Honor MagicWatch 2: Тешко е да се даде повеќе за помалку (Анализа)

чест Тоа е еквивалент на доброто, убавото и ефтиното што го има Huawei за сите пазари. Ова е колку уреди на Honor на крајот ставаат стол на темелите на азиската фирма, особено на пазар како Шпанија каде цената е еден од најодлучувачките фактори.

Од оваа причина, Honor сакаше да го искористи влезот на пазарот како што се носат и не изненади со второто издание на MagicWatch. Го имаме новиот Honor MagicWatch 2 на зглобовите и ви ја покажуваме длабинската анализа што ја подготвивме за вас, Дали ќе го пропуштите?

Препорачуваме да го проследите видеото од анализата дека ве оставивме на врвот, каде што можете да го видите unboxing-от на овој уред, како и брза конфигурација и нашето искуство со користење на Honor MagicWatch 2, ќе одговориме на какви било прашања преку нашиот канал на YouTube, и ако ја искористите можноста да претплатете се, ќе и помогнете на нашата заедница да расте. Ако напротив, веќе сте решени, можете КУПИ ОВДЕ новиот Honor MagicWatch 2 по најдобра цена.

Дизајн: Едноставна, но корисна спомен

Почнуваме како и секогаш со него дизајн, каде што набрзина се среќаваме со сеќавањето на неговиот постар брат, Huawei Watch GT 2, сепак, со едноставност и удобност на компактниот модел.

Ја тестиравме 42-милиметарската верзија на овој Honor MagicWatch 2 во црно, а исто така ја искористивме можноста да го тестираме специјалното издание на прерамки, особено моделот Ficus од соработката на Honor со ovanовани Озола, што го најдовме прилично удобно. Часовникот, како што рековме, нуди 42мм бирач со мерења на 41,8 х 41,8 за тежина од приближно 29 грама без каиш, што не го прави особено лесен паметен часовник. Уредот воопшто е добро завршен и копчињата имаат добро патување.

Технички карактеристики

Овој Honor MagicWatch 2 го монтира процесорот произведен од самата примарна марка, Huawei Kirin A1. Исто така, има безжична технологија Bluetooth 5.1 BLE / BR / EDR како и има интегриран систем GPS, GLONASS и Galileo. Дефинитивно, на овој MagicWatch 2 нема скоро ништо за практично да се смета за целосен паметен часовник, и ова е еден од главните адути што Honor ги става во MagicWatch 2, што малкумина нудат толку многу карактеристики со релативно ниска цена, тешко е да се натпреваруваат против тоа. Сепак, продолжуваме со хардверската листа.

Не ни недостасуваат ниту сензори: Акцелерометар, жироскоп, магнетометар, оптички сензор за мерење на отчукувањата на срцето, мерење на амбиентална светлина и барометар. Сето ова ќе ни помогне да направиме подобри мерења не само за здравствената состојба, туку и за перформансите во однос на физичките вежби, и ова е една од главните причини зошто повеќето корисници завршуваат да се одлучат за ваков вид часовници, поефикасно и попрецизно следење на нашите резултати во вежбата, нешто што, како што ќе видите подоцна, овој MagicWatch 2 го прави доста добро во рамките на карактеристиките што ги нуди.

Екран и општо работење

Имаме сферичен дизајн, целосно кружен што монтира панел 1,20 инчен AMOLED, не е мал, но се разликува донекаде со 1,39 инчи од нејзиниот постар брат. Екранот изгледа прилично добро преку таблата, и покрај неговиот дизајн, не најдовме никакво чудно засенчување или абер.

 • Купете го Honor MagicWatch 2 по најдобра цена> LINK.

Имаме доволно светлост на отворено и исто така имаме опција „секогаш вклучена“ што во основа го покажува времето во секое време, иако јас лично претпочитам екранот да се исклучува ако не се користи. Во овој поглед, часовникот нуди многу добра изведба.

Работата на корисничкиот интерфејс е интуитивна, и покрај користењето на нашиот сопствен оперативен систем, не откривме проблеми со брзината или не пропуштивме практично ништо. Лошите резултати што ги обезбеди Wear OS (Android) ги направија Брендови како Honor се обложуваат на сопствен оперативен систем и резултатот е задоволителен. 

Лесно се движиме со интуитивни гестови и имаме само две физички копчиња на десната страна што ќе ни помогнат да го исклучиме часовникот и да комуницираме со останатите функционалности. Лајт ОС, гледајте оперативен систем, усогласете се.

Спортот и здравјето како централни точки

Ние ја исполнуваме потребата од инсталирајте ја апликацијата Здравје на Хуавеи, тоа ќе биде задолжено за собирање и подредување на податоците добиени со часовникот, најдобра референтна точка. Таа е достапна и за обајцата Андроид што се однесува до iOS, но за жал во iOS ќе изгубиме многу од неговите најинтересни функции: Инсталирајте сопствени сфери, активирајте тестови за изведба ... итн.

А, апликацијата е таа што ќе ни овозможи да го персонализираме часовникот до исцрпеност со мноштво функционалности и сфери, најатрактивните за производот. Е можеме во суштина следете шест типа на податоци: чекори, вежбање, отчукувања на срцето, сон, тежина и стрес. 

Добивајќи податоци од овие гранки, апликацијата ќе ни понуди графикони, па дури и совети за подобрување на нашето здравје и перформанси. Сепак, повторно инсистирам, Мислам дека неговата употреба на Андроид е повеќе препорачана.

Автономија и корисничко искуство

Како и кај моделот од кој е инспириран, овој Honor MagicWatch 2 нуди многу добра автономија. Компанијата нуди до 7 дена употреба со активиран мониторинг на срцевиот ритам. На моите тестови, успеав да достигнам шест дена без да ја мешам косата. 

Важно е да се нагласи системот за полнење со употреба на подлога со два метални пина е доста удобен. Целосно полнење ќе потрае околу еден час врз основа на моите тестови.

Дефинитивно фокусирајќи се на пазарот со Android, овој Honor MagicWatch 2 (42мм) беше добра опција да се спротивставиме на другите брендови, сеќавајќи се дека може да се направи добро носено по интересна цена, без да се изгубат другите можности. Лек за смирение со оглед на одликите како што се безжична репродукција на музика (има 4 GB простор) и неговата curубопитна батерија за помалку од двесте евра. Во моментов можете да го купите на официјалната веб-страница на Honor од 139,90 евра (ЛИНК) или на Амазон за 159,99 евра (ЛИНК)

MagicWatch 2 (42мм)
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
139,90 a 159,99
 • 80%

 • MagicWatch 2 (42мм)
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Многу добра автономија
 • Компатибилност и лесна употреба со Lite OS
 • Кој дава повеќе за помалку

Contras

 • Може да биде тежок
 • Апликацијата на IOS паѓа
 • Немате NFC за плаќање
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.