Супер Нинтендо наполни 25 години

супер нинтендо 25 години

На 21-ви направија, ништо повеќе и ништо помалку, од 5 децении од лансирањето на Супер Фамиком, име со кое митскиот Супер Нинтендо Таму во земјата на изгрејсонцето, и тоа до ден-денес се уште го почитуваат сите оние фанови кои уживаа во оваа 16-битна машина, како и вистинските loversубители на ретро.

Супер Нинтендо ќе пристигнеше подоцна, во август 1991 година, во САД, додека гејмерите од стариот континент требаше да почекаат до јуни 1992 година. Како што можете да видите, лансирањето на конзоли - и игри - во тоа време, по правило, не продолжи сегашниот модел на светско слетување, практично истовремен за главните територии.

За разлика од фазата на НЕС, каде што голем Н. практично го монополизирал домашниот пазар, Сега засади голема битка со неговата Мега диск (исто така наречен Битие за пријателите што нè читаат од другата страна на езерцето) и огромните разлики во продажбата што постоеја помеѓу десктоп системите на обете брендови, беа значително намалени: НЕС успеа да постави 61.91 милиони машини, се проценува помеѓу 10 и 13 милиони Господар системдодека Супер Нинтендо достигна бројка од 49.10 милиони и неговиот голем конкурент, Мега диск, околу 30.75.

snes_brain_beast

Враќајќи се да се фокусираме на главниот јунак на оваа годишнина, т.н. Мозок на Beверот имаше хардвер што на хартија го надминуваше она што беше прикажано од Сега, иако, сепак, да посочиме дека Мега диск Тоа беше постар систем, кој оживеа во октомври 1988 година. Конзолата Нинтендо Дојде да се искористи поголема палета на бои и графички ефекти како што е т.н. режим 7, кој беше впечатлив за своето време, и не смееме да ги заборавиме оние касети подобрени со специјални чипови, како што е Супер девизен курс.

софтвер_супер_нинтендо

Командата со конзолата беше исто така чекор напред во полето на контролните копчиња. Непријатните рабови под прав агол на НЕС и тие се одлучија за закривени форми на олеснување на рацете на играчите кои поминаа долги часови на своите игри сесии. Напречниот пресек исто така беше подобрен Во однос на 8-битниот модел, да бидеме навистина робусни, удобни и прецизни (Nintendo дојде да го патентира), ние се одлучивме за предиспозиција во форма на дијаманти да се биде на дофат на големиот палец - стандард кој денес се почитува - и големиот успех, во случај да беа малку, требаше да вклучи неверојатно корисна копчиња за рамо, L и R, што дозволи дополнителни функционалности и кои направија борбени игри во Супер НинтендоКако Street Fighter II, тие имаа подобра почетна контрола во конзолата Нинтендо (Многумина од вас ќе се сетат на маките што беа во верзијата SFIISCE да мора да се менуваат меѓу удари и удари со притискање на копчето Start, уште од првите контроли на Мега диск тие беа само три копчиња, а подоцна, Сега, таа ќе биде принудена да фрли една од шест)

snes_control

Но, ако има нешто што го прави системот митски, тоа се неговите ексклузивни игри, и на ова поле, Супер Нинтендо може да се пофали дека содржи обемен каталог полн со автентични игри, иако ја почитува вистината, и како анегдотска нота, во бруто број, официјалните изданија на SNES беа 784 наслови, во споредба со 915 Мега диск. Ако треба да нагласиме некои од главните наслови на конзолата, мора да зборуваме за трилогијата Земја од магаре Конг, Свет Супер Марио, Остров Јоши, Уличен борец II Турбо, Стар Фокс, Супер Марио Карт, сагата Final Fantasy, Chrono Trigger, Super Metroid, The Legend of Zelda: A Link to the Past, Killer Instinct, Mortal Kombat II, Earthbound, Terranigma, TMNT IV: Turtles in Time, Super Mario RPG, F-Zero, различните испораки на Мега човек, Хаган, Контра III, Супер Кастелванија IV, Илузија на времето, двете платформи на Дождовен црв Џим, различното Super Bomberman, Wild Guns, Majuu Ou, Super Punch Out, Stunt Race FX, Demon's Crest, Super Ghouls N 'Ghosts, Pilotwings... И така натаму до долго и слично.

Од сите споменати наслови, на комерцијално ниво, можеме да ги истакнеме следниве програми за милионери на Супер Нинтендо:

 

 • Супер Марио Светот - 20.60 милиони
 • Земја на магаре Конг - 9 милиони
 • Супер Марио Карт - 8 милиони
 • Street Fighter II - 6.3 милиони
 • Легендата за Зелда: Врска до минатото -4.61 милиони
 • Земја од магаре Конг 2 - 4.37 милиони
 • Street Fighter II Turbo - 4.1 милиони
 • Starвезда Фокс - 4 милиони
 • Супер Марио Светот 2: Островот Јоши - 4 милиони
 • Инстинкт на убиец - 3.2 милиони
 • Dragon Quest VI - 3.2 милиони (Јапонија)

Без сомнение Супер Нинтендо беше една од најголемите starsвезди на тоа златно доба на видеоигри во 90-тите: хардверот и софтверот се испреплетија совршено за да формираат една од најдобрите конзоли во историјата, која знаеше да комбинира моќ со каталог на игри од соништата. Неговото наследство живее до ден-денес и, од очигледни причини, таа е една од најпознатите восхитувани ретро конзоли.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.