Уживајте во Војна на Starвездите во прозорецот за терминал во Виндоус

Војна на Starвездите на Виндоус 00

Војна на Starвездите е сага со филмови што сите се сеќаваат до денес, која е воведена во различни средини што за многу луѓе, може да биде навистина неверојатно ако во одреден момент ги видиме нивните ликови формирајќи дел од код ASCII.

Графиката на која можете да му се восхитувате во горниот дел е примерок од ова, нешто што би можеле да го доживеете во овој момент ако сакате да уживате во овој ASCII формат, присуство на знаци на „Војна на Starвездите“, но во команден терминал во Виндоус, нешто што ќе го сториме со едноставни чекори и без тие да влијаат на стабилноста или безбедноста (и уште полошо, ранливоста) на вашиот оперативен систем.

Активирајте го Telent во Виндоус 7 за да му се восхитувате на Војна на вездите во прозорецот на терминалот

Правејќи малку историја за тоа на што сега би можеле да се воодушевувате во терминалниот прозорец на оперативниот систем, сè додека Виндоус XP не беше секогаш активна многу важна функција, нешто што подоцна беше оневозможено и што се одржува во таа состојба дури и до најновата верзија на Windows 8.1; Се повикуваме на Телнет, нешто што ќе го активираме во овој момент со помош на Виндоус 7. Вреди да се спомене дека постапката може да се изврши и во други верзии на оперативниот систем, доколку сакате да уживате во овој забавен прозорец со знаци на „Војна на Starвездите“.

 • Она што прво мора да го направиме е да се насочиме кон Копче за стартување на менито.
 • Таму треба да пишуваме Telnet.

Ако оваа услуга не е активна, тогаш апсолутно ништо нема да се појави во рамките на резултатите; ако наместо тоа, се појавува, тогаш треба да ја игнорирате постапката што ќе ја посочиме подолу, бидејќи има намера да ја активира и подоцна, да ја користите за да можете да прикажете ги овие карактери на „Војна на Starвездите“ во прозорецот на прозорецот на терминалот.

Под претпоставка дека услугата Телнет не е активна во вашата верзија на Виндоус, тогаш треба да продолжиме со следниве чекори за да ја активираме и подоцна да ја постигнеме нашата цел:

 • Кликнуваме на копчето Почеток Мени.
 • Се упатуваме кон него Контролен панел.
 • Таму ја избираме категоријата на Програми.
 • Сега кликнуваме на врската што вели «Овозможете или оневозможете ги одликите".

Војна на Starвездите на Виндоус 01

 • Willе се отвори нов прозорец, треба да почекаме да бидат прикажани постојните функции.
 • Откако ќе бидат прикажани, мора активирајте ги и Клиентот и серверот Телнет со кликнување на соодветните полиња.
 • Сега кликнуваме на прифати.
 • Чекаме малку време да заврши процесот.

Војна на Starвездите на Виндоус 03

Овој последен чекор може да потрае некое време, затоа нема потреба да очајувате бидејќи оперативниот систем всушност се обидуваше да ги активира сите услуги што вклучуваат Телнет.

Војна на Starвездите на Виндоус 04

Откако ова е направено, прозорецот ќе се затвори автоматски; Ние мора да го затвориме прозорецот на контролниот панел за Windows за да продолжиме со нашиот втор дел од постапката.

 • Сега кликнуваме на копчето Мени за стартување на Windows.
 • Ви го пишуваме Telnet.
 • Ние го избираме и извршуваме.
 • Ние го пишуваме писмото «o»Без наводници и потоа притиснете го копчето Внесете.
 • Подоцна мора да ја напишеме следнава команда

пешкир. светлечки светла.nl

 • Чекаме еден момент додека не заврши процесот.

Бидејќи ќе можете да се восхитувате, овој последен дел што го споменавме ќе потрае дополнително време, бидејќи во реалноста, се вчитува целата анимација со сцени што одговараат на „Војна на Starвездите“. Сосема е неверојатно на што можеме да му се восхитуваме, бидејќи во самиот стил на секој од филмовите што ја сочинуваа сагата, на почетокот ќе се воодушевувате на текст што се движи вертикално иако без перспектива, подоцна имате одредени сцени што одговараат на овие филмови, но предлози во кодот ASCII, нешто што сигурно ќе уживаме неизмерно.

Војна на Starвездите на Виндоус

Треба само да кликнете на малото „x“ во прозорецот за да го затворите, за да можете да го рестартирате како што споменавме во вториот дел од процесот. Ако веќе не сакаме да имаме Војна на Starвездите во нашиот систем, едноставно би морале да ги оневозможиме услугите на Телнет следејќи ја истата постапка, но да ги деактивирате соодветните полиња.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.