Совети и препораки за прифатилиштето за падови

наслов на последици од засолниште

последици Шелтер достигна мобилни платформи пред неколку дена, но милиони корисници веќе го покажаа својот интерес за овој необичен наслов за нивните паметни уреди и дека тој ќе служи како аперитив и ќе го забавува доаѓањето на многу очекуваното последици 4 a PlayStation 4, Xbox One y PC.

Ако сте инсталирале последици Шелтер на вашиот уред и сакате да имате долга и славна кариера грижејќи се за сопственото прибежиште, нема да биде лесно. Сопствена Бетесда бил задолжен за подготовка на список на препораки y совети така што вашите засолништа живеат во постојана експанзија, производство и развој.

Подгответе се за иднината

Како и да е, создавањето на простории во вашето засолниште веројатно ќе предизвика збунетост кога ќе се зголеми популацијата. Едно решение е да се одржуваат соби од слични типови заедно, бидејќи тоа ќе го олесни собирањето ресурси и пренаменувањето на жителите. Обидете се да копате веднаш штом ќе можете да си го дозволите тоа. Резервирајте две постројки за секој ресурс: храна, вода и енергија. Ако изградите просторија со три ширини покрај лифтот и две широка просторија покрај неа, ќе имате доволно простор за друг лифт на крајот од подот, од страната спроти влезот. Повторете го овој процес за секој ресурс и ќе имате сè организирано на едно место, плус три празни места за сместување лево од лифтот од влезната страна.

Не проширувајте премногу

Имајте на ум дека горенаведеното е долгорочен план! Осигурете се да одвоите време да градите методично, бидејќи тука ефикасноста е вистинскиот клуч за успехот. Ако се проширите премногу брзо, ќе биде тешко да управувате со вашите ресурси и да ги одржувате луѓето среќни.

последици-засолниште-3

Спојте ги просториите кога и да можете

Ако изградите просторија од ист тип покрај друга, двете простории автоматски ќе се спојат со ширина од три. Спојувањето на просториите има големи придобивки: Dителите кои работат заедно со другите жители се посреќни и попродуктивни, така што поставувањето до шест жители да работат заедно им користи на сите. Исто така, колку повеќе жители имате во просторија за обука, толку побрзо ќе тренираат сите.

Не ги надградувајте собите пред време

Ако се обидувате да изградите нова просторија во надградена просторија, тие ќе бидат одделени додека не ја надградите втората соба на ниво на првата. Тоа значи дека ќе ја изгубите целата ефикасност што би ја добиле со комбинирана просторија. Кога е можно, врзете ги заедно пред да ги надградите.

Вооружете барем по еден жител во секоја соба

Lifeивотот после апокалипсата е тежок: не дозволувајте никој да ви каже поинаку. Оттаму, на вашите жители во секое време може да им се случат три различни типа на несреќа. Соба може да се запали, што е срамота. Исто така, може да биде заразен со радиоапали, што е полошо. А, ограбувачите можат да го нападнат целото засолниште, што веќе би било врв на несреќата. Сепак, можно е да се подготвиме за сите овие евентуалности. Како прво, пожари: пожарите се лесни. Dителите што работат во просторија што гори, автоматски ќе извлечат апарати за гаснење и ќе се борат против пламенот. Меѓутоа, радоарусите се друга приказна: невооружени текстовите можат да ги погазат, но потребно е долго време и на крајот просторијата е исполнета со ранети денарки. Нешто слично се случува со ограбувачите, иако тие ќе се врткаат околу засолништето сè додека не бидат запрени. Најдобар начин да се стави крај на овие двајца напаѓачи е оружјето. Би било идеално кога сите би биле вооружени, но минимум е што најмалку еден жител во секоја соба носи оружје.

последици-засолниште-2

Не ја жртвувајте првата линија на одбрана

Takeе биде потребно извесно време да се дистрибуира оружјето, затоа имањето залихи од нив во складирање од нула е корисно за опремување на вашите жители во итни случаи. Опремнете кој и да е соочен со гаврани или напаѓачи со оружје и вратете ги на тупаници кога ќе заврши инцидентот. Постои трик за тоа кога сте собрале неколку оружја: Покрај тоа што имате малку во складиште, пополнете ја првата просторија десно од вратата на трезорот со жители што носат оружје. Ова ќе биде првата просторија во која влегуваат ограбувачите кога влегуваат на влезот, и ако сте го следеле советот, тоа ќе биде просторија со три широки опсези со шест жители кои чекаат подготвени веднаш да ги запрат ограбувачите. Може да ставите и двајца чувари на вратата, но можеби нема да ви требаат ако има доволно оружје во првата просторија.

Редовно истражувајте го пустелијата

Се повеќе и повеќе инциденти ќе се појават со проширувањето на вашето засолниште, што значи дека ќе ви треба сè повеќе и повеќе оружје. Поради оваа причина, мора да ги испратите жителите да го истражуваат пустелијата, бидејќи таму можат да набават секакво оружје. Се разбира, тоа значи дека ќе имате зафатено барем едно добро оружје и еден добар костум некое време (затоа што ќе ги испраќате своите жители со најдобра опрема, нели?), Но, придобивките се многу поголеми од минусите.

Не се занесувај од алчноста

Јасно е дека има многу ризици надвор од вратата на трезорот, па освен што ќе го опремите извидникот со најдобра опрема (и што повеќе стимуланси и RadAways што можете), ќе треба периодично да го проверувате неговиот напредок. Ако се чини дека работите стануваат многу опасни таму (особено ако имаат слаба здравствена состојба и немаат стимуланси), притиснете го копчето Врати се и вашиот жител ќе се врати дома. Нема да има ризици на повратното патување, што е во ред, и ќе биде потребно само половина од времето што ви беше потребно за да заминете на почетокот, што е уште подобро. Немојте да бидете премногу нервозни кога оставате жител во пустелија премногу долго - ако жителот гризе прашина кога не обрнувате внимание, можете да ги оживеете трошејќи значки.

последици-засолниште-4

Работете за да ги постигнете своите цели

Во менито Pip-Boy ќе видите икона што изгледа како украс. Beе има ваши цели: список на цели кои, доколку ги достигнете, ќе ви донесат добар куп значки (или, понекогаш, кутија за ручек полна со врвна стока). Завршувањето на целите може да генерира редовен прилив на дополнителни приходи, покрај дополнителната опрема (или дури и карактери на високо ниво и ретко оружје), што ќе ги најдете во кутиите за ручек.

Не биди роб на своите цели

Оттаму, понекогаш ќе постигнете цел што не одговара на вашите моментални цели. Ништо не се случува! Еднаш на ден можете да отфрлите една од трите цели и да добиете нова. Но, не грижете се премногу дури и ако веќе сте ги користеле сите задачи. Многу цели ќе бидат завршени преку нормалниот тек на играта. Запомнете да ја соберете вашата награда за да можете да активирате нова цел!

Групирајте ги своите жители

За да го одгледувате вашето засолниште, ќе ви требаат повеќе жители. Проблемот е во тоа што пустелијата не е баш полна со луѓе кои бараат дом. Значи, за да го проширите вашето засолниште, ќе ви требаат вашите жители да направат нови жители. Вие само треба да испратите жител и жител во конаците и да набудувате како тие се разгоруваат и, нели, една работа води кон друга. Колку е повисок вашиот рејтинг на харизма, толку побрзо… работите ќе се случат. Тие ќе се појават сигурно, освен ако двојката не е во роднинска врска. И еј, погледни! Инстант бременост! Наскоро ќе имате нов жител (или жител), кој ќе шета во засолништето сè додека не стане возрасен и не може да му биде доделена работа.

последици-засолниште-1

Постојат неколку работи што треба да ги имате предвид пред да започнете одличен експеримент за размножување. Првиот: запомнете дека жителите во добра надеж ќе избегаат од каква било несреќа за да го заштитат своето дете, така што просторијата исполнета само со бремени жители нема да има одбрана. Второто: запомнете дека членовите на семејството нема да направат ништо друго освен разговор кога ќе бидат испратени заедно во конаците, затоа проверете дали двојката не е во врска ако сте заинтересирани да ја зголемите популацијата. И трето: имајте на ум дека, како што расте вашето засолниште, може да биде тешко да се запамети кој со кого е во роднинска врска или кој се издвојува по некоја индивидуална одлика ПОСЕБЕН Запомнете дека лесно можете да го подредите списокот на жители на неколку начини секогаш наоѓајте кој ви треба и дека можете да преименувате кој било жител кога сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.