Променете ја временската зона на компјутерот во зависност од тоа каде се наоѓаме

промена на временската зона во Windows

За оние од вас кои се сметате себеси за неуморни патници, можеби требаше да доживеете досадна ситуација со вашиот компјутер Виндоус; факт е дека часовникот обично се наоѓа во долниот десен агол не се менува кога сме патувале од Европа во Америка или кој било друг дел од земјината топка, бидејќи временската зона е статички податок што мора рачно да го модифицира корисникот.

Иако постојат голем број на методи и трикови што можат да ни помогнат променете ја временската зона на многу лесен и едноставен начинОва може да претставува задача што овие патници обично не ја извршуваат затоа што сакаат да одвојат што повеќе време за своето патување. Па, ако се најдете во оваа ситуација, тогаш ќе споменеме употреба на 2 алатки што ги предлагаат трети развивачи, кои можете да ги инсталирате во Виндоус во секое време, така што временската зона на вашиот компјутер е правилно дефинирана во зависност од местото каде што сте во тој момент.

Рачно поставете ја временската зона со апликација од трета страна

Некој може да замисли дека овој предлог „е премногу тривијален“, затоа што кога се повикува на „рачна конфигурација“, читателот (и патникот) може да помислат дека оваа задача треба да се изврши на конвенционален начин што сите го знаеме. Како и да е, ако не го знаете овој „конвенционален начин“ за конфигурирање на часовникот за Виндоус, препорачуваме да одите во написот каде што ви предложивме, можноста да имате неколку часовници во лентата со задачи. Со речениот трик, можеби и вие имаат часовници од различни региони на планетата, сето ова во зависност од тоа каде ќе патувате; Ова е одличен трик што сигурно ќе ви помогне да ги знаете распоредите во различни делови на планетата. Сега, ако ова ќе предизвика збунетост во одредено време (имајќи неколку часовници во лентата со задачи), тогаш треба да користите апликација од трета страна. Постои многу добар предлог кој го носи името Менаџер на зоната на Карен, лна што ни нуди можност да ја промениме временската зона на полесен начин отколку традиционалниот и конвенционалниот метод.

промена на временската зона во Виндоус 01

  • Првото нешто што треба да го кажеме за оваа апликација е дека можете да ја користите целосно бесплатно, ова е една од најважните карактеристики за да се истакне.
  • Второ, ќе ја стартувате апликацијата само кога одите од одреден регион на земјината топка, во сосема друг.

Од која причина да го направите ова?

Едноставно затоа што апликацијата не го поставува автоматски часовникот на компјутерот; Откако ќе се активира Менаџерот за зона на Карен, корисникот ќе мора изберете ја временската зона во која се наоѓате од паѓачката лента за опции прикажана на нејзиниот интерфејс. И покрај тоа што е рачна процедура, таа ни заштедува процес на внесување на конфигурацијата на нашиот часовник во Виндоус.

Поставете ја временската зона со професионална апликација од трета страна

Можеби во овој момент се прашувате дали Дали има апликација која автоматски ја менува временската зона? Конкретниот одговор е „да“, иако ова доаѓа од рака на апликација која се смета за професионална. Апликацијата на која ќе се повикаме во овој момент го носи името Патник во времето, што има некои со карактеристиките што ќе ги споменеме подолу.

  • Како прво, Time Traveller е платена апликација, иако можете да ја преземете за да ја оцените за околу 30 дена употреба.
  • Како втор важен аспект, апликацијата „ако се промени“ автоматски ја временската зона во зависност од тоа каде се наоѓаме.

Патник во времето

Алатката има цена од приближно 12 евра, што може да ги набавите од веб-страницата на развивачот доколку ве интересира. За временската зона да се смени автоматски, оваа алатка ја анализира IP адресата на компјутерот откако ќе се поврзе на Интернет. На овој начин, корисникот кој е во одредено време во Кина, а подоцна заминал во Африка, ќе може да забележи дека часовникот на неговиот оперативен систем Виндоус ќе се менува автоматски се додека оваа алатка е активна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.