Комплетен водич: Активирајте повеќе од 4 GB RAM меморија во 32-битни Виндоус

4 GB меморија на 32-битни Windows

Во зависност од видот на компјутерот на кој ќе стапиме во рака, може да инсталираме Windows 32-битна наместо 64-битна верзија, што ќе донесе негативни последици ако во кој било момент треба да ја прошириме RAM меморијата бидејќи во ова „сценарио“ Beе бидеме препознаени само до 3.5 GB приближно

Ова е едно од ограничувањата на 32-битниот Виндоус, што значи дека ако се обидеме да инсталираме таблети што ни нудат вкупно 8 GB, едноставно остатокот (остатокот од 3.5 GB) ќе се потроши. Подолу ќе споменеме целосен водич што ќе ви помогне да можете да ја надминете оваа граница, односно ако сакате да имате повеќе од 4 GB RAM меморија во 32-битен Виндоус, можете да го добиете со усвојување мали трикови.

Основни размислувања за примена на трикот

Некои од чекорите што ќе ги предложиме подолу може да бидат премногу комплицирани за обичен корисник, бидејќи тие се развиени така што специјалист по компјутер може да ги изврши без никакви проблеми и непријатности.

32-битни својства на системот на Виндоус

Како и да е, ако одлучите да го следите овој целосен водич, прво треба направи резервна копија оперативен систем и во најдобрите случаи, создаде "слика на дискот" со мајчината алатка што ви ја нуди Windows 7 и подоцнежните верзии.

Користете алатка од трета страна за да закрпите 32-битни Виндоуси

За да ја постигнеме нашата цел, ќе се потпреме на мала алатка наречена «PatchPae2»И на кој можете да го преземете од линкот што го поставивме таму. Ова е компресирана датотека, од која треба да ја извлечете нејзината содржина каде и да сакате, иако по можност, треба да биде во коренот на системскиот хард диск, што обично станува „C: /“, таква ситуација затоа што ќе биде потребна кратенка за да се извршат неколку командни линии.

Кога ќе го направите тоа, мора да го повикате „Cmd“, но со администраторски дозволи, треба да го напишете следново во командниот терминал:

cd C:Windowssystem32

Ако имате Windows Vista или Windows 7, по командната линија што ја споменавме погоре, треба да го напишете следново:

C:PatchPae2.exe -type kernel -o ntkrnlpx.exe ntkrnlpa.exe

Сосема поинаква командна линија ќе треба да запишува корисници на Виндоус 8, што значи:

C:PatchPae2.exe -type kernel -o ntoskrnx.exe ntoskrnl.exe

Она што всушност го направивме е да извршиме а резервна копија на оригиналната датотека на јадрото на Windows така што оперативниот систем, можеме да препознаеме дополнителна меморија што надминува 8 GB. Потребна е дополнителна командна линија за да направите резервна копија од датотеката "Windows Loader":

C:PatchPae2.exe -type loader -o winloadp.exe winload.exe

Со сè што е извршено, целта практично се постигнува. Сега ќе треба да направиме да се прикаже, дополнителна линија кога ќе започне компјутерот со Виндоус (менаџерот за подигнување), каде што треба да се појави дополнителна опција како „избирач“ на оперативните системи:

bcdedit /copy {current} /d “Windows Vista/7/8 (Patched)”

копија закрпена со bcdedi

Можете да ја промените содржината што е помеѓу наводниците, бидејќи тоа ќе биде пораката што ќе се појави како втора опција за стартување на оперативниот систем Виндоус со „закрпени“ 32 бита. Треба да обрнете посебно внимание на линијата што ќе се појави и таа Тоа е обележано со жолто (ќе го наречеме како BDC_ID), Па, ќе ви треба подоцна за неколку други чекори што ќе ги споменеме подолу; ќе поставиме неколку командни линии што мора да ги извршите и каде што треба да го замените она што ќе го опишеме како „BCD_ID“ со жолт подвлечен параметар. По секоја линија, притиснете го копчето «Внесете»:

 • bcdedit / set {BCD_ID} кернел ntkrnlpx.exe (корисниците на Windows 8 користат ntoskrnx.exe)
 • bcdedit / поставете ја патеката {BCD_ID} Windowssystem32winloadp.exe
 • bcdedit / set {BCD_ID} неинтегритетни проверки 1

Проверете ја RAM меморијата поголема од 4 GB во 32-битни Windows

Конечно, само треба да го рестартирате Windows за да можете видете ново мени за добредојде, нешто многу слично на фаќањето што го спуштивме; Токму таму ќе видите дека постојат две опции за стартување на оперативниот систем, едната е конвенционалната и дека нема да поддржува RAM меморија поголема од 4 GB, што за нашиот пример е Windows 7.

32-битен подигнувач на Windwos

Втората линија е „закрпената“ или изменетата линија, која треба да ја изберете за да се препознае вкупната меморија во случај да имате инсталирано околу 6 GB на компјутерот (како пример).

32-битни својства на Windows

Исто така, треба да се спомене дека и двете опции се ист оперативен систем, што значи дека Инсталираните апликации можете да ги видите во која било од двете опции кој и да изберете, единствената разлика ќе биде во можноста да препознаете RAM меморија поголема од 4 GB.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јаимито dijo

  Ајде да видиме додека последниот чекор не е во ред, но кога ќе ја дадам опцијата за далноводи, не започнува и морам да се вратам во нормала, го стартувам Виндоус и нема проблем. Не знам дали има некој начин да го направам тоа успешно Јас го отстранив и се вратив да ставам и нема начин. Ви благодарам.