Chrome ќе ни овозможи да ја замолчиме автоматската репродукција на видеа

Слика на Google Chrome

Ако користиме компјутер кога прелистуваме на Интернет, многу е веројатно дека во текот на целиот ден ќе завршите со голем број отворени јазичиња, од кои некои ќе ни ја понудат таа среќна манија за автоматско репродукција на видеа, удирајќи нè во повеќето Понекогаш голема страв, особено ако јачината на звукот на нашиот компјутер е поголема од нормалната, затоа што сме ја слушале нашата омилена песна, на пример. Кога прелистуваме, наоѓаме многу висок процент на можности за на крајот да завршиме на веб-страница што автоматски репродуцира видео, или од рекламирање или од самата веб-страница, но благодарение на Chrome, ќе можеме да го заглавиме овој проблем.

Следното ажурирање на Chrome ќе ни овозможи да поставиме кои веб-страници можат автоматски да пуштаат звук, и затоа видео, на овој начин, на овој начин ќе избегнеме, не само да се вчита веб-страницата на многу побрз начин, туку и да престанеме да удираме скокови секој пат кога ќе се репродуцира некоја содржина, без претходно да ја овластиме, како што може биде случај со видео на YouTube.

За да утврдиме кои веб-страници се овластени, мора да кликнеме на iконус на лентата за адреси и во менито што се појавува, кликнете на Звук за да изберете дали сакаме содржината да се репродуцира автоматски или ако сакаме да ја блокираме целата содржина што е дизајнирана да се репродуцира автоматски. Но, Chrome не е единствениот прелистувач што ни ја нуди оваа функција, бидејќи прелистувачот Safari, кој е вклучен инсталиран природно во macOS High Sierra, ни ја нуди и оваа опција, опција што ни овозможува да конфигурираме кои веб-страници можат автоматски да пуштаат видео и звук а кои не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.