Ние го тестиравме Bebop 2 со SkyController

папагал bebop 2

Денес ви ја пренесуваме анализата на Бебоп 2, еден од беспилотните летала „Папагал“ кои предизвикуваат најмногу разговори на пазарот. Исто така, да се направи тестот што е можно поцелосен имавме можност да го тестираме заедно со SkyController, далечински управувач што се прикачува на вашиот таблет за да го оперирате Bebop 2 што е можно поедноставно и интуитивно.

Првото нешто што треба да се забележи е дека Bebop 2 не е играчка. За неговите придобивки можевме место во среден опсег помеѓу професионални беспилотни летала и оние што се продаваат како обична забава за најмалите корисници во куќата. Цената на Bebop 2 со SkyController е околу 600 евра и неговата камера ви овозможува снимајте видеа во Full HD резолуција (1920x1080p) и 14 мегапикселни слики.

Многу едноставен дрон за летање

bebop 2 екстериери

Вака изгледа Bebop 2 надвор

За оние кои претходно летале со дрон, Папагалот Bebop 2 ќе биде многу лесен модел за летање. Неговата стабилност во летот е јасно дека ја користи битието многу лесен уред со многу компактен дизајн. Дронот нема подвижни делови надвор од елисите; сè друго (вклучително и нејзината моќна камера) е вградено во главното тело. За помалку од 5 минути веќе ќе ја преземете контролата над контролите на беспилотните летала. неговиот полетувањето и слетувањето се многу мазни така што ризикот од оштетување на дронот за време на овие маневри е прилично мал.

Папагалот е компанија со искуство во развој на беспилотни летала и тоа покажува многу. Bebop 2 прави сè што нормален корисник очекува од дрон и тоа го прави совршено: многу стабилен лет, снимање на квалитет, копче за враќање на контролата што навистина работи (нешто што е ретко кај уредите што не се професионални), подвижност на летот, отпорност на ветрот, ...

Камера Bebop 2

камера bebop 2

Bebop 2 и неговата камера ќе ве изненадат

Како што веќе напредувавме во нашата анализа, камерата е една од силните страни на Bebop 2. Неговиот сензор ни нуди квалитет на видеа Снимање со целосен HD (1920х1080п) и 14 мегапиксели. Исто така, има стабилизатор на слика и можност за движење до 180 степени. Многу добри карактеристики за типот на уредот што го анализираме, но кои логично не се доволни за професионална употреба на дронот.

Неговиот дизајн интегриран во телото на дронот помага да му се обезбеди поголема стабилност, аеродинамика и ги спречува пропелите да се попречуваат при фотографирање или видеоматеријали и покрај нивната широк агол.

SkyController, совршен пријател за вашиот таблет

скокач

Bebop 2 е дизајниран да се управува од таблет или паметен телефон преку апликацијата FreeFlight 3, но тој е навистина со Skycontroller кога ќе можете да го совладате дронот со целосна флуидност. Skycontroller се поврзува преку Wi-Fi со вашиот таблет и ви овозможува да го контролирате дронот преку физички далечински управувач. Покрај тоа (и ова е многу важна точка) го засилува Wi-Fi сигналот на таблетот така што опсегот на сигналот оди од околу 250 метри до скоро 2 километри, сè додека немаме никакви пречки помеѓу контролорот и дронот. Со Skycontroller ќе се чувствувате како вистински пилот на беспилотни летала со тоа што ќе можете да летате со вашиот дрон додека не го изгубите од вид додека Вие се справувате со тоа спокојно преку приказот на првото лице што го нуди екранот на таблетот.

Летање со Бебоп 2

летање-бибоп-2

Да се ​​започне со пилотирање на Bebop 2 е многу едноставно. Треба само да ги вклучиме Skycontroller и дронот, да ги поврземе wifi на таблетот со Skycontroller, да ја започнеме апликацијата FreeFlight 3 и подготвени сме. Од тој момент екранот на вашиот таблет ќе ви ја покаже во реално време визијата зафатена од дронот плус информации за брзината на летот, висината, растојанието помеѓу дронот и контролорот итн. Фотографирање или снимање видео се едноставни задачи како допирање на едноставно копче и со џогтик лоциран на десната контрола можете да ја поместите камерата до 180 степени за да снимате сè што ви треба.

La автономијата на Bebop 2 е околу 20 минути благодарение на неговата подобрена батерија од 2.700 mAh Li-ion. Покрај тоа, далечинскиот управувач користи ист тип на батерија, затоа штом еднаш се користи батеријата со дрон можете да ги разменувате - Логично, не мора да ја трошите батеријата на дронот 100% - и да уживате во втор лет од уште 20 минути, бидејќи контролорот тешко троши батерија во споредба со беспилотното летало.

Bebop 2 со карактеристики на SkyController

bebop-2-скиконтролер

Модел на дрон Bebop 2 со SkyController
Ротори «Четири ротори три сечила за секоја спирала со дијаметар од околу 5 сантиметри »
Максимална хоризонтална брзина 60 км / ч
Опсег на сигнал 250 метри (без SkyController)
Опсег на сигнал 2 километри (со SkyController)
Автономија околу 20 минути
Батерија 2.700 mAh Li-јон
Внатрешна меморија 8 GB внатрешна меморија достапна преку microUSB или со синхронизација на Bebop 2 со таблетот преку FreeFlight 3
Камера «14 мегапиксели снимајте видео за да снимате видео во Full HD формат (1920х1080п) »
Дополнителни карактеристики на камерата «Стабилизација на слика антивибрационен систем  180 степени смена »
Димензии 38'2 x 38'2 см
Тежина (Bebop 2) 500 грамови
Методи за пилотирање smarpthone или таблет (iOS / Android) и контролор SkyController

Видео на Bebop 2

За да не изгубиме детали за сè што може да ни понуди овој модел, еве видео каде можете да го видите Bebop 2 со далечинскиот управувач SkyController во целосна акција.

Галерија со фотографии на Bebop 2

Уживајте во целата галерија со фотографии на овој одличен уред Папагал.

Мислење на уредникот

Бебоп 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
 • 80%

 • Bebop 2 со SkyController
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Камера
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Опсегот
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 75%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Многу лесен за пилотирање
 • Радиус на опсег при вклучување на SkyController
 • Компактен дизајн

Contras

 • Меморијата не може да се прошири

Купете го Bebop 2

Во моментов најдобрата опција за купување на Bebop 2 е преку овој пакет каде што ќе го имате Очила Bebop 2, SkyController 2 и FPV за само 699 евра во продавницата Југуетроника. Далечинскиот управувач што го тестиравме во овој преглед е претходниот модел, па затоа сега е пожелно да го купите новиот SkyController што носи некои подобрувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.