5 совети како да го задржите паметниот телефон како прв ден

Smartphone

Сите би сакале нашиот паметен телефон да биде недопрен и работи како првиот ден кога го купивме или ни го дадоа. За жал, ова обично не е многу честа појава и е дека скоро сите во одреден момент се лизнавме од рацете, паѓајќи на земја и погодувајќи се на металната обвивка. Ниту, пак, е лесно за нашиот терминал да функционира како првиот ден или да ја имаме истата изведба.

Знаеме дека нема да биде лесна работа да го задржиме нашиот мобилен уред како првиот ден, но денес ќе ви понудиме низа интересни совети за да го постигнете тоа. Се разбира, никој не ни бара сметки за неколку месеци, ако по следниве совети не сте успеале да го задржите вашиот мобилен телефон точно како првиот ден.

И тоа е дека, без оглед колку ги следиме овие совети, за нашиот уред да продолжи и работи како првиот ден, ќе треба да ги следиме овие совети, да имаме малку среќа и исто така да се молиме да ни даде добар резултат и да не останете „мртви“ за нешто повеќе од две години, нешто што за жал обично е доста честа појава.

Ставете покривка на вашиот терминал и не штедете на трошоците

Амазон

Надвор, е еден од начините да го задржите паметниот телефон како прв ден поставување на обвивка и исто така калено стакло, кои ни овозможуваат да го задржиме недопрено, или барем да се обидеме кога ќе падне на земја или ќе се погоди против што било.

Како и обично Наша препорака е да купите добра кутија и добро калено стакло, не штедејќи на трошок. Ако купивте мобилен уред за стотици евра, направете ни и направете си корист да не купувате куќиште во која било продавница каде што ве чини пар евра.

Исклучете го вашиот телефон ако не ви е потребен

Повеќето од нас кои имаат паметен телефон, ако не и сите, никогаш не го исклучуваат, дури ни навечер додека спиеме, кога е повеќе од јасно дека нема да го користиме или немаме потреба од тоа. Ова нè тера да подлежиме на постојана работа некои компоненти на нашиот мобилен уред, како што се процесорот или мемориските модули.

Иако е вистина дека овие компетентни се специјално дизајнирани да немаат ниту една секунда одмор, од суштинско значење е да им се даде одмор и пауза. Со ова, исто така, ќе постигнеме дека, на пример, нашиот процесор претрпува помалку абење и со тоа го продолжува својот корисен век.

Кога одите во кревет или во кое било време кога не ви треба или нема да го користите мобилниот уред, исклучете го и ќе можете да го чувате паметниот телефон подолго време.

Грижете се за батеријата што е можно повеќе

Батерија на паметен телефон

La траење на батеријата Тоа е еден од главните проблеми зошто повеќето од нас се одлучуваат да ги менуваат паметните телефони. Со текот на времето, тој почнува да се истроши и ни нуди сè помалку автономија, па затоа е од суштинско значење да се здобиеме со нов уред. Батеријата може да ги зачува своите перформанси ако максимално се грижиме за неа од првиот момент кога ќе падне во наши раце.

Во истиот овој блог веќе ви дадовме неколку пати кул совети за заштеда на батерија, но ако сакате да трае во добра состојба неколку години, почитувајте ги циклусите на полнење, секогаш користете го оригиналниот полнач и обидете се да ја одржувате температурата стабилна без големи варијации што можат да му наштетат.

Ако успеете да ја одржите батеријата на вашиот мобилен уред во добра состојба, многу е веројатно дека вашиот терминал ќе биде како првиот ден и ви дава оптимални перформанси без никаков проблем.

Тоа е паметен телефон, а не конзола за игри

Google Play, App Store и многу други продавници за апликации за мобилни уреди се полни со игри, секој пат со повисок квалитет и што наликуваат на оние на видео-конзолата. Сепак, не смееме да заборавиме дека нашиот паметен телефон не е конзола за игри.

Постојат многу луѓе кои го користат својот терминал скоро исклучиво за игра, заборавајќи дека функцијата на уредот е сосема друга. Ниту еден од многуте паметни телефони што се достапни на пазарот не може да се користи за играње игри, без оглед колку се моќни.

Играњето со часови со нашиот паметен телефон ќе послужи само за да се прегрее и да страда. Посветеноста на свирењето го прави процесорот долг период да работи со полн капацитет, така што порано или подоцна ова ќе предизвика нашиот мобилен уред да ги изгуби своите квалитети и неговиот корисен век да биде значително намален.

Доколку сакате паметниот телефон, нов или стар, да остане како прв ден, уживајте во чудната игра на умерен начин и без да ја злоупотребувате.

Дајте му втор живот на вашиот паметен телефон

ROM

Ако имате мобилен уред со оперативен систем Андроид, добар начин да му дадете втор живот на вашиот терминал е со инсталирање на ROM, што можете да изберете по ваш вкус и што ќе ви даде бесконечни опции и нови функции. Инсталирањето на овој нов софтвер е обично едноставно, иако ќе биде од суштинско значење пред да започнете со авантурата за инсталирање, малку да дознаете како да го направите тоа за да не го напуштите вашиот терминал како модерна хартиена тежина.

CyanogenMod е еден од најпознатите ROM-ови и е достапен за повеќето уреди со Android, но има многу на располагање, затоа размислете што барате и што сакате и тргнете во авантура да му дадете втор живот на вашиот паметен телефон да го оставиме зад себе.Како првиот ден.

Мислење слободно

Одржувањето на нашиот паметен телефон како што беше првиот ден е тешка задача, ако не и невозможна, но одржувањето на ниво близу до тоа како откривме дека не е нешто толку комплицирано. За да го направите ова, излезе дека го следите советот што ви го покажавме во овој напис до писмото и исто така се молиме среќата да биде со нас.

И, тоа е колку и да се грижиме за нашиот мобилен уред, ако го немаме нотка на среќа, така што нашиот син не го впива нашиот мобилен телефон или не го фрла во воздухот, нема да добиеме ништо.

Кои совети ги користите за да го направите паметниот телефон да остане како првиот ден?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рдаро64 dijo

  Или, ако не можете да добиете Виндоус Телефон, така што вашиот софтвер работи добро (lagdroid) и подобро ако е Lumia како тоа, не е потребно да купите куќиште (700 евра за премиум супер материјали како што е конзерва сода )

 2.   Едуардо dijo

  Или уште подобро. Набавете терминал за „Епл“ што тие знаат да работат добро, како да е првиот ден