meltdown и Spectre беше бавен, но тоа пак има последици како оние што ги трпат некои корисници на нивните компјутери. Овие проблеми се манифестираат по ажурирање на безбедносниот проблем на компјутерите стари помалку од 5 години и преведени при неочекувано рестартирање на компјутер.

Силниот притисок на кој е подложен производителот откако ќе го открие проблемот значи дека реакцијата треба да биде практично непосредна и тоа може да има последици како оние што ги гледаме. Самото решение станува уште еден неочекуван проблем за компанијата Изгледа дека не ја крева главата во овој поглед

Прво 8-то генерално јадро на Intel

Самиот Волстрит журнал имал пристап до неколку документи од самиот Интел во кои предупредува неколку свои клиенти - производители на компјутери и даватели на услуги во облак - за овој можен неуспех откако ќе се инсталира лепенката, што пак го поправа безбедносниот пропуст на Meltdown и Spectre . По целата врева, тие конечно мораа да дадат уште една јавна изјава во која го предупредуваат тоа процесорите погодени со рестартирање се Бродвол и Хасвел, 

Реков, мало нарушување на спокојот што Интел го имаше многу години и сега може да ја надмине рамнотежата на производителите на компјутери кон другите производители, иако тие не се изземени од безбедносни или стабилни проблеми. Вестите продолжуваат да доаѓаат во капка по капка и подобрувањата што треба да ги видиме кај овие процесори во однос на безбедноста, не се целосно разјаснети, покрај тоа ослободените закрпи се чини дека додаваат повеќе проблеми од што било друго. Да се ​​надеваме дека начинот и решението ќе се најдат наскоро, бидејќи не е пријатно за никого да ја има оваа несигурност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)