Црна ајкула 3 и Црна ајкула 3 Про, официјално во Европа, ова се нивните карактеристики и цени

Црна ајкула 3

Црна ајкула е синоним за Игри на среќа. Уште од самото основање со името на Xiaomi пред него, тој ги покажа своите намери, кои не беа други направете го вашиот паметен телефон природна замена за преносни конзоли. Преносни конзоли што опаѓаат. И Сони и Нинтендо излегуваат од пазарот за да се фокусираат на работната површина, во случајот на Сони и хибридниот стил од делот на Нинтендо. Иако најновата конзола на Nintendo е пренослива само, нејзината големина не повикува да се носи на дневна основа.

Затоа играчите кои бараат мал уред со кој можат да играат игри на јавен превоз или за време на паузите на работа, бараат засолниште во своите мобилни терминали, бидејќи тие секогаш се во нивните џебови. Овој пат се соочуваме со реновирање на терминалот за игри со исклучок, со два добро диференцирани аспекти, и според големината и според функциите, надвор од овие разлики, и двајцата споделуваат голем дел од нивниот хардвер. Останете во овој напис за да ги знаете сите детали и нивните официјални цени.

Табела со податоци на Black Shark 3 / Pro

ЦРНА ШАРКА 3 ЦРНА ШАРКА 3 ПРО
ДИМЕНЗИИ И ТЕ WEИНА X x 168,7 77,3 10,4 mm
222 грамови
177,7 x 83,2 x 10,1
253 грамови
ЕКРАН 6,67-инчен АМОЛЕД
Резолуција FullHD + (2.400 x 1080 пиксели)
90 Hz
HDR10 +
7,1-инчен АМОЛЕД
2K + резолуција (3.120 x 1.440 пиксели)
90 Hz
HDR10 +
ПРОЦЕСОР Кученце 865
Adreno 650 GPU
Кученце 865
Adreno 650 GPU
RAM меморија 8 GB LPDDR4
12 GB LPDDR5
8 GB LPDDR4
12 GB LPDDR5
ВНАТРЕШНА Складирање 128 / 256 GB UFS 3.0 256 GB UFS 3.0
ЗАДНА КАМЕРА 64 + 13 + 5 пратеници 64 + 13 + 5 пратеници
ПРЕДЕН КАМЕРА 20 пратеник 20 пратеник
БАТЕРИЈА 4.720 mAh
Брзо полнење 65W
5.000 mAh
Брзо полнење 65W
ОПЕРАЦИОНЕН СИСТЕМ Андроид 10 со радосен интерфејс Андроид 10 со радосен интерфејс
ПОВРЗАЕ WiFi 6
5G
GPS
USB Type-C
WiFi 6
5G
GPS
USB Type-C
ДРУГИ Приклучок за слушалки Приклучок за слушалки
Физички предизвикувачи
ЦЕНА 8/128 GB: 599 €
12/256 GB: 729 €
12/256 GB: 899 €

Дизајн: агресивни линии со личност

Како што е вообичаено за брендот, овој Black Shark 3 нуди агресивен дизајн на задниот дел. Има промена во вашата шема за дизајн, каде два симетрични триаголника се издвојуваат горе и долу, со што овој модул на камерата е врв. Оној подолу е користен за сместување и на езерото 5G и на конекторот за полнење со иглички PoGo од каде може да се поврзат различни додатоци.

Дизајн на Црна ајкула 3

Ако обрнеме внимание на про моделот, забележуваме диференцијален додаток на десната страна, тоа е два физички активирачи кои можат да се конфигурираат за извршување на различни дејства во широк спектар на видео игри. На пример: во возење игри каде што може да се користи за контрола на забрзувањето и сопирањето. Исто така, ќе биде многу корисно за снимање и насочување во FPS. Се цени што имаме ваков тип додаток без потреба од дополнителни периферни уреди.

Екран од 7,1 ″ 90Hz

Предниот дел не се издвојува според дизајнот, но ако се однесува до перформансите, во него се наоѓа импресивен 7,1 инчен амолиден дисплеј со 2K резолуција за моделот Pro и 6,67 ″ со FHD резолуција во случај на нормален модел. И двата екрани се компатибилни со DC затемнување, TrueView и HDR10 +, покрај тоа што има стапка на Стапка на освежување од 90 Hz и стапка на земање примероци од 270 Hz. Нешто извонредно во однос на предниот дизајн е тоа што нема да изгубиме каква било информација, ниту со изрез, ниту со дупки на екранот, ова е решено со неколку концизни горни и долни рамки во кои се сместени и сензорите и предните звучници. Сензорот за отпечатоци се наоѓа под екранот.

Црна ајкула 3 предизвикувачи

Хардвер: Напојување и поврзување

Игри за терминали се издвојуваат по тоа што имаат диференцијален дизајн, но тие исто така се согласуваат за една работа, тие секогаш го носат најмоќниот момент во своите црева, овој случај не е исклучок. сметај на 8 GB LPDDR4 или 12 GB LPDDR5 RAM меморија кои се комбинираат со 128 или 256 GB внатрешно складирање UFS 3.0. На Black Shark 3 Pro, ќе имаме пристап само до горната верзија на опсегот со 12 GB RAM и 256 GB простор.

Процесорот е ист во двата модели, Кученце 865, најмоќната и актуелна на „Qualcomm“. Ова, како што веќе знаеме, е компатибилно со 5G мрежите, така што Black Shark 3 и 3 Pro се претпоставуваат како два од првите 5G игри мобилни телефони. Како што веќе видовме во претходните изданија, новата Црна ајкула вклучува и систем за течно ладење преку комора за пареа.

Кученце 865

За целата оваа моќност и распоредувањето на екраните од оваа големина потребна е добра батерија, моделот Pro има батерија со поголем капацитет, иако разликата не е извонредна. Црната ајкула 3 има 4.720 mAh со 65 W брзо полнење, додека моделот Pro постигнува  5.000 mAh со брзо полнење, исто така 65W. Очекуван капацитет, иако не се издвојува по мама, се надеваме дека тоа ќе го стори во однос на ефикасноста, бидејќи во случај на моделот Pro 2k резолуцијата заедно со 5g и 90Hz може да биде прилично скапа. Во однос на поврзаноста, имаме сè што се очекува да го придружува овој одличен процесор, но во никој случај немаме NFC, нешто што според мене треба да го имаат сите тековни терминали.

Тројна камера

Во овој дел немаме никаква разлика помеѓу двата уреди, бидејќи обајцата имаат модул со тројна камера во триаголник, каде што Пронаоѓаме главен сензор од 64 Mpx, широк агол од 5 Mpx и трет сензор 13 Mpx. За предната камера наоѓаме сензор од 20 Mpx која е поставена во горната мала рамка. Тоа е позната конфигурација на фотоапаратот, што ќе нè натера да добиеме добри фотографски резултати априори, доколку покрај играњето сакаме да направиме и неколку фотографии.

Задна црна ајкула 3

Цена и достапност

Вака се дистрибуираат цените што пристигнуваат денес на нашиот континент во различни варијанти:

  • Црна ајкула 3 8/128 GB: 599 €
  • Црна ајкула 3 12/256 GB: 729 €
  • Про 12/256 GB: 899 €

Црната ајкула 3 пристигнува во различни бои, црна, сребрена и сива, во меѓувреме Pro ќе пристигне само во црна и сива боја. Тие се достапни на Амазон, Алиекспрес и на некои други ланци заклучно со 18 мај. Исто така, ќе имаме различни додатоци за купување, како што се FunCooler Pro (вентилатор), Game Pad 3 (контрола за физички копчиња) и слушалки со Bluetooth Black слушалки 2 Bluetooth.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.