Совети за да го надминете бавниот компјутер со Виндоус

бавен компјутер со Виндоус

Бавниот компјутер може да биде главоболка кај која било личност во кое било дадено време, нешто што бара посебен третман, така што повторно работи совршено добро. Но, што ако не сме компјутерски експерти кога работиме со одредени специјализирани апликации?

Денес има голем број апликации на Интернет кои се развиени за да се обидат поправете несреќи на бавен компјутер, ситуација што за жал обично не дава целосно ефективен резултат; најлошото од случајот е што овие апликации можат да се платат, што би претставувало дека ќе изгубиме пари ако не било добро решение за нивно стекнување. Во оваа статија ќе споменеме неколку алтернативи што треба да ги земете предвид пред да купите алатка или да го испратите бавниот компјутер до специјализиран техничар за да го поправите.

Вируси и тројанци кои влијаат на бавниот компјутер

Кога зборуваме за вируси, се повикуваме на а малициозен софтвер, шпионски софтвер, тројанец или кој било друг тоа ми паѓа на ум; Овие типови на елементи можат да предизвикаат нестабилно работење на целиот оперативен систем, а со тоа да се предизвика присуство на бавен компјутер што го предложивме од самиот почеток. Најлошото од сè е ако инсталиравме антивирус откако овие елементи беа претходно вметнати, станувајќи дел од системските датотеки што антивирусна апликација тешко може да ги отстрани.

Решението е да користите апликација како што се Live или USB во живо pendrive со вклучен антивирус (или со Windows Defender офлајн), бидејќи тоа е единствениот начин на кој може да се анализираат и елиминираат малициозни датотеки со код, што многу тешко може да се искорени од Windows кога системот ќе започне.

Програми што започнуваат во позадина во рамките на Windows

Откако ги елиминиравме вирусите користејќи ги советите дадени во претходниот чекор, сега е од суштинско значење тоа ајде да оневозможиме одредени апликации што можат да работат во позадина и исто така, оние што трошат премногу ресурси на Виндоус. На пример, ако не користиме неколку алатки и апликации во овој оперативен систем, најдобро е да мора да ги деинсталирате.

Од друга страна, ако користиме Adobe Reader, можеби треба да користиме полесен, што е добра опција Пријатели Читач или SlimPDF, бидејќи последново трошат минимални ресурси на оперативниот систем во споредба со она што го прави првиот. Видео плеерот на Windows Media Player Може да биде и оној што соработува на бавен компјутер, биде најдобрата опција за користење на Медиа плеер Класик.

Исто така, присутни се и оние програми што започнуваат заедно со Windows и кои можеби не ги користиме многу често; Од оваа причина, добра идеја е да ги деактивирате користејќи ја постапката што посочуваме преку овој напис; Вреди да се спомене и тоа Microsoft Internet Explorer има тенденција да зафаќа премногу ресурси на Windows, поради што многу луѓе се склони да се обидат користете Google Chrome или исто така Opera, Интернет прелистувачи кои се прилично брзи дури и на бавен компјутер.

Бавен компјутер поради хард дискови

Кога тврдиот диск ќе ја достигне границата на својот капацитет, тој ќе соработува така што нашиот компјутер е бавен; се препорачува е обидете се да имате 10-15% слободен простор на хард дискови за да не се случи ова. Добра идеја е да се користат надворешни хард дискови ако ќе организираме голем број датотеки на овие дискови.

бавен Виндоус компјутер 01

Доколку вашиот компјутер ви дозволува, исто така е добра идеја да се смените од конвенционален хард диск IDE (кој практично повеќе не постои на пазарот) до SATA и во најдобар случај, до SSD, бидејќи вторите се прилично брзи иако, исто така многу скапи.

Повторно инсталирајте го Windows или префрлете се на Linux

Ако сите решенија што ги дадовме погоре не функционираат, најдоброто нешто би било повторно да го инсталирате Windows бидејќи со ова, Windows XP веќе нема поддршка од Microsoft. Вие исто така би можеле најдете верзија на Linux, да се биде UBUNTU добра алтернатива бидејќи во моментов многу луѓе се чувствуваа пријатно да работат на овој оперативен систем поради леснотијата на големиот број на трикови што постојат за да се справите со тоа.

Ние понудивме неколку совети кои можат да ви помогнат кога ќе се обидете исправете одредени ефекти што се јавуваат на бавен компјутер, ова без да стекнале апликации од трети страни и уште полошо, да ангажирате услуги на специјализиран компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.