Заборавени сериски броеви? Тука алтернативи за нивно враќање

Вратете ги сериските броеви на Windows

Во претходната статија споменавме неколку алатки што можеме да ги користиме вратете го серискиот број на одреден број апликации инсталиран на Windows; Несомнено, ова може да биде голема потреба ако имаме стекнато компјутер со OEM лиценци (особено оперативниот систем) и каде што етикетата што обично содржи сериски број што е прикачена на случајот на компјутерот може да исчезнат.

Исто така, може да се случи да набавиме лаптоп и каде, оперативниот систем и неколку други дополнителни апликации, е стандардно инсталирано (од производителот). Ако поради некоја причина го форматиравме хард дискот и последователно ги добивме апликациите да ги инсталираат повторно во Windows, сериските броеви на секоја од овие алатки и апликации ќе не спречат да користиме пробна верзија (евалуација или проба) од истата.

Составување на пет алатки за добивање на сериски броеви

Во претходната рата споменавме пет интересни алатки кои можат да ни помогнат да ја постигнеме оваа цел, иако мора да се земе предвид дека некои од нив ќе служат само за да преземете сериски броеви од оперативниот систем, постојат некои алтернативи кои наместо тоа ќе го вратат серискиот број на канцеларискиот пакет. Списокот што ќе го понудиме подолу (пет други алтернативи) ќе ни помогне на различни начини да ги вратиме овие сериски броеви.

1. Волшебно fеле гравче тастатура

Со оваа алатка ќе имаме можност за враќање на сериски броеви на разни апликации. Постојат две верзии за купување, едната е бесплатна, а другата платена. Во првата алтернатива (бесплатната) ќе имаме можност за вратете ги сериските броеви на приближно 300 апликации како и верзии на Windows 7 наваму, Office 2010 и многу повеќе.

Волшебно fеле гравче тастатура

Ако ја купиме платената верзија на Волшебно fеле гравче тастатура ќе имаме подобри придобивки, бидејќи оваа алатка ќе има можност да преземете сериски броеви од пакетот Adobe Master, можност да ги зачувате резултатите во едноставен текстуален документ. Во начинот на плаќање, исто така можете да ја користите оваа алатка како лаптоп на USB pendrive.

2. Прегледувач на клучеви за производи на Windows

Широката покриеност на оваа алатка може да ви помогне да се опоравите сериски броеви на компјутери кои сè уште користат Виндоус 95. Се разбира, оваа ситуација е многу оддалечена ако земеме предвид дека денес, Мајкрософт промовира други понапредни верзии на Виндоус.

Прегледувач на клучеви за производ на Windows

Како и да е, можете да користите Прегледувач на клучеви за производ на Windows за да ги добиете сериските броеви за верзии на Windows 95 наваму.

3. Пронаоѓач на клучеви на производот

Можеби името на оваа апликација може да се меша со името на другите развивачи, онаа што сега ќе ја споменеме е практично хомоним.

Пронаоѓач на клучеви на производот

со Пронаоѓач на клучеви на производот ќе имаме можност за враќање на сериските броеви на различни верзии на Виндоус, како и на пакетот Офис, да бидат на списокот и на SQL сервер, Visual Studio, VMWare и Microsoft Exchange; Постојат оние кои обично спасуваат дополнителна карактеристика на оваа алатка, бидејќи за враќање на сериските броеви на Виндоус може да се користи и за 32-битни и за 64-битни системи.

4. Истражувач на клучеви на производи

За разлика од другите алатки што ги споменавме погоре, Истражувач на клучеви на производот Тој е претставен како Shareware, кој ќе мора да го платите подоцна по времето за проценка.

Истражувач на клучеви на производот

Предноста е во тоа што оваа алатка има можност да поврати сериски броеви од повеќе од 4000 различни апликации, вклучително и видео игри. Преземањето на серискиот број може да се изврши локално или од далечина. Сите резултати ќе останат зачувано во надворешна txt-датотека или оној што е дел од регистарот на Виндоус.

5. Вратете ги клучевите

Како и претходната алатка, Вратете ги клучевите Исто така, мора да се купи под начин на плаќање, со кој можете да ја отклучите секоја од функциите што ќе ви помогнат да ги вратите сериските броеви на повеќе од 30.000 XNUMX наслови на апликации и видео игри.

Вратете ги клучевите

Во верзијата за евалуација, Врати клучеви ќе ви ги покажат само првите четири карактери број на лиценца на софтверот што го анализирате. Оваа апликација можете да ја користите и локално, како и од далечина.

Опциите што ги наведовме погоре може да бидат од голем интерес за голем број луѓе кои поради некоја причина ги изгубиле сериските броеви на апликации инсталирани во Windows. Препорачуваме да ги користите во прв степен, оние алатки кои се бесплатни, иако, ако поради некоја причина не е успешно, можете да користите кој било од платените, но под режимот за проценка да знаете дали нашата набавка подоцна ќе има добри резултати. .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.