Хартиени авиони од вашиот паметен телефон за да стигнат до кој било дел од планетата

Активната теорија има развиено Paper Planes, апликација што се појави од Google I / O 2016 и е меѓу експериментални апликации обележани од Google од веб-страница посветена на тоа. Концептот на апликацијата е дека лансирате виртуелен авион од хартија што можете да го натерате да лета низ целиот свет.

Големата особеност на лансирањето на авионот од хартија е тоа што можете да го запечатите печатот на вашата покраина, така што кога некој ќе го „лови“ вашиот авион испечатете го вашиот и направете го да лета повторно низ целата планета. На овој начин, има буквално десетици илјади хартиени авиони кои патуваат околу секоја локација на планетата.

Апликацијата е на страницата Експерименти со Android од Google и може да биде преземено од самиот Google Play Чувајте Целта на авионите од хартија е овие авиони од хартија да станат врска помеѓу сите луѓе кои се наоѓаат на различни локации на планетата за да создадат непосредна врска меѓу нив.

Хартија авиони

Тој 3Д свет е рендерирање во WebGL со користење на библиотеката three.js и ги искористува инстанците и WebWorkers за да пресметаат и да направат илјадници авиони што летаат околу планетата. Кога се лансира авион, може да се фати во секое време по случаен избор. Откако ова ќе биде готово, се појавува известување за притисок во Android N што покажува колку далеку стигнало со печат или печат на страницата од која е пуштена.

Печати своја, се наведнува и повторно се фрла. Веб-страница ги лоцира сите блиски авиони за да ги види, па дури и да му се восхитува на тоа како се вивнува низ небото преку тој 3Д-рендериран свет. Генијална и изненадувачка идеја да се приближите да знаете локации во други делови на планетата за кои не би ни помислувале дека постојат.

Хартија авиони
Хартија авиони
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.