Honor 20s и Honor Play 3: Новиот среден опсег на брендот

Чест игра 3

Без предупредување наоѓаме два нови телефони на Honor. Кинеската марка ја обновува својата средна гама со два нови модели, кои се веќе официјални. Ни оставаат со Honor 20s и Honor Play 3. На првиот од овие два телефони веќе имало одредени протекувања изминатата недела. Додека на вториот има гласини подолго.

На техничко ниво, тие се два различни модели, но и Honor 20-тите и Honor Play 3 споделете дизајн со дупка на екранот. Дизајн што редовно го гледаме во опсегот на телефони на кинескиот производител и кој добива популарност во својот среден опсег.

Покрај тоа, двата телефони пристигнуваат со три задни камери, што е друга карактеристика што ја гледаме со зголемена фреквенција во тековниот среден опсег на Андроид. Тие се претставени како два добри телефони во овој сегмент на пазарот. Belowе ви кажеме повеќе подолу, индивидуално.

Поврзана статија:
Хармонија ОС, Huawei официјално го објавува својот оперативен систем

Спецификации за почести од 20-тите години

Чест 20-ти

Овој Honor 20-ти е скратена верзија на high-end Honor 20, што брендот го претстави оваа пролет. Сличен дизајн, покрај тоа што има заеднички елементи, само што одредени аспекти се поедноставени, така што овој модел одговара на овој сегмент на пазарот и може да се лансира со пониска цена на пазарот. Ова се нејзините официјални спецификации:

Технички спецификации Чест 20-ти
Бренд чест
Модел 20s
Платформа Андроид 9.0 Пита со EMUI
Екран 6.26 инчен LCD со Full HD + резолуција од 2340 x 1080 пиксели
Процесор Кирин 810
RAM меморија 6 / 8 GB
Внатрешно складирање 128 GB (не може да се прошири со microSD)
Задна камера 48 MP со бленда f / 1.8 + 8 MP со бленда f / 2.4 + 2 MP со бленда f / 2.4 и LED блиц
Предна камера 32 пратеник
Conectividad Wi-Fi 802.11 b / g / n - Bluetooth 5.0 - GPS / AGPS / GLONASS - Двојна SIM - USB C -
Други карактеристики Страничен читач на отпечатоци НФЦ
Batería 3.750 mAh со 25 W брзо полнење
Димензии X x 154.2 73.9 7.8 mm
тежина 172 грамови

Претставен е како добра опција во врвниот среден опсег. Добар процесор, најдоброто од брендот во овој сегмент, батерија со добар капацитет и добри карактеристики. Камерите целосно се усогласуваат, што е многу популарна комбинација во овој сегмент на пазарот. „Honor 20s“ користи сензор за отпечатоци, лоциран на едната страна, ретка локација, иако брендот го користи во неколку свои телефони.

Спецификации Honor Play 3

Чест игра 3

Honor Play 3 е уште еден модел во средниот опсег на кинеската марка. Има многу заеднички аспекти со Honor 20-тите, неговите камери се исти на пример, иако е нешто поедноставен модел. Користи поскромен процесор и генерално е нешто поедноставен. Но, во овој случај остава добро чувство, иако изненадува отсуството на сензорот за отпечатоци на телефонот, што е невообичаено во овој сегмент на пазарот.

Технички спецификации Honor Play 3
Бренд чест
Модел Играј 3
Платформа Андроид 9.0 Пита со EMUI
Екран ЛЦД со 6.39 инчи со HD + резолуција од 1560 x 720 пиксели
Процесор Кирин 710
RAM меморија 4 / 6 GB
Внатрешно складирање 64/128 GB (може да се прошири со microSD картичка)
Задна камера 48 MP со бленда f / 1.8 + 8 MP со бленда f / 2.4 + 2 MP со бленда f / 2.4 и LED блиц
Предна камера 8 пратеник
Conectividad Wi-Fi 802.11 b / g / n - Bluetooth 5.0 - GPS / AGPS / GLONASS - Двојна SIM - USB C -
Други карактеристики Отклучување на лице
Batería 4.000 mAh
Димензии -
тежина -

Претставен е како усогласен среден опсег, со нивните фотоапарати како елемент од најголем интерес за потрошувачите. Задните камери се исти како оние на Honor 20-тите, без промени во таа смисла, но предноста е различна во двата модели. Овој „Honor Play 3“ користи процесор „Кирин 710“, што е процесор кој ја започна врвната средна класа во кинеската марка, иако во овој случај губеше од „Кирин 810“.

Отсуството на сензор за отпечатоци е она што привлекува внимание. Вообичаено е моделите од ниска класа да не го користат, но ретко е што во денешниот среден опсег Андроид има телефон без сензор за отпечатоци. Honor Play 3 користи препознавање на лице, како метод за отклучување на телефонот.

Поврзана статија:
Ова е најголемата продавница Huawei во светот, инаугурирана во Мадрид

Цена и лансирање

Чест 20-ти

Двата телефони веќе се пуштени во продажба во Кина официјално. Иако во моментот не знаеме ништо за меѓународно лансирање на ниту еден од нив. Значи, ќе мора да почекаме компанијата да ни даде повеќе податоци во врска со ова, што сигурно ќе биде за кратко време. Нормалното нешто би било да бидат лансирани и во Шпанија.

Honor Play 3 започнува во различни верзии во Кина. Моделот со 4/64 GB е со цена од 999 јуани (125 евра на берзата), додека верзиите со 4/128 и 6/64 GB се објавени со цена од 1299 јуани, околу 165 евра на берзата.

Honor 20-тите стартуваат во две верзии. Верзијата со 6/128 GB е со цена од 1899 јуани (околу 250 евра за промена). Додека моделот со 8/128 GB чини 2199 јуани (290 евра за промена).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.