Така се и новите MacBook Air и Mac Mini 2018

По многу години без да се обновува, се чини дека Apple го има тоа тој не ги имаше заборавено и MacBook Air и Mac Mini, два модели кои долго време не добиваа интерес од „Епл“. Покрај тоа, лансирањето на 12-инчниот опсег MacBook, го постави овој уред како природна замена за моделот Air, влезниот модел во опсегот на MacBook на Apple.

Со Mac Mini, оттогаш се случија три четвртини од истото не го привлече вниманието на Apple од 2014 година, последно реновирање што го доби овој Mac на кое треба да ги поврземе само периферните уреди што ги сакаме. Конечно, чекањето заврши и конечно можеме да зборуваме за долгоочекуваната обнова на двата уреди. Тука ви ги покажуваме деталите за новите MacBook Air и Mac Mini 2018.

Mac Mini 2018 година

Опсегот Mac Mini отсекогаш бил единствената опција што Apple ја става на располагање за оние корисници кои сакаат моќна опрема, но сакаат користете ваш сопствен монитор, тастатура и глувче, без да мора да поминувам низ опсегот iMac. Првите модели кои пристигнаа на пазарот ни овозможија да модифицираме некои од внатрешните компоненти, но со последното ажурирање, 2014 година, сите компонентите започнаа да се заваруваат, спречи да не се ажурира како порано, тежок удар за оние од нас кои секогаш се определуваа за овој модел.

Една од главните новини на новата генерација на Mac Mini се наоѓа во бојата на уредот, кој помина од традиционално сиво во вселенско сиво, боја во која е достапен и iMac Pro, боја што привлече големо внимание кај корисниците на Apple, корисници на кои можеби им здодеа традиционалната сребрена боја на нивните производи.

Mac Mini 2018 модели и цени

Apple ни нуди два основни модели.

 • Mac Mini, напојуван од осмата генерација Intel Core i3 процесор со четири-јадрен 3,6 GHZ и 128 GB SSD меморија и 8 GB DDR4 RAM меморија, со цена од 899 евра.

Можеме да го прилагодиме овој модел и наместо да го имплементираме Intel Core i3, можеме да се определиме за шест-јадрениот Intel Core i7 (350 дополнителни евра). Исто така, можеме да ја прошириме RAM меморијата до 64 GB (1.689 дополнителни евра), како и SSD-простор до 2 TB (1.920 дополнителни евра).

 • Mac Mini, напојуван со 5GHz 3-јадрен процесор 256-та генерација Intel Core i8, со 4 GB SSD меморија и XNUMXGB DDRXNUMX RAM меморија. Почнувајќи од 1.249 евра.

Кога станува збор за прилагодување на овој модел, Apple ни нуди можност за имплементација на 7-ми генерација на Intel Core iXNUMX (240 дополнителни евра). Исто така, ни овозможува да прошириме до 16, 32 или 64 GB, како и просторот за складирање на SSD: 512 GB, 1 TB или 2 TB простор за складирање.

Mac Mini 2018 врски

Новата генерација на Mac Mini ни нуди до 4 порти Thunderbolt 3 (USB-C), плус две USB-3 конекции и излез HDMI 2.0. Доволно чудно, приклучокот за слушалки е сè уште присутен во оваа нова генерација.

 • DisplayPort
 • Гром (до 40 Gb / s)
 • USB 3.1 Gen 2 (до 10Gb / s)
 • Thunderbolt 2, HDMI, DVI и VGA (бара адаптери, се продаваат одделно)
 • Две USB 3 порти (до 5 Gb / s)
 • HDMI 2.0 приклучок
 • Gigabit Ethernet порта (опција за конфигурација со 10 GB Ethernet)
 • 3,5 мм приклучок за слушалки

Датум на достапност на Mac Mini 2018

Како и сите производи што Apple ги презентираше на последниот главен говор, ако тежевте во обновување на стариот Mac, за Mac Mini, сега можете да го направите директно преку веб-страницата на Apple, Но, ќе мора да почекате до следниот 7 ноември, датумот на кој ќе започнат да ги примаат првите корисници кои го резервираат.

Друга опција е да ве чекаме до следниот 7 ноември и одете во продавница на Apple директно да го купите моделот што најдобро одговара и на вашиот буџет и на вашите потреби.

MacBook Air 2018

Неколку моменти пред презентацијата на новата генерација на MacBook Air, Apple потсети како Стив sобс го претстави овој уред извадување од плик со големина на фолија и ги остави зачудени сите што присуствуваа на презентацијата. Додуша, Apple направи вистинска работа од инженерството да ја намали големината на компјутерот на минимален израз пред повеќе од 10 години. Сега е повеќе од вообичаено да се најдат лаптопи кои совршено се вклопуваат во плик, дека ако, неговата цена е сè уште прилично висока.

Новата генерација на MacBook Air, ни ја нуди како главна новина, ако не го земеме предвид дизајнот, Ретинален дисплеј, една од опциите што најмногу ја бараат корисниците кои долго време бараа обновување на овој опсег. Ретиналниот екран од 13 инчи ни нуди 3% повеќе бои од претходната генерација благодарение на неговите 48 милиони пиксели. Големината на уредот исто така е значително намалена и ни нуди моќ слична на онаа што можеме да ја најдеме во MacBook Pro, заштедувајќи ги растојанијата.

Друга новина што доаѓа од раката на MacBook Air е вклучување на Touch ID, ID на допир кој ќе биде одговорен за заштита на пристапот до нашата опрема во секое време. Покрај тоа, тој е одговорен за, во зависност од користениот отпечаток од прст, да ја отвори сесијата на двајцата корисници на кои е поврзана. За да ја зајакне безбедноста на MacBook Air, Apple го искористи T2 чипот од втора генерација кој работи рака под рака со Touch ID.

Тракетата исто така се зголеми во големина, сега е 20% поголема и компатибилна со Force Touch. Тастатурата исто така е целосно обновена спроведување дизајн на пеперутка,  што ја множи со четири стабилноста на копчињата во споредба со традиционалниот механизам за ножици што го користеше претходната генерација. Очигледно, клучевите ни нудат осветлување за да можеме да пишуваме кога амбиенталното светло е оскудно.

MacBook Air 2018 има тежина од 1,25 кг, тоа е напојувано од 5-та генерација Intel Core iXNUMX, ни овозможува да ја прошириме меморијата до 16 GB, а просторот за складирање на SSD може да достигне 1,5 TB. Како што се очекуваше, внатре ја наоѓаме најновата технологија во безжичните мрежи Wi-Fi, но не и во однос на верзијата со блутут, која сè уште е со број 4.2, наместо со број 5, технологија што постои повеќе од една година на пазарот.

Автономијата продолжува да биде силна точка на овој модел, достигнат, според Apple, на Времетраење од 12 часа, сè додека не го користиме за обработка на видео или фотографии. Што се однесува до врските, благодарение на двете порти Thuderbolt 3 (USB-C) можеме да се поврземе преку еден приклучок, монитор, единици за складирање, други уреди, како и можност да го полниме.

MacBook Air 2018 модели и цени

Како и со Mac Mini, Apple ни нуди два модели, модели што можеме да ги конфигурираме да ги прошируваме, нивните можности и перформанси.

 • MacBook Air со Intel Core i5, 8 GB RAM и 128 GB простор: од 1.349 евра.
 • MacBook Air со Intel Core i5, 8 GB RAM и 256 GB простор: од 1.599 евра.

И двата модели ни дозволуваат прошири RAM меморија до 16 GB (240 евра дополнително), покрај просторот за складирање, кои нудат верзии од 256 GB (+250 евра), 512 GB (+500 евра) и 1,5 TB (+1.500 евра).

Поврзувања Mac Book Air 2018

Следејќи го традиционалното Apple во последниве години, овој нов модел Ни нуди само две врски од типот Thuderbolt 3 (USB-C). На десната страна на уредот, наоѓаме приклучок за слушалки. Ова се единствените три конекции што ги нуди новата генерација на MacBook Air 2018.

Достапност и бои на MacBook Air 2018

Apple ни ја нуди новата генерација на MacBook Air 2018 во три бои: златна, сребрена (вообичаена) и сива боја, сите без зголемување на цената. Од денес веќе можеме да ја резервираме новата генерација, но нема да можеме да уживаме во нив до следниот 7 ноември, датумот на кој Apple ќе започне да ги извршува првите пратки до корисниците кои ја резервираат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.