Спречете Office 2013 да троши многу ресурси на Windows

01 оптимизирај на Office 2013

Малку по малку се повеќе и повеќе луѓе го користат Office 2013 како главен пакет канцеларии во различни верзии на Windows, нешто што им донесе огромно задоволство на сите свои корисници поради специјализирани функции со кои е интегриран оваа нова верзија предложена од Мајкрософт.

Сите овие специјализирани функции може да вклучат проект од голема важност за неговите корисници, што значи дека треба да се активираат одредени опции за негово целосно функционирање; но ако го користиме Office 2013 само за да напишеме мали извештаи или да извршуваме минималистички задачи на табеларни пресметки Зошто да не го оптимизирате за да не троши многу ресурси на Виндоус? Тоа е она што ќе се обидеме да го сториме во моментов, бидејќи ако го користиме канцеларискиот пакет за основни, заеднички и тековни задачи, можеби на недискриминирачки начин трошиме голема количина ресурси со овој вид задачи.

Трикови во поставките на Office 2013

Со цел да се оптимизира работата на Office 2013 во рамките на Windows, Не треба да ја менуваме конфигурацијата на оперативниот систем, туку канцеларискиот пакет; Можеби никогаш не сте ја користеле оваа област на конфигурација, поради што сега ќе ви кажеме што да направите со мал трик за да можете да ги користите само потребните ресурси на оперативниот систем, оневозможувајќи неколку опции во која било од канцелариските модули 2013 година.

 • Пред сè, ние мора да започнеме кој било од модулите на Office 2013 (Word, Excel, PowerPoint меѓу неколку други).
 • После тоа мора да кликнеме на опцијата «архива»Од лентата со мени.
 • Од прикажаната лева странична лента, мора да избереме «опции".
 • Windowе се отвори нов прозорец.
 • Во скокачкиот прозорец мора да се движиме надолу се додека не ја најдеме областа на «шоу".

оптимизирајте го Office 2013

Откако ќе ги следиме чекорите предложени погоре, ќе можеме да најдеме опција чие поле е деактивирано, што вели "Оневозможи графичко забрзување на хардверот"; ако го активираме полето и потоа изберете го копчето «прифати»Beе му наредиме на канцеларискиот пакет да не ги користи сите ресурси (или најмоќните) на нашиот компјутер. Со ова, Windows ќе работи пофлуидно во останатите апликации што ги извршуваме. Со други зборови, Office 2013 ќе заземе мал дел од ресурсите на Windows, дозволувајќи им на другиот софтвер полесно да ги користат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.