Xiaomi Redmi Note 5, го анализираме терминалот што има намера да го пробие пазарот

Xiaomi продолжува да се обложува многу силно за лансирање на терминали на пазарот кои брзо стануваат една од најдобрите опции за цени со квалитет. Ова е како тој го стори тоа повторно со Редми Забелешка 5, терминал кој се наоѓа во исклучително достапен опсег на цени, а сепак нуди карактеристики. Имаме со нас Xiaomi Redmi Note 5 и ќе направиме анализа со перформанси и тестови на фотоапаратот за да можете да видите за што е способен овој терминал.

Не пропуштајте ја фантастичната можност што ви нудиме да дознаете подетално за Redmi Note 5 на кинеската фирма Xiaomi, а тоа е дека ќе ги ставиме на тест секоја од неговите карактеристики и ќе ги земеме предвид неговите перформанси до види дали навистина нуди сè што ветува, ќе го промашиш? Па, да одиме таму.

Toе започнеме со она што за многумина е одредувачка точка, дизајнот, но исто така ќе одиме низ секој од најрелевантните делови што ова е способен да го понуди. Xiaomi Redmi Забелешка 5Искористете го индексот за да одите директно во деловите што ве интересира да ги видите или знаете за терминалот.

Дизајн: Xiaomi е посветена на континуитет и не ризикува

И толку многу што Xiaomi не сакаше да ризикува, Што се однесува до материјалите во задниот дел и рамките, тој сакаше да се обложи на алуминиум и пластика, можеби опсегот на бои е најинтересен, иако тоа го гледавме од време на време во самата кинеска фирма. Под ова мислиме дека имаме дијафанозен заден дел во метал, каде што се истакнува издаденоста на нејзината вертикална двојна камера, а во центарот, добро лоциран и удобен, имаме читач на отпечатоци - кој работи исклучително добро, како и секогаш во Xiaomi -. На горниот и долниот дел имаме два рабови од пластичен материјал, ова ја подобрува покриеноста, но несомнено е најчувствителната точка на шасијата на уредот, добра за падови, лоша за издржливост.

 • X x 158.6 75.4 8.1 mm
 • 181 g
 • Бои: Златна, црна, сина и розова

На предната страна имаме шест инчен панел, предната камера со LED блиц и малку друго. Тие избраа да го остават екранот да биде протагонист со неговиот реален сооднос 18: 9 и закован -Тоа се забележува кога уживате во мултимедијална содржина-, со малку заоблени рабови, без изрез и слични алтернативи. Дефинитивно, Xiaomi Redmi Note 5 се обложува на континуитет во дизајнот, наместо тоа, тој дава чувство за тоа што е тоа, ефтин телефон, и покрај фактот дека неговата конструкција изгледа цврста и нè остава прилично среќни, особено со оглед на цената.

Карактеристики: Она што го губите во дизајнот, го добивате во хардверот

Без да се смета за грд, или застарен, врвниот момент на терминалот доаѓа со хардверот. Започнуваме со чиста и тврда моќ, таа се движи а Snapdragon 625 на 2 GHz во сите свои верзии, придружени со 3 GB RAM меморија ако се обложуваме на верзијата за влез, додека ќе ја имаме 4 GB RAM меморија ако сакаме да платиме малку повеќе. Двата уреди се агилни, голема вина за тоа е MIUI 9.5 базиран на Android Nougat. На чисто и напорно ниво на изведба имаме повеќе од доволно, можеби првиот пад е кај графичкиот процесор, што е доволно, имаме Адрено 506 за да се браниме најдобро што можеме во видео игрите, пад на FPS и малку повеќе, можете да го проверите во целосното видео што ја придружува оваа анализа.

 • Процесор: Кученце 636
 • GPU: Адрено 650
 • RAM: 3 / 4 GB
 • ROM: 32 / 64 GB
 • MicroSD до 128 GB
 • Батерија: 4.000 mAh
 • софтвер: Андроид 8.1 + MIUI 9.5
 • Минижак
 • Bluetooth 5.0, Wi-Fi ac, FM радио, читач на отпечатоци ...

Во однос на автономијата, наоѓаме 4.000 mAh ништо повеќе и ништо помалку, амбициозен терминал во однос на траењето на батеријата, нешто што отсекогаш го карактеризираше опсегот на Redmi Note. Но, има и други прилично впечатливи карактеристики покрај читач на задните отпечатоци како што се системот со два SIM, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, FM радио, инфрацрвена и конектор за минихек што многу марки избираат да ги елиминираат - и покрај фактот што не вклучува слушалки. Мали детали што го карактеризираат терминалот за да го разликуваат малку или доволно од конкуренцијата, особено по овие цени.

Екран: Xiaomi сакаше многу да се истакне

Почнуваме да го истакнуваме неговиот панел за ЛДЦ 5,99 инчи -Xiaomi и нејзината манија на инчи, 99- со тотално реален сооднос од 18: 9, сфаќаме веднаш штом гледаме видео на YouTube и се вклопува совршено, нешто што другите брендови не можат да го кажат. Има FullHD резолуција од 2.160 x 1080 пиксели што се брани исклучително добро и ни дава густина на 403 пиксели на инч. И покрај фактот дека како IPS LCD панел кој се брани редовно во црни тонови и многу подобро во бели тонови, овој Xiaomi Redmi Note 5 претставува добар контраст што се цени. Истото важи и за нивото на осветленост, доволно високо за да се користи на отворено, давајќи ни 450 гнилидоволно.

Тоновите се верни, иако е прилагодлив. Она што најмногу се истакнуваме на екранот е несомнено резолуцијата и неговиот процент од 74% од фронталниот. Инаку, тој е добар екран без повеќе, не можеме да бараме премногу терминал за цената по која се нуди овој Xiaomi Redmi Note 5.

Камери: Двојната камера е тука, ефектот на портретот и ... изненадувања

На овој терминал, Xiaomi исто така се определи за двојна камера, нешто што веќе го имавме видено во Xiaomi Mi Mix 2s, кое го тестиравме неодамна. Сепак, се чини дека не ги нуди истите резултати, иако многу добар резултат со оглед на квалитетот на терминалот. Од моја гледна точка, тоа би можел да биде најдобриот терминал што нуди ваква камера за само 200 евра, јас само успеав да најдам дефект и тоа е несомнено стабилизацијата на видео сликата, а тоа е дека скокот е премногу забележлив кога направени од софтвер, но ... Можете ли да побарате повеќе по таа цена? Веќе ви кажувам дека не можете да ...

Имаме камера со вештачка интелигенција, која е сè уште многу незрела. Задната камера нуди две леќи, 12MP со отвор f / 1.9 што ќе се користи за сликање и 5MP со f / 2.0 бленда., што ќе ја анализира околината, но не ни дава зумирање x2. На ист начин предна камера од 13 MP со бленда f / 2.0 Тоа ќе ни овозможи да направиме добро селфи без повеќе. Значи, со задниот и предниот дел ќе имаме поставки за HDR и можеме да снимаме Full HD видео на 30 FPS и да фотографираме со портрет режим кој се брани доста добро. Ве оставаме подолу тест за нејзината фотографска изведба:

На крајот на краиштата, За мене е многу тешко да не кажам дека се соочуваме со најдобрата телефонска камера со среден опсег на пазарот, која се граничи со нискиот опсег, И да не заборавиме дека влезот на овој Xiaomi Redmi Note 5 чини само 199 директни набавки во неговите продавници во Шпанија со вклучена двегодишна гаранција, што претставува вистински бес.

Перформанси и батерија: Течност за стандардна употреба и автономија

Имаме хардвер кој сАбе многу добро преземете ги уздите на батеријатаОва значи дека неговите 4.000 mAh ќе ни дадат повеќе од еден ден батерија без воопшто да се плеткаме. Слично на тоа, MIUI 9.5 покажа повеќе од ефикасно управување со оперативниот систем. Со ова, можеме да пристапиме до Google PlayStore и да работиме скоро сè што е во него без никаков проблем. Можеби кога ќе се определиме за видео игри можеме да забележиме мал пад на логички FPS ако се работи за видео игри со висока графичка содржина, што нема да нè спречи да играме мнозинство и што е најважно, да не страдаме за автономијата на уредот.

Најмногу ги искористивме овие делови и реалноста е дека таа работи добро и непречено, особено преку оперативниот систем што самиот потпис го вградува во терминалот. Друг дел што треба да се потенцира е системот за движење со гестови на MIUI 9.5 што ни овозможува целосно искористување на екранот и не губиме никаков процент поради копчињата, јас го сакам тоа како редовен корисник на iPhone X што сум јас. Дефинитивно Xiaomi расте многу и вреди да се постигне третата позиција во најпродаваните терминали во земји како Шпанија. Ако се сомневате ако продолжите да работите вака, ќе можете да го водите пазарот затоа што никој не одговара на перформансите што е во состојба да ни понудат за толку малку.

Мислење на уредникот

Имаме терминал кој вози одлично помеѓу квалитетот и цената. Иако дизајнот нема да привлече погледи и веднаш ни овозможува да знаеме дека станува збор за ефтин терминал, кога го користиме и го искористиме, во моментот сфаќаме дека се соочуваме со добар терминал.

Можете да ја купите верзијата на 3 GB RAM меморија и 32 ROM од 199 € на веб-страницата на Xiaomi o en Амазон, како и верзијата од 4 GB RAM и 64 ROM за само педесет евра повеќе. Ние бевме исклучително задоволни од терминалот земајќи ја предвид цената, сега ви дозволуваме да се цените.

Xiaomi Redmi Note 5, го анализираме терминалот што има намера да го пробие пазарот
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
199 a 250
 • 80%

 • Xiaomi Redmi Note 5, го анализираме терминалот што има намера да го пробие пазарот
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Екран
  Уредник: 75%
 • Перформанси
  Уредник: 88%
 • Камера
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 89%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 77%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 88%

Добрите

 • Перформанси
 • Камера
 • цена

Contras

 • Заден дизајн
 • microUSB

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.