5 интересни трикови за да го извлечете максимумот од вашиот Kindle

Амазон

Денес Амазон поттикне Тие се скоро сигурно најпопуларните eReaders или електронски книги на пазарот, благодарение на нивниот сè поизразен дизајн, нивните карактеристики и спецификации, но пред се и во повеќето случаи благодарение на нивната цена. Во моментов на пазарот има големо семејство на уреди достапни, достапни за скоро секој корисник и со широк спектар на функции и спецификации што можете да ги изберете според вашата погодност.

Ако имате Kindle Oasis, Kindle Voyage, Kindle Paperwhite, основен Kindle или дури и едно од другите Kindle што Амазон ги лансираше низ својата историја, денес ќе ви покажеме 5 интересни трикови за да го извлечете максимумот од вашиот Kindle од Амазон и дека можете исто така да искористите одлично, не само да читате различни дигитални книги.

Испратете која било веб-страница до вашиот Kindle

Бидејќи го купив мојот уред Kindle, пред неколку години, една од опциите што најмногу ми се допаѓа е напојувањето испратете која било веб-страница на мојот уред Амазон, од мојот паметен телефон или дури и од мојот компјутер, за да прочитам подоцна.

Во многу наврати во текот на денот испраќам статии што ме интересираат да ги читам кога ќе легнам на софата секоја вечер и каде што удобно ќе читам без да ги оставам очите, а пред сè со мир на умот.

За да можете да го користите овој трик, сè што треба да направите е да ја инсталирате наставката Испратете го на Киндл во вашиот прелистувач Google Chrome. Се разбира, за да можете да ги читате написите испратени до вашиот Kindle, мора да го имате поврзано на мрежата на мрежи и да го синхронизирате така што ги добива вестите секој ден.

Преземи - Испратете го на Киндл

Испратете дигитална книга до вашиот Kindle преку е-пошта

Амазон

Амазон Киндл е еден од ретките уреди на пазарот што не го користи форматот епуб за дигитални книги, одлучувајќи се од памтивек за AZQ. Ова повлекува непријатности да треба да ги конвертирате е-книгите во многу прилики за да можете да уживате во нив на нашиот уред од компанијата предводена од ffеф Безос.

Да го сториме тоа, постојат многу опции како што е Калибар, но исто така и можност за испраќање на која било книга или документ преку наша сопствена е-пошта, примајќи ги веќе претворени во формат компатибилен со нашиот Kindle. Ако сакате да го извршите овој трик, само треба да го прикачите и да го испратите на е-адресата што ја додели секој Киндл и што можете да ја најдете во информациите за вашиот уред или од веб-страницата на Амазон, од каде што можете да управувате со вашиот уреди

Позајми дигитална книга на кого сакаш

Ако мислевте дека затоа што имате Kindle нема да можете да ги оставите е-книгите на кој било пријател или член на семејство, оној вид што или не ви ги враќа книгите или ви ги враќа со години откако ќе позајмите нив, многу грешиш И дали е тоа од која било е-книга на Амазон можеме да позајмиме дигитална книга на пријател или член на семејство, без никаков проблем, иако тоа не е лесно како да е книга во физички формат.

За да можете да позајмите книга, таа мора да биде вклучена во списокот што Амазон го има на располагање на секој корисник и е вклучен во услугата «Овозможено заеми». Секоја книга што ја има оваа порака може да се позајми за две недели и целосно бесплатно. Кредитите се прават од страницата Управувајте со вашиот Амазон поттикне, каде што треба само да наведете која книга сакате да ја позајмите и на кого сакате да ја оставите за неколку недели.

„Амазон“ веќе објави дека работи на тоа сите свои дигитални книги да бидат позајмени на кој било пријател или член на семејство, иако во моментот се чини дека има уште многу да се стори, барем на легален начин.

Направете скриншот на вашиот Kindle

Амазон

Еден од најинтересните трикови што ги имаме на располагање на нашиот Киндл, а за кој многу корисници не се целосно свесни, е да можат да направат скриншот што ќе ни овозможи, на пример, да зачуваме одредена страница од книгата што ја читаме засекогаш.

Во зависност од верзијата на Kindle што ја имаме во нас, скриншот-сликата се прави на еден или друг начин. Во резиме форма подолу ви го покажуваме како да направите скриншот на различни верзии на Amazon eReader;

 • Оригинален Kindle, Kindle 2, Kindle DX и Kindle со тастатура: за да ја снимиме сликата од екранот, мора да ја држиме тастатурата Alt-Shift-G
 • Поттикне 4: притиснете и задржете ги копчето за почеток и копчето за тастатура истовремено
 • Киндл допир: прво мора да го задржиме копчето за стартување и потоа да го допреме екранот за да добиеме слика од екранот
 • Поттикне Paperwhite, Киндл (2014): овие два уреди немаат никакво физичко копче, затоа Амазон мораше да размисли за алтернативен метод за снимање на екранот. Ако сакаме слика од она што го гледаме на екранот, доволно е истовремено да притиснеме два спротивни агли на екранот
 • Патување поттикне: можеме да направиме слика од екранот како во Paperwhite со истовремено допирање на два спротивни агли на екранот
 • Киандл оаза: сликата од екранот е направена како во Патување со истовремено допирање на двата спротивни агли на екранот

Ресетирајте го преостанатиот бројач на време за книгата

Една од најголемите предности што ја нудат повеќето електронски книги на пазарот, вклучително и Kindle, е можност да ги видиме во секое време и додека читаме, времето и страниците што ни требаат за да ја завршиме книгата. Покажувањето на страниците што треба да ја завршиме книгата не е нешто премногу комплицирано за кој било уред, но пресметувањето на времето што треба да го завршиме е нешто помалку едноставно.

Киндл кој овојпат ни го покажа се базира на брзината на читање и на уште неколку алгоритми што скоро никој не ги разбира, освен што го замислуваме необичниот развивач на Амазон. За жал, исто така, обично не работи многу добро во некои е-книги, особено оние купени надвор од Амазон.

За среќа, нема многу проблеми да ја ресетираме оваа сметка за времето што ни преостанува да го достигнеме крајот на книгата. За да го направиме ова, ќе мора да го отвориме пребарувачот на нашиот Kindle дека ако никогаш не сте го користеле е на горниот дел од екранот и напишете "; ReadingTimeReset" со почитување на почетната точка-запирка и големи букви.

Не грижете се дека нема да се појави никаква порака или резултат, бидејќи апсолутно ништо нема да се прикаже, но бројачот ќе се ресетира, што сакавме да направиме.

Дали некој од овие трикови ви помогнал да исцедите малку повеќе ако вашиот уред Kindle се вклопи?.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.