Споредба на големината на научно-фантастичните бродови

вселенски бродови со компаративна големина

Остануваат сè помалку денови за официјалната премиера на новиот филм „Војна на Starвездите“, „Силата се буди“, и како што се приближуваат деновите, малку по малку, најстрасните од научната фантастика ни нудат информации поврзани со вселенските бродови. Момците од MetaBallStudios објавија видео на ЈуТјуб во кое е прикажана големината на најпознатите бродови во научната фантастика и каде можеме да ја провериме големината на секоја од нив. 

На видеото погоре, можеме да видиме димензиите на различните бродови од научна фантастика од кој било филм како што се „Војна на Starвездите“, „Starвездени патеки“, Денот на независноста, Интерстелар, 201 вселенска одисеја ... или juegos како Warhammer, Mass Effect, Halo, Eve Online, или телевизиски серии како Babylon 5 или Battlestar Galactica.

Големина на најпознатите вселенски бродови

Вавилон 5

 • Starfury 10 м
 • Вајтстар 476м

Battlestar Galactica

 • Галактика 1445 м

Ева онлајн

 • Аватар 13.774м
 • Еребус 14.764м
 • Рагнарок 18.127м

Ореол

 • Безбеден пеликан Д77-ТЦ 30м
 • Фрегата на ООН 490м
 • Завет Battlecruiser 1782м
 • Завет Асаул Носач 5346м
 • UNSC Бесконечност 5600м
 • Висока добротворна организација 464 км
 • Ореол 10.000 км
 • Ковчегот 127,530 км

Mass Effect

 • SSV Нормандија SR-1 155м
 • Крстар Крстар колектор 1890м
 • Судбинско вознесение 1900м
 • Aperетвар 2000м
 • База на колектори 11.800м
 • Штафета на маса 15.000 м
 • Цитадела 44.700м

Star Trek

 • Претпријатие NCC 1701 289m
 • Претпријатие NCC 1701-D 642m
 • Ромулан Empireвездена империја 1341м
 • Коцка Борг 3000м

Војна на ѕвездите

 • ВРСКА БОРБА 6м
 • X крило 12м
 • Милениумски сокол 34м
 • Разурнувач 900м
 • Брод за контрола на дроид 3170м
 • Извршител 19.000 XNUMX м
 • Starвезда на смртта 1 160 км
 • Starвезда на смртта 2 900 км

Gвездена порта

 • Апофис 3325м
 • Анубис 5500м

Пријатели

 • Диктатор 5100м
 • Вечен крстоносец 10.000м

Филмски бродови и други

 • Издржливост 65м Интерстелар
 • ISS 73м НАСА
 • Откривање еден 140м 2001 година: Вселенска одисеја
 • V Мајчинство 3200м В.
 • Lexx 10.000m Lexx - Темната зона
 • Мајчинство за инвазија на градски уништувач 24.000 метри Ден на независност
 • ТЕТ 100 км заборав

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.