DxOMark ги благословува камерите iPhone 8 и iPhone 8 Plus сметајќи ја за најдобрата во моментот

Слика на iPhone 8

Чекајќи да се појави спектакуларниот iPhone X на пазарот, iPhone 8 Веќе е достапна на пазарот за секој што сака да го набави. Новиот мобилен уред Apple е објавен на пазарот со многу добри вести, а тоа е дека DxOMark, популарната веб-страница задолжена за анализа на сите камери на различните мобилни уреди на пазарот, потврди дека камерата на новиот iPhone е најдобрата камера на паметен телефон колку што има на пазарот.

Сè укажуваше на фактот дека iPhone 8 не презентираше одлични вести во врска со iPhone 7, но засега неговиот фотоапарат веќе успеа далеку да го надмине оној на неговиот претходник. Секако, треба да се замисли дека кога iPhone X ќе дебитира на пазарот, ќе го симне од тронот од прво место, иако никогаш не знаете.

И iPhone 8 и iPhone 8 Plus имаат 12 мегапикселна камера, која веќе беше монтирана на iPhone 5S, но несомнено многу работи се променија, а вие не живеете само мегапиксели. Подобрувањата имплементирани во сензорот и обработката на сликата (ISP) беа две од причините за големото подобрување што го нуди камерата на новиот iPhone.

Во однос на оценките постигнати со новите уреди на Apple, DxOMark додели 94 поени на iPhone 8 Plus, за 92 што ги добива iPhone 8. Веднаш зад него е Google Pixel, со 90 поени, кој долго време беше на првото место. Сепак, на петтото и шестото место се наоѓаат iPhone 7 и iPhone 7 Plus, што зборува многу јасно за огромниот квалитет што го нудат оние од Купертино во камерите на нивните мобилни уреди.

Дали iPhone X ќе успее да го победи резултатот добиен од камерата iPhone 8 и iPhone 8 Plus?. Дајте ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.