Топ 10 десктоп прелистувачи

веб-прелистувачи

Денес малку корисници не знаат што веб прелистувач. Секој корисник што користи компјутер, мобилен уред или други мултимедијални уреди е многу јасен за тоа која апликација треба да ја отвори за сурфање на Интернет. Она што помалку луѓе веќе го знаат се достапните опции. Секој оперативен систем има инсталирано барем еден веб прелистувач по дифолт и многу корисници го напуштаат овој прелистувач и секогаш го користат за да се консултираат со мрежата без да бидат свесни што можат да изгубат / добијат ако одлучат да користат друг прелистувач.

Еве список со она што сметаме дека се најдобри веб-прелистувачи за работна површина. Во списокот ќе има прелистувачи од скоро сите видови и за најкористените десктоп оперативни системи (Виндоус, Линукс и Мек). Некои од нив се поцелосни од другите, но има и некои од поограничените кои можат да бидат интересни, особено за не премногу бараните корисници кои претпочитаат лесен прелистувач до една со многу опции.

Следната листа е напишана според нашето мислење. Некои од вас можеби не се согласуваат за редоследот или прелистувачите што се појавуваат, но различни луѓе имаат различни мислења. Без детали, еве го списокот.

Firefox

Mozilla

Првиот на списокот, иако знам дека за многумина треба да биде втор, е Mozilla Firefox. Овој прелистувач веќе има долг пат и е прелистувачот кој најмногу може да се прилагоди. Но, неговите придобивки не застануваат тука, далеку од тоа. Mozilla се грижи за тоа Заштита на на клиенти, нешто што стана поважно од аферите за шпионирање на НСА.

Покрај горенаведеното, разноврсниот прелистувач на Mozilla е брз, сигурен и, како и секој друг добар прелистувач, компатибилен со Екстензии, некои од нив што се достапни само за Firefox. Доаѓа стандардно инсталирано во некои дистрибуции на Linux, како што е Ubuntu Mate, и во најновите верзии ни го нуди пребарувачот DuckDuckGo, мојот омилен. Сумирајќи, би рекол дека Firefox е сеопфатен.

веб-страница: mozilla.org/firefox/new

компатибилност: Windows, Mac и Linux.

Chrome

гуо-хром

 

На втора позиција, иако знам дека за многумина треба да биде прва, е Google Chrome. Главната причина зошто го спуштам од првата позиција е приватноста, бидејќи сите знаеме дека Google го заснова својот деловен модел на рекламирање и, за ова, треба да знае одредени информации за нас.

Со тоа, Chrome е исто така многу разноврсен прелистувач. Не е приближно прилагодлив како Firefox, но можеме да додадеме многу екстензии, кои се важен дел од прелистувачите за многу корисници. Покрај тоа, тоа е прелистувачот го претпочитаат многу програмери и дизајнери, со причина. Од друга страна, тој е еден од најбрзите прелистувачи таму.

веб-страница: google.com/chrome/browser/desktop/index.html

компатибилност: Windows, Mac и Linux.

Опера

опера-прелистувач

Друг прелистувач што навистина ми се допаѓа е Opera. Исто така е компатибилен со екстензии, нешто што е многу важно за мене (инсталирам 2 во сите прелистувачи веднаш штом ги инсталирам), но не е компатибилно со нив или е прилагодливо како Chrome или Firefox. Најдоброто нешто во врска со Opera и причината што се наоѓа на оваа листа на истакната позиција е тоа што работи беспрекорно малку моќна опрема, каде што интернет-врска исто така има врска. Opera има режим за бавни врски што е доста забележлив и дава чувство на леснотија. Ако вашата нарачка е ограничена, треба да пробате.

веб-страница: опера.com / ес

компатибилност: Windows, Mac и Linux.

сафари

сафари-8-икона-100596237-големи Прелистувачот на Apple и за OS X и за iOS. Иако може да се чувствува тежок ако не ја испразнуваме историјата толку често, тоа е доста брзо и течно ако го правиме тоа да го прави автоматски секоја недела, барем во најновите верзии. Бидејќи е прелистувач на Apple, не значи дека може многу да се прилагоди, но поддржува екстензии и јас што го користам малкумина пропуштив.

Од друга страна, тој е оној што најдобро може да се добие заедно со OS X. Може да се додадат системски додатоци што ни овозможуваат, на пример, да споделуваме на Телеграм директно од прелистувачот или да отвораме видео во лебдечки прозорец (Хелиум) од сподели мени. Ако имаме Magic Trackpad или лаптоп од јаболкото, можеме исто така контролирајте го со гестови како да се оди страницата напред или назад со два прста, стиснете за да влезете во режим на јазичиња или преглед на врски без да мора да влезете на страницата. Safari е прелистувачот што го користам 90% од времето.

компатибилност: Мек.

Мајкрософт Еџ

микрософт-раб

Иако сè уште има многу корисници кои користат Internet Explorer, на неславниот прелистувач на Мајкрософт му се избројани деновите. Мртов крал, ставен крал и крал за навигација во компјутери со Виндоус може да биде Edge, неговиот нов предлог. Во моментов има смртоносен грев, бидејќи не дозволува инсталирање на екстензии, но тоа е нешто што ќе се поправи на почетокот на 2016 година.

Мајкрософт Еџ има многу нови функции, како што е моќноста нацртај на некои страници веб, и тоа е прилично течно. Има интерфејс што нè тера да мислиме дека сме на таблет, што овозможува да биде доста лесен и брз. Нема да биде денес, но мислам дека останатите прелистувачи треба да бидат загрижени за Edge. Патем, вашето лого е единственото нешто што изгледа како Internet Explorer.

компатибилност: Виндоус.

Прелистувач на факели

прелистувач на факели

Прелистувачот на факел е прелистувач базиран на Chromium (кој пак се базира на Chrome) кој е специјално дизајниран за потрошувачи мултимедија, особено музиката. Има интегриран torrent менаџер, има свој плеер, Torch Music и Torch Games, што ќе ги воодушеви сите loversубители на музиката и не само музиката.

Бидејќи е базиран на Chromium, тој е компатибилен со повеќето екстензии што можат да се инсталираат во Chrome, што му дава голема компатибилност и разноврсност. Лошата страна, се разбира, е што секој инсталиран додаток што не го користиме го прави прелистувачот да ја изгуби флуидноста и стабилноста. Како и да е, ова е нешто што исто така ќе ни се случи ако вчитаме кој било друг прелистувач со екстензии.

веб-страница: факел прелистувач.com

компатибилност: Windows, Mac и Linux.

Мактон

максимум

Првиот пат кога слушнав за Maxthon (познат и како Maxthon Cloud Browser) беше кога завршив со инсталирање на Windows 8. Microsoft ни нуди неколку интересни алтернативи (Дали знаевте дека не сме заинтересирани за Internet Explorer?) И една од нив беше Maxthon. Овој прелистувач не е создаден за корисници што бараат многу што сакаат да имаат тони опции во прелистувачот. Maxthon е создаден за корисници кои претпочитаат a флуидно и мазно искуство на сè друго.

Maxthon не чини ништо посебно ако обрнеме внимание на она што го гледаме веднаш штом го инсталираме. Она што го прави е, на пример, можеме да испраќаме фотографии до нашите контакти со неколку кликања. Исто така, совршено синхронизира сè што правиме, нешто што е особено корисно ако треба да работиме на неколку компјутери или дури и на мобилен уред. Не е компатибилна со многу од наставките што ги имаме на располагање во Chrome или Firefox, но има многу други работи, како што се контрола на гестови, автоматско пополнување лозинка и родителска контрола. Без сомнение, тоа е опција да се разгледа во уредите што не се многу моќни, како Acer Aspire One D250 од кој ги пишувам овие редови.

веб-страница: en.maxthon.com

компатибилност: Windows, Mac и Linux.

Tor прелистувач

Tor прелистувач

Ако сте загрижени за безбедност и приватност, мора да го испробате прелистувачот Tor. Овој прелистувач е создаден од Онион, кој е одговорен за мрежата Tor. Се заснова на Firefox, што го прави високо конфигуриран и компатибилен со различни типови додатоци на трети страни, но по дифолт вклучува голем број на алатки за да ни обезбедат безбедност и приватност. Толку многу што, ако не деактивираме некои додатоци, нема да можеме да гледаме многу делови на многу веб-страници, особено оние што злоупотребуваат колачиња и тракери.

веб-страница: torproject.org/projects/torbrowser.html.en

компатибилност: Windows, Mac и Linux.

Прелистувач Авант

авант-прелистувач

Како што читаме на нејзината веб-страница, Avant Browser е многу брз прелистувач благодарение на неговиот интерфејс што носи ново ниво на јасност и ефикасност на нашето искуство во прелистување. Покрај тоа, тие исто така го истакнуваат тоа постојано се ажурира, што додава уште една точка на безбедност. Исто така е одлична опција за компјутери со ниски ресурси, иако нема начин да ја подобри брзината при бавни врски.

Покрај тоа, тој вклучува некои алатки во самиот прелистувач, како на пр преземач на видео и забрзувач за преземање, кој се приклучува на сите функции што ги имаат сите квалитетни прелистувачи. Без сомнение, опција за разгледување.

Веб-страница: avantbrowser.com

компатибилност: Виндоус.

Водици

епифанија

Како обичен корисник на Ubuntu, не можев да го оставам Водици надвор од оваа листа, особено прелистувачот дизајниран за GNOME. За корисник како мене, кој ја има инсталирано верзијата Ubuntu Mate на мојот лаптоп (верзија што ја обновува старата работна површина на GNOME), не ни е грижа многу што нашиот прелистувач може да презема видеа или да ја менува својата слика. Она што го сакаме е прелистувач кој работи додека е флуиден и стабилен. Не е компатибилен со најпознатите екстензии, но што? Поддржува сè што сакам во Убунту и прави сè совршено.

Команда за инсталација: sudo apt-get install epiphany-прелистувач

компатибилност: Линукс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   blur решение dijo

  Вивалди, прелистувачот базиран на непостоечката Opera 12 со срцето на Chrome / Chromium сè уште е во фаза на Алфа, веќе има достапни бета-верзии и е на добар пат, можеби е на крајот од многу списоци, а во некои може и со години, но како што се случува можеби Опера и Хром ќе отфрлат некои позиции, лошо што користи екстензии на Хром кои злоупотребуваат голем дел од рекламирањето, ќе мора да почекаме ако во следните врвови ова се појави во една или останува вилушка повеќе Chrome со друга кожа / тема на Opera.

 2.   Јохан М. Сантандер dijo

  во оваа листа, како и во многумина што ги разгледав, недостасува вистинскиот број еден. Силно го препорачувам прелистувачот Baidu, откако ќе го користите, ќе знаете што е добро.

 3.   Мигел dijo

  За мене најдобриот YANDEX

 4.   мори канте dijo

  Па, Опера дефинитивно се деинсталираше откако завршив до носот дека на секои два на три добивам ленти со алатки на несакани реклами, и ако некој не се појавил оваа недела во бар од добро познат тематски парк дури и да ги има сите безбедносни поставки надвор, нека го каже тоа, бидејќи во СИТЕ се појави исто како неодамна како на моторот за пребарување хотели, што се појави манија кај многумина од нас. Ова е анонимност и борба против несаканото рекламирање? Неееее, ова е уште еден прелистувач што се проституирал продавајќи се на економски интереси.