Трикови за да знаете кој ја внел мојата сметка за е-пошта

безбедност во е-пошта на gmail и Yahoo

Една од најголемите грижи што можеме да ја имаме во кое било дадено време е во можноста да знам кој ја внел мојата сметка за е-пошта, Ситуација која е една од најбараните на Интернет за да се обидат да ги зајакнат нејзините приватност и безбедност.

За среќа на некои и за жал на други, постојат одредени начини да се знае дали нашата сметка е повредена на кој било начин; и Yahoo и Gmail се загрижени во оваа ситуација, не се исти за Hotmail (и покрај неговата двојна верификација), од кои сè уште има голем број поплаки за корисници кои ја изгубиле својата сметка затоа што други бескрупулозни, влегле во неа, менувајќи апсолутно сè што е внатре (особено лозинката и тајното прашање). Во оваа статија, ќе посочиме неколку упатства што можете да ги извршите во секое време (во Yahoo и Gmail) за да знаете кој ја внесе вашата сметка за е-пошта.

Знајте кој ја внесе мојата сметка за е-пошта на Yahoo!

Ако тековното прашање што го имате "да знае кој ја внесе мојата сметка за е-пошта од Јаху », тогаш подолу ќе споменеме неколку чекори што треба да се следат за да бидете сигурни во приватноста на вашата е-пошта. За да го направите ова, и по пат на неколку последователни чекори (како што користевме во неколку статии) ќе ви посочиме што мора да направите за да можете да ја извршите оваа задача:

 • Прво на сите, ние ја внесуваме нашата сметка за е-пошта со соодветните ингеренции (корисничко име и лозинка).
 • Ајде да пробаме да провериме дали имало некаков вид сомнителна активност во поштенското сандаче (исто така, во корпата за отпадоци).
 • Областа Спам исто така може да ни понуди некои информации, бидејќи може да се појават страници на кои не сме се претплатиле.
 • Потоа, мора да кликнете на поставките (иконата на тркалото за запчаници се наоѓа кон горната десна страна).
 • Од прикажаните опции избираме „Приватност“.

приватност по пошта 01

 • Веднаш ќе скокнеме на друго јазиче за прелистувачи.
 • Таму ќе треба повторно да ја ставиме лозинката за пристап.
 • Во оваа средина, одиме во областа "Најава и безбедност".

приватност по пошта 02

 • Од присутните опции таму, ја избираме онаа што вели «Прегледајте ја неодамнешната активност за најавување".
 • Jumpе скокнеме на нов интерфејс во истиот прозорец.

приватност по пошта 03

Токму во оваа област ќе се фокусираме во моментот; тука можеме детално да се восхитуваме на каква активност сме имале. Различни колони ќе бидат присутни таму, каде што:

 • Датумот.
 • Времето.
 • Вид на прелистувач.
 • Различни форми на пристап.
 • Убикација

тоа е она што можете да му се восхитувате во секоја од овие колони; Последната е најважна од сите, бидејќи има мала паѓачка стрелка, која освен што ни ја нуди локацијата на различните пристапи што сме ги имале (или оние што некој друг ги направил без наша дозвола), исто така Опцијата за проверка на нашата IP адреса е присутна. Локацијата е многу важна, но некој друг може да живее во близина на нас, нешто што ќе се открие ако IP-адресата прикажана на секој од настаните е различна од онаа што ја нуди нашиот давател на услуги.

Во последниот дел од статијата ќе ви ја оставиме директната врска до која треба да одите за да можете само да ги поставите акредитивните писма и да појдете во оваа област што детално ја опишавме.

Знајте кој ја внесе мојата сметка за е-пошта во Gmail

Да сабја кој ја внесе мојата сметка за е-пошта Во Gmail, ситуацијата е многу полесна од она што претходно го споменавме во Yahoo; Тука ќе биде доволно само да треба да ја внесете нашата сметка за е-пошта со соодветните ингеренции (корисничко име и лозинка) и потоа да отидете на дното на екранот.

приватност по пошта 04

Таму ќе најдеме опција што вели „Детални информации«, На што мора да кликнеме за да се појави нов лебдечки прозорец. Willе покаже нешто многу слично на она што ни го нуди Yahoo, односно неколку колони со детали за прелистувачот за пристап, IP-адресата, локацијата и моментот (или точното време) во кое сме влезени.

Повеќе информации - Двојната проверка стигнува до сметките на Microsoft

Линк: Проверка на Јаху


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.